'Çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz'

'Çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz'
DAKAP üyesi kadınlar, artan taciz, tecavüz, kadın cinayetleri ve çocuk istismarlarına ilişkin düzenledikleri açıklamada, “Biz mücadele edersek, yan...

DAKAP üyesi kadınlar, artan taciz, tecavüz, kadın cinayetleri ve çocuk istismarlarına ilişkin düzenledikleri açıklamada, “Biz mücadele edersek, yan yana durursak ve sesimizi birlikte büyütürsek çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz” dedi.

DİYARBAKIR YENİGÜN – Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP) üyesi kadınlar, son günlerde artan taciz, tecavüz, kadın cinayetleri ve çocuk istismarlarına ilişkin basın açıklaması yaptı. Kadınlar Eğitim Sen 1 No’lu Şube binası önünde bir araya gelip Sanat Sokağına kadar yürümek istedi. Polis yürüyüşe izin vermedi. Açıklamanın yapılacağı alanı kadınlar polis eşliğinde 5’er kişilik gruplar şekillinde Sanat Sokağı’na geldi. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun’un yanı sıra DAKAP’lı kadınlar katıldı. “Erkek vuruyor, devlet koruyor”, “Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganlarını atan kadınlar, “Kadın Cinayetleri Politiktir” , “Minik bedenimin sesi ol” ve “Aklama yargıla” pankartları taşıdı.

‘Hepsi Ecrin bebeklerin katili…’

Ardından kadınlar adına açıklama yapan DAKAP üyesi Hatice Deniz Aktaş, Samsun’da bir buçuk yaşındaki Ecrin bebeğin, istismar edilerek katledildiğini söyledi. Kanarya Mahallesi’nde 5 yaşında cinsel istismara maruz kalan küçük bir çocuğun yarım kalan gülüşünü unutmadıklarını belirten Aktaş, yarasının henüz kapanmadığını söyledi. Bu ülkede adalet aradıklarını vurgulayan Aktaş, “özgürlük arıyoruz, eşitlik arıyoruz. Bir tek suçlu aramıyoruz. Çünkü suçluları biliyoruz. ‘Çocuk istismarı neden arttı’ diye soranlara, ‘istismarcıları idam edelim’ diyenlere biz de diyoruz ki: Suçluyu ve çözümü çok uzaklarda aramayın. Suçlu bu ülkeyi yönetenlerdir. Çocuk İstismarını Önleme Komisyonu kurulması önergesini reddeden AKP-MHP ittifakı, Ensar Vakfı’nda 45 çocuğun istismar edilmesini görmezden gelenler, Kanarya Mahallesi’ndeki istismara ‘Çocuğun sokakta ne işi varmış’ diyen yandaş medya kalemşörleri, ‘Bir kereden bir şey olmaz’ diyen bakanlar, ‘9 yaşındaki çocukla evlenebilirsiniz’ diyen müftüler, Zümrüt Apartmanı denilen müsveddede çocuk istismarını öven yazar, o yazarın kitabını basan yayın evi, kitaba toplatma çıkarmayan basın savcılığı, istismarcıları karakolun arka kapısından salıveren polis, tahrik indirimi uygulayan hakim… Hepsi aynı suçun ortağı. Şimdi biz nerede kimden adalet bekleyelim. Hepsi Ecrin bebeklerin katili…” diye konuştu.

‘Bıktık’

Çocuk istismarını görmezden gelip sokağa kamera koymayı vaat eden siyasetçilerden bıktıklarını belirten Aktaş, “Erkek ahlakınızdan, erkek adaletinizden, çocuktan bile kabaran şehvetinizden ve bunu aklayan siyasetinizden bıktık. Ecrin’in katili sadece bir erkek değil, erkek egemen sistemin ta kendisidir. Hükümeti, polisi, yargısı, medyası, yasası ne varsa el birliği ile çocuk istismarını meşrulaştırmakta ve istismarcıları cesaretlendirmektedir. Bu nedenle ne göstermelik yasalarınız ne de idam tartışmalarınızın çocuk istismarını önlemek için yeterli olmayacağını biliyoruz. Tüm bunlar olsa olsa kadına yönelik şiddetin ve çocuğa karşı işlenmiş suçların daha fazla aklanmasının zemini olur. Bu nedenle yasanızı, tasanızı, polisinizi, yargınızı, yandaş yazarını, şehvetinizi, müftünüzü çürümüş neyiniz varsa alıp gidin ve çekin erkekliğinizi çocukların üstünden” diye belirtti.

‘Bütün kadınlara çağırı’

Kadınlara çağırıda bulunan Aktaş, kadın adaleti, ancak kadınların mücadelesiyle sağlanabildiğini söyledi. “Biz mücadele edersek, yan yana durursak ve sesimizi birlikte büyütürsek çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz” diyen Aktaş, örgütlenip, öz güçlerine güvenmeli ve kadın dayanışmasından güç alarak susmamaları gerektiğini vurguladı. Aktaş, şöyle devam etti: “Sustuğumuz her dakika bir Ecrin bebek daha istismar ediliyor ve katlediliyor. Sustuğumuz, itiraz etmediğimiz her dakika çocuklarımız biraz daha fazla tehlikenin içine itiliyor. Bu nedenle susmayalım, korkmayalım ve haykıralım: AKP elini çocuklarımızdan çek. Erkek adalet ne Ecrin’in katilini cezalandıracak ne başka Ecrin’lerin yaşadığını önleyecek ne de gözaltına aldığı Zümrüt Apartmanı kitabının yazarını tutuklayacak.” Açıklamanın ardından kadınlar 10 dakika oturma eylemi gerçekleştirdi.  (MA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.