Bir haftada 500 düzensiz göçmen yakalandı

Bir haftada 500 düzensiz göçmen yakalandı
İçişleri Bakanlığı, bir haftada yaklaşık 500 düzensiz göçmen ile bir göçmen kaçakçısının yakalandığını açıkladı DİYARBAKIR - İçişleri...

İçişleri Bakanlığı, bir haftada yaklaşık 500 düzensiz göçmen ile bir göçmen kaçakçısının yakalandığını açıkladı

DİYARBAKIR - İçişleri Bakanlığı, 28 Aralık 2018 – 04 Ocak 2019 tarihleri arasında gerçekleşen 13 olayda toplam 497 düzensiz göçmen ve 1 göçmen kaçakçısının yakalandığını açıkladı. Gerçekleşen düzensiz göç olaylarına ilişkin yapılan açıklamada, yaşanan toplam 13 göç olayının 11’i Sahil Güvenlik İzmir ve Kuzey Ege Grup Komutanlıkları, 2’si Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanlığı sorumluluk sahası içinde gerçekleştiği belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Sahil Güvenlik İzmir ve Kuzey Ege Grup Komutanlıkları sorumluluk sahası içinde bulunan; Kuşadası, Çeşme, Dikili, Ayvalık, Sığacık, Küçükkuyu bölgelerindeki muhtemel göç rotaları üzerinde yoğunlaşan kontrol ve denetimlerde Ayvacık, Ayvalık, Dikili, Urla, Çeşme ve Kuşadası bölgelerinde gerçekleşen 11 olayda 472 düzensiz göçmen yakalanmıştır. Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanlığı sorumluluk sahası içinde bulunan; Didim, Yalıkavak, Gümüşlük, Turgutreis, Akyarlar, Bodrum ve Kardak bölgelerindeki muhtemel göç rotaları üzerinde yoğunlaşan kontrol ve denetimlerde Bodrum ve Didim bölgelerinde gerçekleşen 2 olayda 25 düzensiz göçmen ve 1 göçmen kaçakçısı yakalanmıştır. Gerçekleşen 13 göç girişiminin 4‘ünde Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan yardım talep edilmiş, Sahil Güvenlik unsurları tarafından Ayvalık, Ayvacık, Dikili ve Kuşadası bölgelerinde icra edilen arama kurtarma faaliyetlerinde 179 düzensiz göçmen kurtarılmıştır. Ayrıca Sahil Güvenlik unsurları tarafından Enez, Dikili, Çeşme, Seferihisar, Didim ve Silifke bölgelerinde gerçekleşen 6 düzensiz göç olayında karada tespit edilen 207 düzensiz göçmenin ve 1 göçmen kaçakçısının Jandarma ve Emniyet ekipleri tarafından yakalanması sağlanmıştır."  Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından düzensiz göçün engellenmesi maksadıyla yapılan faaliyetlerde; 1 Sahil Güvenlik Korveti, 28 Sahil Güvenlik Botu, 7 SAGET, 3 DEGAK Timi ve 13 Kontrol Bottan oluşan yüzer unsurlar tarafından toplam 2 bin 274 saat seyir yapıldığı, 18 helikopter sortisi (42 saat) ve 7 uçak sortisi (27 saat) ile toplam 69 saat uçuş gerçekleştirildiği ve 5 adet Mobil Radar Timi (MORAD Timi) tarafından 444 saat görev yapıldığı kaydedildi. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.