“İstanbul kararı halk iradesine darbedir”

“İstanbul kararı halk iradesine darbedir”
YSK’nin İstanbul seçimlerine dönük iptal kararıyla 31 Mart seçimlerine gölge düşürüldüğünü savunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı...

YSK’nin İstanbul seçimlerine dönük iptal kararıyla 31 Mart seçimlerine gölge düşürüldüğünü savunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, “Halk iradesine dönük darbelenme durumudur” dedi.

Foto: Arşiv

DİYARBAKIR YENİGÜN - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul seçimlerinin iptal edilmesi yönündeki kararını değerlendirdi. Mezopotamya Ajans’ta yer alan habere göre özellikle bölge kentlerinde seçmen kaydırılmasıyla iradenin ortaya çıkarılmasının engellendiğini ve bu durumun da 31 Mart seçimlerine gölge düşürüldüğünü ileri süren Mızraklı, seçim öncesi başlayan sürecin sürdürüldüğünü ve YSK’nin “KHK”li seçilmişlere mazbata verilmemesi kararıyla sonuçların daha da tartışmalı hale getirildiğine savundu.

“Karar halk iradesine dönük darbelenme durumudur”

Mızraklı, YSK’nin yerel seçimler boyunca verdiği kararlara işaret ederek, “Seçimlerin güven ve adalet içerisinde geçmekle mükellef olan YSK’nin almış olduğu karar, demokratik anlamda bakıldığı zaman halk iradesine dönük darbelenme durumudur. Daha önce yaptığımız tariflerin artık Türkiye’de ne kadar hakikate yaslandığı bir kez daha kendisini gösterdi. Türkiye’de bundan sonra yapılacak seçimlerin hukuk çerçevesinde yapılıp yapılmadığı noktasında ciddi soru işaretleri çıkacaktır” dedi.  7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra seçmen iradesine ipotek konulduğunu ileri süren Mızraklı, “Referandumda ortaya çıkan başa baş sonuçların esasında gerçeği yansıtmadığına dair kamuoyunda güçlü şüpheler vardı. Bugün yaşanılan durum şüphelerin ne kadar haklı olduğunu göstermiş durumda. Bu anlamda Türkiye toplumu önemli bir kararın arifesindedir. İstanbul kararı yarının aynasıdır” değerlendirmesinde bulundu.

“Demokratik itirazın yükseltilmesi gerekiyor”

Seçmenlerin demokrasinin sağlanmasına dönük karar vermesi gerektiğinin altını çizen Mızraklı, “Demokrasiye inanan bütün çevrelerin, bu ülkede yarına umutla bakabilmek açısından herkesin oturup düşünmesi gerekiyor. Her siyasal çevrenin, her kişinin yarının aydınlık olması için, demokratik itirazın yükseltilmesini düşünmesi gerekiyor” uyarısında bulundu.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.