İran sınırında 1 ayda 18 cenaze bulundu

İran sınırında 1 ayda 18 cenaze bulundu
İran sınırında son 1 ay içerisinde 18 kişinin cenazesi bulundu. Bu kişilerin İran sınırından Türkiye’ye göç ederken yaşamını yitirdiği tahmin...

İran sınırında son 1 ay içerisinde 18 kişinin cenazesi bulundu. Bu kişilerin İran sınırından Türkiye’ye göç ederken yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor.

DİYARBAKIR YENİGÜN - Van’ın Başkale ilçesi yani İran sınırında 1 ay içerisinde 18 cenaze bulundu. Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre sınırda bulunan Kaşkol (Kürtçe adıyla Qaşqol) Mahallesi civarında 10 Nisan’da iki, 12 Nisan’da altı, 13 Nisan’da dokuz ve 14 Nisan tarihinde ise bir cenaze bulundu. Yaşamını yitirenlerin çoğu 18 ile 25 yaş arasında. Başkale Devlet Hastanesi’ne kaldırılan cenazeler, ardından Van Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Karların erimeye başlamasıyla ortaya çıkan 18 cenazenin, kışın sınırdan geçerken donarak yaşamını yitiren göçmenlere ait olduğu tahmin ediliyor. Son yıllarda İran sınırı üzerinden Türkiye’ye ulaşan düzensiz göçmen gruplar arasında birçok etnik grup var. Söz konusu sınır özellikle ülkelerinden çıkmak zorunda kalan Afganistan ve Pakistanlılarca kullanılıyor. Van’ın İran’a komşu olması göçmenler için burayı bir geçiş güzergahı haline getiriyor.

Kaynak: İçişleri Bakanlığı

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre 2017 yılında “Yakalanan Düzensiz Göçmen” sayısı 175 bin 752, 2018’de ise bu rakam katlanarak 268 bine yükselmiş. Bu kategorinin ilk dört sıralamasında Suriye, Afganistan, Pakistan ve Irak’tan gelen göçmenler yer alıyor.

Neden göç ediyorlar?

Safiye Altıntaş konuya dair 2017’de kaleme aldığı bir makalesinde, Afganistan’dan gelen göçler özelinde İran üzerinden Türkiye’ye göçü tetikleyen faktörlere dikkat çekmişti.

Bu faktörlerin başında geçen yıllara oranla Afganistan’da artan ekonomik ve siyasi güvensizlik ortamı geliyor. İran’da yaşayan 2 milyonun üzerindeki Afgan mülteciye karşı değişen politikalar da faktörlerden biri.

Afganistanlı mültecilerin İran’dan ayrılmaları yönündeki baskıların artması, İran’daki ekonomik koşulların zorluğu, işsizlik ve çeşitli nedenlerle gözaltına alınıp sınırdışı edilmeleri ise göçteki diğer etkenler. Kaçakçıların teşvikiyle Avrupa’ya yasadışı yollarla geçme arayışı, göçmenlerin yasadışı yollarla da olsa rahat geçişlerine imkân sağlanması da bu nedenler arasında. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.