Canlı Yayında 'Din Değiştirme', Paylan: Bu Çocuk İstismarıdır

Canlı Yayında 'Din Değiştirme', Paylan: Bu Çocuk İstismarıdır
Nihat Hatipoğlu'nun din değiştirme ritüeli düzenlediği çocuğun ailesi, milletvekili Garo Paylan'a kendilerinden izin alınmadığını söyledi. DİYARBAKIR...

Nihat Hatipoğlu'nun din değiştirme ritüeli düzenlediği çocuğun ailesi, milletvekili Garo Paylan'a kendilerinden izin alınmadığını söyledi.

DİYARBAKIR YENİGÜN - Bianet.org’da yer edinen habere göre, İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu 12 Mayıs Cumartesi günü İstanbul Sultanahmet Meydanı'ndan canlı olarak yaptığı televizyon programında 13 yaşındaki Ermeni bir mülteci çocuğun dinini Hristiyanlık'tan Müslümanlık'a geçme ritüeli ile değiştirdi. Hatipoğlu, canlı yayında çocuğun annesinden de izin alındığını söyledi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Garo Paylan ise aileyle görüştüğünü, aile onayı olmadığını ve suç duyurusu yapacağını söyledi. Telefon görüşmesi ve suç duyurusuyla ilgili detaylarını öğrenmek için aradığımız Paylan, ailenin kendisiyle iletişime geçtiğini belirterek şunları söyledi:

"Velinin bilgisi dışında olduğu aşikar"

"Çocuğun annesi çok üzgündü, aile olarak çok üzgündüler. Çünkü çocuklarının istismarı ile karşı karşıyalar. Bu durumdan annenin de haberi olmamış. Nihat Hatipoğlu'nun bir asistanı kendisini aramış, ancak kendisi o sırada markette olduğu için açamamış. Türkçesi de çok iyi değil annesinin. Televizyona konuk olduğunu öğrenmiş ama ekrana çıkacağını, programa konuk olacağını bilmediğini, zaten böyle bir şey olacağını, Müslüman yapılacağına dair bir bilgisi olmadığını söyledi. Aslında durumun vahameti şurada, velinin bilgisi dahilinde olsa dahi böyle bir şey yapılmaz. Bu bir çocuk istismarıdır. Velinin bilgisi dışında olduğu da aşikâr. Bizim açık bir yaramız var yüz yıldır süren ve soykırım döneminde göç yollarına sürülen benim de pek çok akrabam, kayboldu, yok oldu, öldü. Bazıları da Müslüman ailelerin yanına gittiler."

"Çok ailede Müslümanlaştırılmış Ermeni var"

"Şimdi o bölgede ben nereye gitsem herkes 'Benim dedim Ermeni, babaannem Ermeni' diyor. Her ailede bir Müslümanlaşmış Ermeni var veya bazı köyler topyekûn Müslümanlaştırılmış zorla. Bu tabii ki o açık yaranın bir şekilde tekrar kanaması anlamına geliyor. Çünkü Anadolu'da çok büyük rakamlarla insan Müslümanlaştırıldı, zorla Müslümanlaştırıldı."

"Din değiştirme hür iradeyle olabilir"

"Bu çocuk da kendi iradesi dışında bir Müslümanlaştırma girişimiyle karşı karşıya kaldı. Bir insan 18 yaşını geçtikten sonra özgür iradesiyle istediği inancı seçebilir. Bir çocuğun da inancı olabilir, Hristiyanlıkta da erken vaftiz ediliyor, Müslümanlıkta da din eğitimi erken yaşlarda verilebiliyor, ama çocuğun din değiştirmesi hür iradeyle olabilir. Bugün bir suç duyurusunda bulunuyorum, çünkü açık olarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nı ihlal etmiştir bu program. RTÜK'e bir şikayette bulunuyorum programla ilgili, Nihat Hatipoğlu ile ilgili, aynı zamanda da savcılığa suç duyurusunda bulunuyorum. Aynı zamanda da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ile bir görüşme yapacağım ve çocuklarımızın her dönem korunması için ilgili tedbirlerin alınmasını konuşacağım. Arthur ve Arthur gibi bu ülkede mülteci/sığınmacı olarak yaşayan çocuklarla ilgili tedbirlerin de artırılması ile ilgili de ricada bulunacağım ve Arthur'a da sahip çıkmasını isteyeceğim."

Ne olmuştu?

Nihat Hatipoğlu tarafından ATV'de 12 Mayıs Cumartesi günü yayınlanan iftar programında, 13 yaşındaki mülteci çocuğun Müslüman olduğu iddia edilerek, kişinin İslam'ı seçme ritüeli uygulandı. Hatipoğlu, canlı yayında "Kelime-i Şehadet" getirttiği çocuğun, annesinin bilgisi dahilinde orada olduğu söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.