Diyarbakır 3’üncü Organize Sanayi Sitesi esnafı dertli; İş yapamıyoruz

Diyarbakır 3’üncü Organize Sanayi Sitesi esnafı dertli; İş yapamıyoruz
Döviz kurlarındaki yükselme, Özel Tüketim Vergisinin artırılması, elektriğe yapılan peş peşe zamlar, otomotiv sanayisiyle uğraşan küçük esnafı...

Döviz kurlarındaki yükselme, Özel Tüketim Vergisinin artırılması, elektriğe yapılan peş peşe zamlar, otomotiv sanayisiyle uğraşan küçük esnafı vurdu. Esnaf iş yapamamaktan şikayetçi.

DİYARBAKIR YENİGÜN - Döviz kurlarının yükselmesi, otomobilde ÖTV'nin artırılması, elektriğe art arda yapılan zamlar ile yaşanan durgunluk, otomotiv sektörüyle uğraşan küçük esnafı olumsuz etkiliyor. Mezopotamya Ajans’ta ter alan habere göre Diyarbakır, 3’üncü Organize Sanayi Sitesi'ndeki esnaflar iş yapamamaktan dertli. Ekonomik olumsuzlukların kendilerini etkilediğini aktaran otomobil yedek parça ticareti yapan Yılmaz Yıldız, "Ülkede var olan bir ekonomik kriz söz konusudur ve bütün sektörleri olumsuz etkilemektedir. Dövizdeki ani iniş çıkışlar yavaşlasa bile bizim durumumuza olumsuz yansıyor. Biz hala aldığımız bir ürünün iki katına fiyat ödüyoruz. Örneğin bir devriye setini 970 lira bir maliyeti vardı, ben bin 45 liraya sattım kargosuyla beraber, ürünü sipariş ettiğim sırada baktım bin 50 lira olmuş ve bir saat içerisinde oldu. Dolayısıyla bu şekilde nasıl bir kazanç elde edebilirim. Bizim ticaretimiz buna benzer örneklerle doludur. Öte yandan halkta eskisi gibi para dönmüyor çünkü insanlar araç bakım muayenesini en son iş olarak görmeye başladı. Yani insanların artık yiyecek ve giyecek gibi daha temel sıkıntıları oluştu" diye konuştu. Yıldız, Döviz kurlarındaki dalgalanmanın yanında, otomobilde ÖTV vergisinin artırılması ve elektriğe yapılan peş peşe zamların otomotiv sektörüne ekstra maliyet yüklediğini, yükselen fiyatlar nedeniyle halkın alım gücünün düştüğünü ve bundan dolayı da satışlarda azalma olduğunu vurguladı.

“İnsanlarda para yok”

Sanayi Sitesi'nin bir diğer esnafı Hikmet Aladağ (60), yaşananlar nedeniyle birçok sektörün can çekiştiğini belirterek, "Dün aldığımız 200 TL'lik bir parçayı bugün 500 liraya alıyoruz, kriz giderek büyüyor. Bir arabayı 4 aydır satışa çıkarmama rağmen kimse alamıyor, çünkü insanlarda gerçekten para yok. Yani esnaflar artık bankalara da gitmek istemiyor, çünkü faizler çok yüksek. İş olmayınca bankaya borcunu ödeyemiyorsunuz. Parası olan da korkudan parasını kullanamıyor, çünkü Türkiye'nin gidişatına emin değiller. İnanın şu anda Sanayi Sitesi esnafı dükkânın önüne sandalye atıp oturmaktan başka bir iş yapmıyor" ifadelerini kullandı.

“Karoser imalatçıları can çekişiyor”

Karoser diye tabir edilen otomobil, otobüs gibi taşıtlarda, motor, şasi, tekerlek gibi bölümlerin dışında kalan, görünen dış bölümündeki parçaların üretimini yapan karoser üreticisi Şehmus Özer, geçmiş yılla göre karoser üreticilerinin üretimde yüzde 80'lik bir düşüş yaşadıklarını söyledi. 2009 ve 2011 yıllarında hayvancılık ve tarımla uğraşan insanların en fazla rağbet ettiği karoser imalatçılarının can çekiştiğini aktaran Özer, şunları söyledi:

“Eskiden aracın üst kısmında bir arıza varsa fiyatı sorup çoğu zaman tamir etmek yerine yenisini alıyordu, çünkü çiftçinin cebi doluydu. Bugün bize geldiklerinde karoserlerin üst yapıları tamamen çürümüş, 'Değiştirilmesi gerekiyor' dediğimizde 'Hayır, onar bu yıl da idare etmeliyim' diyor. Yani asıl üreticinin cebinde para olmayınca sirkülasyon da olmuyor şuan bizim sektörde yüzde 80 bir düşüş var diyebilirim.”

“Borcu borçla kapatmak batışa götürüyor”

Geçen sene malzemede bir milyon stoku varken şimdi elindeki malzemelerin miktarını düşürmek zorunda kaldığını anlatan Özer, şöyle konuştu:

“Üç ay önce hiç istemesem de yanımda çalışan işçileri çıkarmak zorunda kaldım çünkü elindeki malzeme eridi. Eskiden bankaya gittiğimizde bir imza atıp düşük faizle borç alabiliyorduk. Ama bugün gittiğimizde banka faiz oranları yüzde 2 buçuk 3 oranlarında faizle veriliyor. Parayı aldığımız zaman tefeciden almış gibi oluyoruz borcu borçla kapatmak batışa götürüyor birçok işletme de bu sebeple battı. Bunun esası mevcut hükümetin doları dizginleyebilmek için banka faiz oranlarına müdahale etmesi iç piyasayı burada bitirdi. Faiz oranları yükseltmeseydi, doların yükselmesi belki iç piyasayı bu kadar etkilemeyecekti.”

“İşlerimiz yüzde 70 oranında düştü”

Otomotiv ve endüstriyel yağ ticareti yapan esnaf Çetin Papatya, ekonomik sıkıntıların zincirleme olarak bütün sektörleri etkilediğini vurgulayarak şunları dile getirdi: "Bizim sektörde, özelikle bize fayda sağlayacak en büyük etken inşaat sektörünün iyi bir çalışma düzeniydi. Çünkü inşaat sektöründe nakliyat araçlarının kargo şirketlerinin çalışması ve lojistik anlamda faaliyete olması bizim için iyi bir şeydir. Çünkü çalışan araç her zaman madeni yağa ihtiyacı vardır. Bu yağ ihtiyacını sektörde biz karşılıyorduk. Ama şu anda öyle bir şey yok. Şu anda bizi yüzde 70 oranında bir düşüşe neden oldu. İnşat sektöründe bir iş makinesi bir kamyonların, mikserlerin çalışmaması bizi geriletti."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.