Diyarbakır’da inşaat sektörü dibe vurdu

Diyarbakır’da inşaat sektörü dibe vurdu
Mimarlar Odası’nın verilerine göre Diyarbakır’da inşaat sektörü yüzde 53 oranında daraldı. Türkiye’deki siyasi atmosferin inşaat sektöründeki...

Mimarlar Odası’nın verilerine göre Diyarbakır’da inşaat sektörü yüzde 53 oranında daraldı. Türkiye’deki siyasi atmosferin inşaat sektöründeki daralmada önemli oranda payı olduğunu dile getiren Mimar Arif İpek, 2019 yılı için öngörülerinin farklı olmadığını vurguladı

DİYARBAKIR- Türkiye’de son zamanlarda ekonomide yaşanan sıkıntılar Diyarbakır’da inşaat sektörünü de vurdu. Ciddi bir durgunluğun yaşandığı ve en fazla daralmanın yaşandığı sektörlerin başında inşaat sektörü geldi. Mezopotamya Ajansta yer alan haberde Mimarlar Odası Şubesi’nin verilerine göre, kentte 2014 yılında yılda 3 milyon 200 bin metrekare, 2015 yılında 2 milyon 450 bin metrekare, 2016 yılında 2 milyon metrekare, 2017 yılında 1 milyon 800 bin metrekare inşaat yapılmışken, bu rakamlar 2018 yılında 1 milyon 150 bin metrekareye düştü. Verilere göre, son 6 yıl içerisinde sektörde yüzde 53’lük bir daralma söz konusu.

Dolar maliyeti arttırdı

Konut satışlarının azalmasıyla küçülmenin görüldüğü sektörde, yine özellikle petrol, demir, alüminyum, cam gibi malzemelerin dolar endeksli olması konut yapım maliyetlerini artırdı. Örneğin demirin tonu 2017 yılında bin 600 TL iken, bugün 3 bin TL’yi aşmış durumda.  Yaşanan küçülme ile birlikte sektördeki işsiz sayısı da arttı. Birçok mimar ve mühendisler bu dönemde işini kaybetti. Kentteki işsiz mühendis sayısının Bin’i, mimar sayısının ise 500’ü bulduğu belirtilirken, yeni mezunlar ise iş bulamaz durumda.

“Birçok firmanın faaliyeti durma noktasına geldi”

Kente dair verilere baktıklarında son 6 yıl içinde yüzde 53’lük bir daralma ile sektörde ciddi sorunların baş gösterdiğini belirten Mimar Arif İpek, krizin ayak seslerinin 2017 yılı ile birlikte duyulmaya başlandığını kaydetti. İpek, “Sektördeki birçok müteahhit firma şu anda faaliyetlerini ya yavaşlatmış ya da durdurma noktasına getirmiş durumda. Yine konut kredi faizlerinin yüksek olması, konut satışlarını olumsuz etkilemekte” dedi.

“Kentteki 4 büyük firma iflas etti”

Kentte sektörde yer alan 4 büyük firmanın iflas ettiği bilgisini veren İpek, böyle devam etmesi halinde önümüzdeki günlerde yeni iflasların kaçınılmaz olacağını ve bunun doğuracağı ciddi bir işsizlik sorunu ile karşı karşıya kalınacağını ileri sürdü. İpek, inşaat sektörünün kent ekonomisindeki yerinin yadsınamayacak derecede büyük olması nedeniyle sektördeki daralmayla birlikte gizli bir işsizliğin oluşacağını da vurguladı. Ekonomik sıkıntıların bölgeye dair yansımasının farklı olduğunu, “2 kat daha fazla hissediyoruz” diyerek ifade eden İpek, 2019 yılı için öngörülerinin de geçmiş yıllardan farklı olmadığını belirtti. İpek, ülkedeki siyasi atmosferin bunda rolünün büyük olduğunu kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.