Basın Evi Destek Aracı başvuruları devam ediyor

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği desteğiyle yürüttüğü Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi projesi kapsamındaki Basın Evi Destek Aracı bilgilendirme günü bu kez Ankara’da düzenlendi

DİYARBAKIR YENİGÜN – Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği (AB) desteğiyle yürüttüğü “Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi” Projesi (M4D) kapsamındaki Basın Evi Destek Aracı’nın ikinci başvuru dönemi Ankara da düzenlenen bir toplantıda geniş bir dinleyici kitlesine anlatıldı. İkinci başvuru dönemi 14 Şubat’ta Van ile başlamış, İzmir’de devam etmişti. Mesleki dayanışmayı güçlendirmeyi, çoğulcu medyaya zemin hazırlamayı ve gazetecilerin mesleklerini yapabilmeleri için dirençlerini artırmayı hedefleyen M4D projesi kapsamında verilen destek araçlarından Basın Evi Destek Aracı (BEDA) için iki şehirde düzenlenen bilgilendirme günlerinin Ankara ayağı da Gazeteciler Cemiyeti Basın Evi’nde gerçekleştirildi.  Toplantının açılış konuşmasını yapan Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve M4D Proje Koordinatörü Yusuf Kanlı, Serbest Çalışan Gazetecileri Güçlendirme Destek Aracı, İnternet Sitesi için Teknik Destek Aracı, Basın Evi Destek Aracı ve Genç Gazeteciler için Destek Aracı kapsamında bugüne kadar yapılan çalışmalar ile yeni dönem başvuruları konusunda bilgi verdi.

Kanlı: Geleceğe yönelik ön bir çalışma yapıyoruz

Kanlı, “Proje kapsamında çeşitli destek araçlarımız mevcut. Bunlardan biri İnternet Sitesi için Teknik Destek Aracı, bu destek kapsamında kimi meslektaşımızblok veya haber portalı gibi çok yararlı siteler kurdu. İkinci desteğimiz Genç Gazeteciler için Destek Aracı programımız, bu kapsamda da iyi çalışmalar gerçekleşti. Tabi ki de daha fazla kişiye destek vermek isterdik ancak yedi arkadaşımıza destek verebildik. Onlar çalışmalarına başladılar. Dönem değişimi olduğu için destek veremedik bu nedenle bir kısmının fiili uygulaması henüz başlamadı, önümüzdeki ay içerisinde başlayacağız. Üçüncü bir desteğimiz ise Serbest Çalışan Gazetecileri Güçlendirme Destek Aracı, bu başlık altında 24 Saat Gazetesi’ndeyayınlanan makale karşılığında telif hakkı ödüyoruz. Yazı başına 75 Euro, araştırma yazısı başına ise 120 Euro ücret ödüyoruz. Bu destek meslektaşlarımıza ‘imdat yardımı’ oldu, bunun elbette daimi gelir kapısı olarak düşünülmesi beklenemez ancak buradaki amacımız olabildiğince yaygın şekilde işsiz gazetecilerin yararlanmasını sağlamaktır. Bununla ilgili olarak da şuana kadar 140’a yakın yazı gazetemizde yayınlandı. Hakkari, İstanbul, İzmir, Bursa, Hatay Ankara gibi Anadolu’nun çeşitli yerlerinden gazetecilerin yazıları burada yer buldu. Dördüncü ve en önemli desteğimiz ise bugün ikincisini yapacağımız Basın Evi Destek Aracı, burada maalesef çok istediğimiz halde insan kaynakları kalemi açamıyoruz. Bu desteğimizde amacımız önümüzdeki dönem artık kurumsallaşmış gazeteler yerine serbest gazeteciliğe geçiş olacak.Dolayısıyla aslında biz geleceğe yönelik ön bir çalışma yapıyoruz” dedi.

Başvurular 3 Nisan Cuma günü sona erecek

Proje Sorumlusu İgor Çelov ile Finansal Destek Uzmanı Merve Kartal katılımcıları ayrı ayrı yeni dönem BEDA başvuruları konusunda bilgilendirdi.Proje yetkilileri, 3 Nisan’da sona erecek olan Basın Evi Destek Aracı konusunda detaylı bilgi, başvuru rehberi ve formları için http://media4democracy.org/destekler/ adresini ziyaret edilmesi gerektiğini belirttiler. Bilgilendirme günleri 15 Mart Pazartesi günü İstanbul ile sona erecek. (Haber Merkezi)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Basın Evi Destek Aracı başvuruları devam ediyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin