Diyarbakır’ın sorunları masaya yatırıldı

Diyarbakır’ın sorunları masaya yatırıldı
Diyarbakır’da düzenlenen "E(k)mek, Demokrasi ve Adalet Buluşması"nda, kentin tüm sorunları masaya yatırılıp, çözüm önerileri tartışıldı Diyarbakır’da...

Diyarbakır’da düzenlenen "E(k)mek, Demokrasi ve Adalet Buluşması"nda, kentin tüm sorunları masaya yatırılıp, çözüm önerileri tartışıldı

Diyarbakır’da siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri, “Diyarbakır’da E(k)mek, Demokrasi ve Adalet buluşması” gerçekleştirdi. Toplantıya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır milletvekilleri Remziye Tosun, Selçuk Mızraklı, Hişyar Özsoy, Semra Güzel, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Diyarbakır İl Başkan Yardımcısı Gönül Özer ve sivil toplum temsilcileri katıldı.

Çözüm önerileri tartışıldı

Buluşmada konuşan HDP Milletvekili Selçuk Mızraklı, yerel seçimlere giderken, sivil toplum örgütlerinin aralarında bulunmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, yerel seçimler öncesi düzenledikleri çalışmalarda birlikteliğin Diyarbakır için anlamlı ve önemli olduğunu kaydetti.  Buluşmada, Diyarbakır’ın coğrafik konumundan tarihçesine, kentleşme sürecinden demografik yapısına, sosyo-kültürel durumdan ekonomik yapısına kadar her konunun enine boyuna tartışılacağını belirten Mızraklı, kentin tüm sorunlarına yönelik kesin çözümler bulmayı amaçladıklarını ifade etti. Diyarbakır’ın birçok semtinde “Sur’da araziler satılığa çıkarıldı” reklamlarının yapıldığına dikkat çeken Mızraklı, kayyumun rantçı politikalarını son hızla sürdürdüğünün altını çizdi.

Çözüm başlıkları

Buluşmada, “Nasıl bir kentte yaşamak istiyoruz ve kent yönetiminden beklentilerimiz nelerdir?” konularının tartışılacağını belirten Mızraklı, çözüm başlıklarını da şöyle sıraladı: “Katılımcı yönetim. Ayrımcılık ve şiddetle mücadele. Dürüst, şeffaf ve hesap verilebilir yönetim anlayışı. Toplumsal cinsiyet eşitliği. Rant dağıtmak değil, halk için belediye hizmetleri. Kent olanaklarına erişim. Gençlerin kent yönetimlerine katılımı. Engelsiz bir kent. Kent varlığının korunması.”  Buluşma daha sonra basına kapalı olarak devam etti. (MA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.