“Böyle giderse kontağı kapatacağız”

“Böyle giderse kontağı kapatacağız”
Son bir ayda benzine üçüncü kez zam yapılmasına tepki gösteren Diyarbakırlı sürücüler, fiyatların bir yerde durması gerektiğine dikkat çekti. Zamların...

Son bir ayda benzine üçüncü kez zam yapılmasına tepki gösteren Diyarbakırlı sürücüler, fiyatların bir yerde durması gerektiğine dikkat çekti. Zamların kendilerini mağdur ettiğini dile getiren sürücüler, böyle giderse araçlarının kontağını kapatacaklarını vurguladı. Eski rayiç üzerinden çalıştıkları için gelirlerinin giderlerini karşılayamadığını savunan kentteki ticari taksi şoförleri, taşımacıların iflas etmiş durumda olduğunu ileri sürdü

Remziye ÇELİK/Yenigün Özel

DİYARBAKIR YENİGÜN - Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Twitter hesabından yaptığı açıklamada, benzine 15 kuruş zam geldiğini duyurdu. Yapılan zamla birlikte yaklaşık bir ayda benzinde üçüncü kez fiyat artışı yapıldı. Diyarbakırlı araç sahipleri ve ticari taksi şoförleri zamlara tepki gösterdi. Zamların kendilerini mağdur ettiğini dile getiren sürücüler, “Artık kontak kapatacak duruma geldik” dedi. Birilerinin buna bir dur demesi gerektiğinin altını çizen Sürücüler, yetkililerden akaryakıt fiyatının düşürülmesini talep etti.

 “Taşımacılar iflas etmiş durumda”

30 yıldır taksi şoförlüğü yaptığını söyleyen Mehmet Sevgi, eski rayiç üzerinden çalıştıklarını belirterek, zamlar nedeniyle gelirlerinin giderlerini karşılamadığını savundu.  Sevgi, “30 senedir taksi işi yapıyorum. Hiçbir kazancımız zaten yoktu, fiyatlar arttığı için biz de batma derecesine geldik. Götürdüğümüz müşteriye yakıt dolduruyoruz. Bizden çıkıyor hep.  Çünkü biz eski rayiçten çalışıyoruz. Rakamımız aynı ama fiyatlar sürekli değişiyor. Taşımacılar iflas etmiş durumda” dedi.

“Fiyatın bir yerde durmasını istiyoruz”

Süleyman Özkan ise isimli araç sahibi, “Benzine ve mazota sürekli zam geliyor. Bizler bu gelen zamlardan hiç memnun değiliz. Artık ne yapacağımızı bilmiyoruz. Durmadan akaryakıta zam geliyor. Bu nedenle mağdur oluyoruz.  Fiyatın bir yerde durmasını istiyoruz. Şu anda biz de ne yapacağımızı bilemiyoruz. Bizler zam olmasın istiyoruz. Artık kontak kapatma durumuna geldik. Birilerinin buna bir dur demesi lazım. Yetkililerden akaryakıt fiyatının düşürülmesini istiyoruz” diye konuştu.

“Araç kullanamaz hale geldik”

Zamlardan dolayı araç kullanamadıklarını belirten Mehmet Şirin Gezer isimli vatandaş da, “Benzin fiyatları 5 liradan 7 liraya çıktı. İnsanlar araç alsa da aracını kullanamayacak hale geldi. Sürekli bir zam yapılıyor çünkü. Bir yerden diğer yere gidemez olduk.  İnsanımız yoksul, bu kadar zam bizi ekonomik olarak zor durumda bırakıyor” diye belirtti.

“Kontağı kapatacağız böyle giderse”

Yıllardır taksicilik yaptığını ve çevrede ‘taksici müdür’ olarak tanındığını söyleyen taksi şoförü, evden çıkarken ceplerinde olan paranın akşam dönüşte kalmadığını belirterek, “Sabah işe başlarken 10 lira cebimizde ise akşam eve giderken bu para da cebimizde kalmıyor bazen. Yolcu fiyat farkını görünce haklı olarak sorguluyor. Biz de mecburuz yoksa çalışmayı kesmemiz gerekir. Müşteri de kalmadı zaten. Kontağı kapatmak zorunda kalacağız böyle devam ederse” diye ifade etti.

“Asıl zamlar seçimden sonra”

Asıl zamların seçimlerden sonra yapılacağı iddiasında bulunan Vehbi isimli vatandaş, akaryakıt fiyatlarının artışını şöyle değerlendirdi;

“Zamlar zaten kapalıdır. Akaryakıt fiyatlarının seçimden sonra daha da artacağını düşünüyoruz. Akaryakıt fiyatları bizi zorluyor. Cebimizde 100 lira varsa bunun en az 40 lirası sadece akaryakıta gidiyor.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.