Esnaftan ücretli poşet sitemi: Ciddi tepkiler alıyoruz

Esnaftan ücretli poşet sitemi: Ciddi tepkiler alıyoruz
Plastik poşetler için ücret alınmasının kendilerini zor durumda bıraktığını anlatan esnaf, bu durum nedeniyle müşterilerden ciddi tepkiler aldıklarını...

Plastik poşetler için ücret alınmasının kendilerini zor durumda bıraktığını anlatan esnaf, bu durum nedeniyle müşterilerden ciddi tepkiler aldıklarını belirterek, "Ciddi anlamda tepki alıyoruz, ürünü bırakıp gidiyorlar" ifadelerini kullandı.

DİYARBAKIR - Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun'da yer alan düzenlemesi doğrultusunda, plastik alışveriş poşetleri dünden itibaren en az 25 kuruştan satılmaya başlandı.

Poşetin durumuna göre satış fiyatları 1 TL'yi buluyor ancak kalınlığı 15 mikronun altında olan, gıdanın doğrudan temas ettiği ve hijyen için ihtiyaç duyulan birincil ambalaj poşetler için ücret alınmıyor.

Müşterilerine plastik poşetleri ücretsiz olarak veren satış noktalarına, kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 TL idari para cezası kesilecek.

Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesinde market işleten Abdusselam Araz, söz konusu düzenlemenin kendileri açısından faydalı olmadığını söyledi.

Araz, "Elimizde 3-5 müşteri var, o da poşetten dolayı gidecek. Zaten ulusal firmalar bizi bitirmişler. Bizim için kötü oldu, iyi olmadı. 25 kuruş almamız, bazı müşterilerin poşeti bırakıp gitmesine neden oluyor. Elimizdeki diğer müşterileri de kaçırmak istemiyoruz. Bence yanlış bir uygulamadır. Daha önemli sorunlarımız var. Bunun yerine marketler için daha güzel ve farklı şeyler olabilirdi. Sürekli müşterilerimiz var. Bugüne kadar poşet için kendilerinden ücret istemedik. Onun için bizde müşteri kaybı oluyor. Ücret istediğimiz zaman müşteriden tepki alıyoruz." dedi.

Turgut Özal Bulvarı'nda giyim ürünlerinin satıldığı mağazayı işleten Celal Tokmak ise bu uygulamanın, esnaf ile vatandaşı karşı karşıya getirdiğini anlattı.

"Esnaf ve halkı karşı karşıya getirdiler"

Poşetlerden ücret alınmasına yönelik düzenlemeye, Avrupa Birliği ile uyum çalışmaları kapsamında gidildiğini hatırlatan Tokmak, şunları söyledi:

"Türkiye artık kendi yasalarına değil, Avrupa Birliğinin dayattığı yasalara göre hareket ediyor. Haliyle esnaf ve halkı karşı karşıya getirdiler. Hepimiz biliyoruz ki bu, Türkiye'nin kendi kararı değil. Avrupa Birliğinin uyum yasasına göre yapıldı. Kendi kanunlarımıza göre mi yoksa Avrupa Birliğinin kararlarına göre mi hareket ediyoruz?"

"Ciddi anlamda tepki alıyoruz, ürünü bırakıp gidiyorlar"

Poşetler için ücret istediklerinde müşterilerden ciddi anlamda tepki aldıklarını dile getiren Tokmak, "Şimdi ben kalkıp bunu 75 kuruşa, 1,5 TL'ye versem müşteri de olduğu gibi bırakıp gider. 'Bize poşeti parayla satıyorsunuz.' diyecekler. Yetkililer, 'Çevre kirliliği.' diyorlar ama çevre kirliliği sadece poşetle düzelse amenna, anlarız. Çin'den, Avrupa'dan naylonu ihraç ediyoruz veya ülkede naylon üretiliyor. Bütün evlerin içerisi, her yer naylonla kaplı bir şekilde. Bu durumda kalkıp bu yasayı uyguladılar. Bu yanlıştır. Bizi ve vatandaşı, esnafı ciddi şekilde mağdur ettiler. Ciddi anlamda tepkiler alıyoruz. Müşteriler, ürünü bırakıp gidiyorlar." şeklinde konuştu. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.