En fazla ödemeler market ve AVM'lere

En fazla ödemeler market ve AVM'lere
Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ödeme ekosisteminin enlerini açıkladı. Verilere göre, en fazla kartlı ödeme yapılan sektör market ve AVM'ler...

Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ödeme ekosisteminin enlerini açıkladı. Verilere göre, en fazla kartlı ödeme yapılan sektör market ve AVM'ler olurken, 66 milyon kredi kartı 146 milyon banka kartının olduğu belirtildi

DİYARBAKIR – Bankalararası Kart Merkezi’nin açıkladığı verilere göre, 2018 yılında toplam kartlı ödemeler  yüzde 21 büyüdü. Bunun yanında kredi kartıyla yapılan ödemeler yüzde 18 artarken banka kartıyla yapılan ödemeler ise yüzde 38 oranında arttı. Geçtiğimiz yılın ödemeler ekosisteminin ‘en’leri şöyle:

-21 milyon ödemeyle 14 Haziran Ramazan Bayramı Arife Günü’nde en fazla kartlı ödeme adedi gerçekleşti.

-2018 yılında en fazla işlem tutarının gerçekleştiği gün 3,7 milyAr TL ile Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ödemelerinin yapıldığı gün, 31 Temmuz oldu.

-En fazla kartlı ödeme okula dönüş dönemininde, eylül ayında 74,2 milyar TL ile gerçekleşti.

-23 Kasım Muhteşem Cuma’da 2,1 milyon farklı kartla internetten ödeme yapılarak rekor kırıldı.

-İnternetten yapılan en fazla kartlı ödeme 1,1 milyar TL ile vergi yapılandırma ödemelerinin yapıldığı 30 Kasım’da gerçekleşti.

-Temassız ödeme rekoru, 31 Aralık’ta 700 bin farklı kartla yapılan 1 milyon adet işlemle kırıldı.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), basın toplantısında kartlı ödemeleri değerlendirdi. Toplantıda konuşan BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, alışverişte banka kartı kullanımının tescillendiğini belirterek: “Kartlı ödemelerde banka kartı kullanımında tüketici alışkanlıkları son yıllarda değişim gösterdi. BKM verilerine göre toplam kartlı ödeme tutarının 2018’de yüzde 21 büyüyerek 817 milyar TL’ye ulaştığını; kredi kartıyla yapılan ödeme tutarının yüzde 18, banka kartıyla yapılan ödeme tutarının ise yüzde 38 arttığını görüyoruz. 2018’de her 3 kartlı ödemeden 1’i banka kartlarıyla gerçekleşti. 2017 yılında ilk defa banka kartlarıyla yapılan alışveriş adedi nakit çekim adedini geride bırakırken, artık her 5 banka kartı işleminden 3’ü de alışveriş olarak gerçekleşiyor.” dedi.

Toplam kart adedi yaklaşık 213 milyon

Canko, geçen yıl kredi kartı sayısının yüzde 6, banka sayısının ise yüzde 11 artış gösterdiğini ifade etti. “2018 yılında kredi kartı adedi 66,3 milyona, banka kartı adedi ise 146,4 milyona ulaştı. Böylece toplam kart adedi yaklaşık 213 milyon olarak gerçekleşti” ifadelerini kullandı. Canko, 2018 yılında hava yolları sektörünün en fazla artış gösteren sektör olduğunu belirtirken, “Hava yolları sektöründe kartlı ödemeler geçen yıl yüzde 44 artarak 20,6 milyar TL’ye ulaşırken, bu sektörü yüzde 29’luk artış ve 36,7 milyar TL’lik kartlı ödeme tutarı ile restoran ödemeleri, yüzde 28’lik artış ve 17,6 milyar TL’lik kartlı ödeme tutarıyla konaklama sektörü, yine yüzde 28’lik artış ve 32 milyar TL’lik kartlı ödeme tutarıyla sağlık ürünleri & kozmetik sektörü, yüzde 27’lik artış ve 78,1 milyar TL’lik kartlı ödeme tutarıyla akaryakıt istasyonları sektörü izledi” dedi.

En fazla kartlı ödeme yapılan sektör market ve AVM’ler oldu

Canko, en fazla kartlı ödeme yapılan sektörün 148 milyar TL ile market ve AVM’ler olduğunu; bu iki sektörü 78 milyar TL ile akaryakıt, 68 milyar TL ile giyim, 57 milyar TL ile küçük gıda perakendesi, 45 milyar TL ile elektronik eşya sektörlerinin takip ettiğini belirtti. İnternetten yapılan kartlı ödemelere ilişkin “Banka kartlarının internette kullanımı hızla yaygınlaşırken, internetten alışveriş deneyimi yaşayan kişi sayısının da her geçen gün arttığını söyleyebiliriz” dedi. 2017 yılında 99 milyar TL olarak gerçekleşen online ödemelerin 2018’de yüzde 40 arttığını ve 139 milyar TL’ye yükseldiğini söyleyen Canko, genç nüfusun ve dijital dönüşümün etkisiyle internetten yapılan kartlı ödemelerin toplam içindeki payının ise yüzde 16’yı geçtiğini söyledi. Geçtiğimiz yıl kartlı ödemelerle yapılan yabancı harcamalarında rekor kırıldığını ifade eden Canko: “BKM verilerine göre 2018 yılında yabancı kartlarla ülkemizde yapılan alışverişler geçen yılın 2 katına çıkarken, yurt içinde yapılan kartlı ödemeler içindeki yabancı payı ise rekor oranla yüzde 5’i geçti” dedi. 13 Ağustos 2018, yabancı kartlarla Türkiye’de 281 milyon TL ile en fazla ödeme yapılan gün oldu. 1 yılda 17 milyon farklı yabancı kartla, kart başına 2 bin 600 TL ödeme gerçekleşti. Temassız özellikli kart sayısının, 2018 yılında yüzde 40 artarak 58 milyon adede yükseldiğini ifade eden Canko, 2018’de Türkiye’deki temassız özellikli terminal adedinin 1 milyon adedi geçtiğini belirtti. Temassız özellikli terminal adedinin toplam terminal adedi içindeki payının ise yüzde 52 olduğunu söyleyen Canko “2015 yılında temassız özellikli terminal adedi sadece 300 bin adetti. Şimdi bu rakam 1 milyon adedi geçti. Yani 2015’ten bugüne temassız kabul noktasının 4 katına çıktığını söyleyebiliriz. Artık her 2 kart kabul noktasından 1’i temassızı destekliyor” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.