Japonlar artık daha rahat Kürtçe öğrenebilecek

Japonlar artık daha rahat Kürtçe öğrenebilecek
Japonca yazılan ilk Kürtçe Gramer kitabı Nûbihar Yayınları tarafından basıldı. 225 sayfa ve 2 ayrı bölümden oluşan kitapta gramerle birlikte sözlük...

Japonca yazılan ilk Kürtçe Gramer kitabı Nûbihar Yayınları tarafından basıldı. 225 sayfa ve 2 ayrı bölümden oluşan kitapta gramerle birlikte sözlük de bulunuyor.

DİYARBAKIR YENİGÜN - Rûdaw’da yer alan haberde, Tokyo Yabancı Araştırmaları Üniversitesi Kürt Dili Ögretim Görevlisi Vakkas Çolak, Kürtçe Gramer kitabının kendisi ile birlikte Prof. Dr. Abdurrahman Gülbeyaz ve Japon araştırmacı Takenori Murakami tarafından hazırlandığını söyledi.

Vakkas Çolak, “Kitap, temel ve orta seviyede 20 bölümlük Kürtçe gramer konuları, Kürt dili ve lehçeleri ile Kürtçenin bölge dilleriyle mukayesesi gibi temel giriş konuları ve bol örnekli, Japonca dilbilgisi ile mukayeseli açıklamalardan oluşuyor” dedi.

Çolak, kitabın her seviyede öğrenci ve kendi kendine dil öğrenecek olanların rahatlıkla anlayabileceği bir dille hazırlandığını belirtti.

Vakkas Çolak, Kitapta Kürtçe alfabetik dizin ve kelimelerin ikinci veya başka kullanım şekilleri de verilmiş. Ayrıca bölgeler arası farklı kullanımları da verilerek öğrenciler tarafından daha kolay anlaşılması hedeflenmiştir” dedi.

225 sayfa ve 2 ayrı bölümden oluşan Kürtçe Gramer kitabın ikinci kısmı yaklaşık 2 bin kelimelik temel Kürtce Japonca sözlükten oluşuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.