Erkekler Mart’ta 22 Kadını Öldürdü

Erkekler Mart’ta 22 Kadını Öldürdü
Erkekler, 2019’un üçüncü ayında en az 22 kadını öldürdü, iki kadını da öldürmeye teşebbüs etti. Altı kadına tecavüz eden erkekler, en az yedi...

Erkekler, 2019’un üçüncü ayında en az 22 kadını öldürdü, iki kadını da öldürmeye teşebbüs etti. Altı kadına tecavüz eden erkekler, en az yedi kadını da taciz etti.

Foto: Arşiv

DİYARBAKIR YENİGÜN - Bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler, 2019’un üçüncü ayında en az 22 kadını ve erkeklerin yanında olan iki erkeği öldürdü. Erkekler, Mart'ta iki çocuğu da öldürdü.

Erkekler, 2019'un ilk üç ayında 68 kadını öldürdü. Erkekler 2018'in ilk üç ayında 66 kadını öldürmüştü.

Erkekler, Mart 2019’da en az altı kadına tecavüz etti, en az yedi kadını da taciz etti.

Bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler 2019’un üçüncü ayında sekiz kız çocuğunu istismar etti, en az 20 kadını da yaraladı. Erkekler, en az 22 kadını da seks işçiliğine zorladı.

Ayrıca erkekler, iki kadını öldürmeye teşebbüs etti ( Adana-Ankara). İstanbul ve Ankara’da iki kadın şüpheli bir şekilde yaşamını kaybetti.

Erkekler, Samsun ve İstanbul’da iki kadını öldürmekle tehdit etti. Antalya’da 14 yıl önce gerçekleşen kadın cinayetinin faili, Mart 2019’da tespit edildi. Antalya’da bir kadın intihar girişiminde bulundu (İntihardan vazgeçirilen M.U. üç ay önce kendisine tecavüz eden erkeğin serbest bırakılması sebebiyle intihar girişiminde bulunduğunu söyledi).

Cinayet

Bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler, Mart 2019’da en az 22 kadını öldürdü. Erkekler, geçen yıl aynı ay, 14 kadını öldürmüştü.

Öldürülen kadınların isimleri

Arzu Ö., Ayşe D., Ayşe K., Ayyuş Ç., Deniz E., Dilek A., E.Ç, F.Y, Fatma E., Fatma Ş., K.L, Leyla E., Mine T., Müslime B. , Nesrin B., Nihal I., Özlem S., Rabia K., Saadet K., Seher P., Sibel B., Zeynep Ö.

Cinayetlerin işlendiği iller

Antalya (1), Antep (1), Aydın (2), Bursa (1), Dersim (1), Erzurum (1), İstanbul (5), İzmir (3), Kocaeli (1), Konya (1), Mersin (2), Sakarya (1), Tokat (1), Trabzon (1).

Kadınların yüzde 36'sı ayrımak istediği/barışmak istemediği için öldürüldü

Erkekler altı kadını “ayrılmak/boşanmak istediği” için, bir kadını da “kıskançlık” bahanesiyle öldürdü. Erkekler, iki kadını, kızları boşanmak istediği için öldürdü. Erkeklerin 13 kadını öldürme “bahane”si basına yansımadı.

Cinayetlerin yüzde 40 kamusal alanda işlendi

Erkekler, dokuz kadını kamusal alanda (üç trafikte araç seyir haldeyken, bir çocuk parkı, bir okul, bir metruk bina, üç sokak, bir iş yeri) öldürdü. Erkekler, 11 kadını evde öldürdü. İki kadının nerede öldürüldüğü basına yansımadı.

Dokuz kadını kocası, iki kadını damadı, bir kadını ablasının kocası, iki kadını sevgilisi, iki kadını eski kocası, bir kadını iş yerinden arkadaşı, bir kadını da çocuğuyla aynı okulda okuyan öğrencinin velisi öldürdü. Bir kadını oğlu öldürdü. Üç kadını öldüren erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler 14 kadını av tüfeği-tabanca gibi ateşli silahlarla, bir kadını bıçakla, bir kadını hem bıçak hem silahla öldürdü. Erkekler bir kadını bezbol sopasıyla kafasına vurarak, bir kadını tahtayla kafasına vurarak öldürdü. Erkekler, iki kadını boğarak (birini zincirle birini elle boğarak) bir kadını da araçla sürükleyerek öldürdü. Erkekler bir kadını da balkondan atarak öldürdü.

Hukuki Süreç

Mart'ta en az 22 fail erkek vardı. Bir fail jandarma görevlisiydi, bir fail de 18 yaşından küçüktü.

Faillerden sekizi tutuklandı, dördü gözaltına alındı. Faillerden altısı intihar etti. İkisinin de intihar girişimi oldu (girişimden sonraki süreçleri basına yansımadı).

İki failin hukuki süreci basına yansımadı.

Çocuk Cinayeti

Erkekler Mart’ta iki çocuğu öldürdü. Öldürülen çocuklardan birini babası, birini de erkek kuzeni öldürdü.

Dersim (1), Kırklareli (1)

Hukuki Süreç

İki fail vardı. İkisi de tutuklandı.

Tecavüz

Erkekler, Mart’ta en az altı kadına tecavüz etti. Geçen yıl aynı ay bu sekizdi.

Tecavüzlerin, beşi evde biri araçta gerçekleşti.  Erkekler, üç kadına tecavüz girişiminde bulundu. Tecavüz girişimleri, Giresun, İstanbul ve Kocaeli’nde gerçekleşti.

Kadınlara tecavüz edenlerden biri ağabeyi, biri sosyal medyada tanıştığı bir erkek, ikisi sevgilisiydi. Bir kadına tecavüz edenler ise tanımadığı dört erkekti.

Erkeklerin tecavüz ettiği kadınlardan biri, zihinsel engelleydi.  En az iki vakada erkekler, kadınlara tecavüz ettikten sonra gasp etti.

Tecavüzlerin gerçekleştiği iller

Aydın (1), Eskişehir (1), Kayseri (1), İstanbul (1), İzmir (1), Zonguldak (1)

Hukuki Süreç

Kadınlara tecavüz eden dokuz fail erkek vardı.

Erkeklerden altısı tutuklandı, biri hakkında suç duyurusu yapıldı. Bir erkek adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. Biri gözaltına alındı.

Seks işçiliğine zorlama

Erkekler, Mart’ta 22 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl aynı ay, bu sayı 10’du. Mart 2019’da seks işçiliğine zorlanan kadınlardan 10’u Türkiye vatandaşı değildi.

Kadınların, seks işçiliğine zorlandığı iller

Çanakkale (8), Düzce (12), Tekirdağ (2).

Hukuki Süreç

Toplam sekiz fail vardı. Faillerin tamamı gözaltına alındı.

Taciz

Mart’ta erkekler en az yedi kadını taciz etti. Tacizlerden biri, sözle, biri cep telefonuna cinsel içerikli mesajlar atarak, beşi de fiziksel temasla gerçekleşti.

Tacizlerin yaşandığı kentler

Ankara (1), Ardahan (1), Bursa (1), İstanbul (1), İzmir (1), Konya (1), Maraş (1).

Kadınlardan birini hastanede birlikte çalıştığı hastane yöneticisi, birini müşterisi olduğu kurye, birden fazlasını öğrenci yurdu yöneticisi üç erkek, birini otobüs aynı otobüste yolculuk ettiği başka bir yolcu, en az bir kadını üniversite rektörü taciz etti. Bir kadını belediye çalışanı erkekler, bir kadını da tanımadığı bir erkek taciz etti.

Erkeklerin taciz ettiği kadınlardan biri zihinsel engelliydi.

Hukuki Süreç

Fail 10 erkek vardı. Faillerden ikisi gözaltına alındı, beş fail hakkında dava açıldı.

İki fail hakkında soruşturma başlatıldı. Bir failin hukuki durumu basına yansımadı.

Çocuk İstismarı

Erkekler, Mart’ta en az sekiz kız çocuğunu istismar etti. Geçen yıl aynı ay bu sayı 39'du. Kız çocuklarından birini babası, birini aynı köyden akrabaları, birini esnaf, ikisini sosyal medya tanıştığı erkekler, üçünü de tanımadığı erkekler istismar etti.

İstismarlardan birini rehber öğretmen, ikisini çocuğun ailesi ortaya çıkardı. Bir istismar vakası çocuğun hamile olduğunun anlaşılmasıyla ortaya çıktı.

Hukuki Süreç

Çocukları istismar eden 233 fail erkek vardı. Faillerden dokuzu tutuklandı, 14'ü gözaltına alındı. İstismar eden erkeklerden biri hakkında hiçbir yaptırım uygulanmadı.

İstismar eden erkeklerden biri çocuğu daha önce taciz etmişti, tutuklanmıştı. Serbest bırakıldıktan sonra çocuğu tehdit etti. Davası üst mahkemede devam ediyor.

Şiddet-Yaralama

Erkekler, Mart’ta en az 20 kadına şiddet uyguladı, yaraladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 46 idi.

13 kadını kocası/dini nikâhlı kocası yaraladı. Üç kadını sevgilisi, üç kadını eğlenmeye gittikleri mekânın görevlileri, bir kadını çalıştığı mağazaya gelen müşteri yaraladı.

Hukuki Süreç

Faillerden üçü gözaltına alındı, birinin hukuki durumu basına "kaçtı" birinin de "aranıyor" diye yansıdı. Faillerden üçü hakkında dava açıldı. Bir fail tutuklandı. Faillerden dokuzunun hukuki durumu basına yansımadı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.