Bilim insanları duyurdu; Diyarbakır dahil 3 ili üzen haber

Bilim insanları duyurdu; Diyarbakır dahil 3 ili üzen haber
Mevsimler artık 3'e düştü. Bilim insanları bu kötü haberi bangır bangır bağırıyor bu illerde yaşayanlar üzülecek...

Bursa, Diyarbakır ve Erzurum illeri için endişe verici bir haber. İklim değişiklikleri nedeniyle mevsimler artık sadece 3'e düşmüş durumda. Bilim insanları bu kaygı verici haberi üstüne basa basa vurguladı.

Fransız meteoroloji servisi Meteo-France ve Fransız araştırma enstitüsü INRAE'den gelen bilim insanları, küresel ısınmanın artık 'küresel kaynama' olarak adlandırıldığı ve günlük yaşamımızda etkisini her gün daha fazla hissettiğimiz iklim krizinin Avrupa'daki 2,234 kayak merkezine olan etkisini inceledi.

KAYAK MERKEZLERİNİN YÜZDE 91'İNDE KAR GÖRÜNMEYECEK

Araştırmaya göre, yüzyılın sonuna kadar ortalama sıcaklık 3 derece artarsa, Avrupa'daki kayak merkezlerinin yüzde 91'inde karlı dönemler gözlemlenmeyecek. Bu durum Alman Alpleri, İtalyan Alpleri, İtalya'daki Apeninler, İspanya ile Portekiz'deki İber Dağları, Türkiye ve İngiltere'deki kayak merkezlerinin tamamının kardan yoksun kalacağı anlamına geliyor.

Bu eğilim İsviçre Alpleri'nde yüzde 87, İskandinav Dağları'nda yüzde 70, Fransız Alpleri'nde yüzde 93, Avusturya Alpleri'nde yüzde 94, Çekya, Slovakya, Polonya, Ukrayna ve Romanya'daki Karpat Dağları'nda yüzde 91, Fransa Pireneleri'nde ise yüzde 98 oranına ulaşacak.

gfd.webp

YÜZDE 32'Sİ RİSK ALTINDA

Uzmanlar, kayak tesislerinin yapay kar makinelerine başvurmak zorunda kalacaklarını belirtirken, bu çözümün de karbon ayak izini artırarak iklim krizine daha da zarar verebileceğini ifade ediyor. Paris Anlaşması, küresel sıcaklık artışını yüzyılın sonuna kadar 1.5 derece ile sınırlamayı hedefliyor. Eğer bu hedef gerçekleşirse, Avrupa'daki kayak merkezlerinin yüzde 32'si risk altında olacak.

61f00fdf45d2a06528cc38e8.webp

TÜRKİYE'DEKİ KAYAK MERKEZLERİNDE DURUM NE OLACAK?

Türkiye'nin ünlü kayak merkezlerinin bulunduğu Erzurum, Bursa, Diyarbakır ve diğer illerde bu durum endişeyle karşılanıyor. Palandöken, Uludağ ve Karacadağ'da bulunan kayak merkezleri için riskli altında olduğu söyleniyor. (Haber Merkezi)

thumbs-b-c-51e386b04a71de1111dbe549c3062043.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.