Çiftçiye 500 ton sertifikalı tohum dağıtıldı

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Hamlesi kapsamında bin çiftçiye 500 ton sertifikalı tohum dağıtımı gerçekleştirildi. Burada yaptığı konuşmada “Barış Pınarı Harekatı”na değinen İl Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti içte ve dışta bütün hainlerin milletin bekasının önündeki bütün ihanetleri bertaraf etme kararlılığında ve gücündedir. Yaşanılan gerçeklerde hepiniz biliyorsunuz ki ihanetin en büyük hedefi birlik ve beraberliğimizi bozmak, huzuru yok etmek ve milleti yokluğa mahkûm etmektir. Biz buna izin vermedik ve vermeyeceğiz” dedi

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Kırsal Kalkınma Hamlesi kapsamında 17 ilçeden bin çiftçiye 500 ton sertifikalı tohum dağıtıldı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezinde yapılan Sertifikalı Tohum Dağıtım Törenine Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Muhsin Eryılmaz, Tarım Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, TSÜAB Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yıldıray Gencer, Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, sertifikalı tohum üreticileri ve çiftçiler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından Tarım Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar ile TSÜAB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yıldıray Gencer tarafından sertifikalı tohuma ilişkin birer konuşma yapıldı.

“Devlet milleti için vardır”
Yapılan konuşmaların ardından, kürsüye gelen Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, “Büyükşehir Belediyesi olarak Diyarbakır’da ilk kez 17 ilçemizdeki bin çiftçi kardeşimize ve üreticimize 500 ton sertifikalı tohum dağıtıyoruz” dedi. Sertifikalı tohumun kullanılması için ortak bir çabanın sergilenmesi gerektiğinin altını çizen Güzeloğlu, “Bizim işimiz Diyarbakır’ın her bir ilçesindeki her vatandaşımızın beklentisi, isteği, arzusu, onun gelirinin artırılması, bugünden yarına şüphesiz kazancının çoğaltılması ve mutlu olması. Devletin bütün kurumları, her bir birimi bu amaç için var. Çünkü devlet milleti için var. Devletin her bir kuruşu, her bir kaynağı da bu amaçları gerçekleştirmek için var. Yani milletin mutluluğu için var. Bu durumda bütün kurumlarımızın her alanda ama her alanda en iyiyi arama gereği var. Diyarbakırlı hemşerilerimizin de her şeyin en güzelini, en iyisini hak ettiği gerçeği var. Biz buna inanıyoruz. Diyarbakır’daki her bir vatandaşımızın derdi ile dertleniyor o dertlerin çözümü için bütün kurumlarımızla yoğun bir gayret ve çaba sergiliyoruz. Ortak çabamız bu. Çünkü aynı zamanda biliyoruz ki bu aziz ve kadim şehrin gerideki yaklaşık 40 yıldır gelişme ve kalkınmasını, ilerlemesini, insanının zenginleşmesinin önünde duran ihanet çevreleriyle, terör örgütüyle, PKK ve onun uzantılarıyla da mücadele ediyor. Bu kentin gelişmesinin her birinizin ve Diyarbakır’daki hemşerilerimizin gelirinin artırılmasının kazancının çoğaltılmasının önünde bu ihanet aklı sürekli duruyor. Ne zaman milletin hayrına bir şey yapılacaksa önünde engel olunuyor. Bakın Türkiye’nin en büyük projelerinden biri GAP Güneydoğu Anadolu Projesi’nden sonra en büyük dönüşüm ve kalkınma projesi Silvan Projesi 8 baraj 23 sulama projesi. Peki, ne olacak bitince? 235 bin hektar alan su ile buluşacak. Toprağa su gelince ne olur? Bereket olur, kazanç olur, gelir olur, kalkınma olur ve sonu hayırlı olur. Doğru mu? Peki, bu bereket kime gelecek? Diyarbakır’a gelecek. Bu proje başladığından beri bu ihanet örgütü PKK ve uzantıları yaklaşık 15 defa bu baraj şantiyelerine saldırdı. 8 tane vatan evladı şehit oldu. Binlerce iş makinesini yaktılar, yıktılar. Milletin kalkınmasının, gelişmesinin önünde ihanetleri ile durdular. Bugün bu proje bitseydi Diyarbakır sulanabilir alanda Türkiye’nin birinci ili olacaktı. Üretimin zirvesinde, kalkınmanın en önde giden ili olacaktı. Belki de bugün konuştuğumuz birçok sıkıntı kalmayacaktı. Fakat hamdolsun bütün bu ihanetlere rağmen biz aldık bu projeleri yapıyoruz. Rabbim bu uğurda milletin refahını varlığı devletin birliği ve beraberliği bayrağı ve ezanı için canını feda eden bütün şehitlerimizden razı olsun. Allah gani gani rahmet eylesin” şeklinde konuştu.

“İhanetin en büyük hedefi birlik ve beraberliğimizi bozmak”
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından başlatılan “Barış Pınarı Harekatı”na da değinen Vali Güzeloğlu, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti içte ve dışta bütün hainlerin milletin bekasının önündeki bütün ihanetleri bertaraf etme kararlılığında ve gücündedir. Bugün Türkiye’nin her bir şehri, Diyarbakır’ı da hamdolsun bir huzur ve güven şehridir. Ama sınırın dışında izliyorsunuz. Barış Harekâtı’nı, Barış koridorunu başlattık. Sınırın ötesinde burada tutunamayıp gidenler, birilerinin desteği ile bu ülkeye ihanet besleyenler tutunacaklarını zannettiler. Allah’ın izniyle nerede olursa olsun bu milletin karşısında olanların sonu hep aynı olacak ve yok olacaklar. Allah bugün orada mücadele eden bu milletin evlatlarını, ordumuzu, askerimizi korusun. Bu tehditler karşısında devletimize, milletimize zeval vermesin. Yaşanılan gerçeklerde hepiniz biliyorsunuz ki ihanetin en büyük hedefi birlik ve beraberliğimizi bozmak, huzuru yok etmek ve milleti yokluğa mahkûm etmektir. Biz buna izin vermedik ve vermeyeceğiz. Allah’ın izniyle nerede olursa olsun bu milletin karşısında olanların sonu hep aynı olacaktır. Allah bugün orada mücadele eden bu milletin evlatlarını ordumuzu askerimizi korusun. Bu tehditler karşısında devletimize, milletimize zeval vermesin, yaşanılan gerçeklerde hepiniz biliyorsunuz ki, ihanetin en büyük hedefi birlik ve beraberliğimizi bozmak, huzuru yok etmek ve milleti yokluğa mahkûm etmektir, biz buna izin vermedik vermeyeceğiz” dedi.

“Yıllardır ertelenen birçok yatırımı yapıyoruz”
Yıllardır bekleyen, ertelenen ve ihmal edilen birçok yatırımı Büyükşehir Belediyesi olarak yaptıklarını belirten Diyarbakır Valisi Güzeloğlu, “Üç hafta önce Dicle ve Eğil organik tarım üreticilerimize birlikte olduk. Ürettikleri organik ürünlerin pazara çıkmasında paketlenmesinde, marka olmasında, ürünün çoğaltılmasında, elde ettikleri ürünün değerlendirilerek, pestil, sucuk, Üzüm Suyu olmasında, yani aklınıza ne geliyorsa ne kadar sıkıntı varsa talep ettiler, hamdolsun karşıladık. Geçtiğimiz hafta Kulp’ta İpek böcekçiliği yetiştiriciliği yapan çiftçilerimizle birlikteydik ve yaklaşık 55 ton İpek böcekçiliği kozası üretiyorlar. Ama yetmiyor daha fazla olmalı. Kim için bizim insanımız için daha çok kazanmaları için ihtiyaçlarını malzemelerini verdik. Önümüzdeki günlerde orada bulunan fabrikamızın bugün işlediğini daha fazlasını ürettiği ham ipeği kumaşa dönüştürerek, bu geliri 5 – 10 katına çıkartacağız” ifadelerini kullandı.

“Çok mutluyum, çünkü verdiğimiz sözü yerine getiriyoruz”
Diyarbakır’ın Türkiye’nin sayılı tohum merkezlerinden biri olduğu vurgulayan Güzeloğlu, “Diyarbakır’da 33’e yakın özel sektör firmamız var. Bunlar bu kentin değerleridir. Türkiye’de iddiasını her geçen gün artıran bir Diyarbakır tohum üretim gerçeği var. Yaklaşık 20 gün önce bir araya geldik. Onlara dedim ki bakın şüphesiz sertifikalı tohum üretimini çoğaltacağız ve kullanımını da teşvik edeceğiz. Ama bir de bir mesele var bunu alan var alamayan var doğru mu? İşte buradan başladık bu işe. Bizim derdimiz herkesin alıp kullanması, herkesin kalkınması lazım. Belediye bunun için vardır, devlet bunun için vardır. Çünkü devletin her bir kuruşu millet için vardır yani sizin için vardır helali hoş olsun hepinize. Sağ olsun Onlar da anlayışla karşıladılar, neredeyse üçte bir fiyatına tohum maliyetinin altında bir fiyatla hem onlar adına bir güzellik, bir hayır oldu, hem de Büyükşehrimiz için çok güzel bir hizmet oldu. Hakikaten bugün çok mutluyum, çünkü biz verdiğimiz sözü yerine getiriyoruz, başladığımız ilk gün Cumhurbaşkanımızın bu görevi bizlere tevdi ettiği, Sayın Bakanımızın onayıyla görevlendirdiğim ilk gün dedim. Allah bizi mahçup etmesin milletin bir kuruşunu dahi haksız yere harcatmamayı nasip eylesin, doğru yerde kullanarak, ilimizin kalkınmasında, gelişmesinde, Hakk’ın rızasına, halkımızın duasını da bizlere nasip eylesin dedik. İşte bugün yapılan hakikaten güzel bir iş 17 ilçemizde bin tane siz değerli çiftçimizi sertifikalı tohumla buluşturuyoruz. En az %25’i aynı toprak, aynı havva, aynı suyu koyduğunuzda tohumun ürün geliri verimi artacaktır. Hayırlı olsun, bereketli olsun İnşallah. İşin özü budur” dedi.

“Ürünlerimiz Diyarbakır ismi ve markasıyla piyasaya çıkacak”
Diyarbakır’da üretilen ürünlerin, artık Diyarbakır ismi ve markasıyla piyasaya çıkması gerektiğini belirten Vali Güzeloğlu, “Türkiye’nin en çok 4. sırada pamuk üreten Diyarbakır’ın başka isimlerle sattığı pamuğu, artık Diyarbakır Pamuğu adlandırılması dahil bir sürü karar aldık. Lisanslı tohumculukta, borsa inşallah Sizlerin ürettiği ürünler de hububatta ve diğer alanlarda Türkiye çaplı bir merkez konumuna getirme kararı aldık. Bizim inancımıza göre iki günü bir olan ziyandadır. Bu kentin, bırakın günlerini aylarını, yıllarını, onlarca yıllarını ziyan ettiler, yazık ettiler. Artık buna dur dedik ve artık bu fikri bu zihniyete bundan sonra geçit vermeyeceğimizi ilan ettik. Millet ve devlet bir araya gelip geleceğine doğru kararlılıkla yürüyor. Kim bu geleceğin tehdidi edecekse, milletin kararı karşısında yok olup gidecektir. Kalacak olan gününü hayırlı işler yapan, millete hizmet eden hoş bir seda olarak, hayırla anılanlardır. Allah bizi onlardan eylesin, hizmet edenlerden eylesin, ihanet edenlerden eylemesin, hepinizin şahsında bugün katılan bütün üreticilerimize, dağıttığımız bütün bu tohumların, kazançlar, bereketli hasatlar getirmesini diliyorum. Allah sizlere güç ve kuvvet versin, rızkınızı helal ve böylesi bereketli bir yolda çoğaltsın İnşallah. Belediye olarak, Valilik olarak bizlere bağlı bütün kurumlar olarak, biz sizlerin yani milletin hizmetindeyiz. Milletin hizmetkârı olmaya talibiz. Efendilik yok hizmet etmek var şiyarı ile hareket etmekteyiz” şeklinde konuştur. Yapılan konuşmaların ardından TSÜAB Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yıldıray Gencer tarafından Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Sayın Hasan Basri Güzeloğlu’na plaket takdim edildi. Güzeloğlu ise sertifikalı tohum dağıtım törenine katkı sunan üretici firmalara katkı ve desteklerinden dolayı plaket verdi. Sertifikalı tohum dağıtım töreni, günün anısına yapılan toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi. (Haber Merkezi)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çiftçiye 500 ton sertifikalı tohum dağıtıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin