Anayasa Mahkemesi 10 Gazetecinin Başvurusunu Görüşecek

Anayasa Mahkemesi 10 Gazetecinin Başvurusunu Görüşecek
Anayasa Mahkemesi 2 Mayıs'taki genel kurulunda Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Murat Sabuncu, Kadri Gürsel, Ahmet Şık ve Murat Aksoy'un aralarında bulunduğu 10...

Anayasa Mahkemesi 2 Mayıs'taki genel kurulunda Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Murat Sabuncu, Kadri Gürsel, Ahmet Şık ve Murat Aksoy'un aralarında bulunduğu 10 gazetecinin başvuruları görüşülecek.

DİYARBAKIR YENİGÜN - Anayasa Mahkemesi (AYM), hapsedilen gazetecilerin başvurusu iki buçuk yıl sonra gündeme aldı. Mahkeme bu hafta yapacağı genel kurulda Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Murat Sabuncu, Akın Atalay, Kadri Gürsel, Önder Çelik, Murat Aksoy ve Ahmet Şık'ın da aralarında bulunduğu 10 gazetecinin başvurusunu gündemine aldığını duyurdu.

Expression Interrupted'dan Cansu Pişkin'in  haberine göre AYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruda 2 Mayıs 2019'da gerçekleşecek Genel Kurul gündeminde 10 gazetecinin başvurusu görüşülecek. AYM Genel Kurulu, gazetecilerin tutuklamanın hukukî olmaması, soruşturma dosyasına erişimin kısıtlanması nedenleriyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı ile ifade ve basın özgürlüklerinin ihlâl edildiği iddialarına ilişkin başvurularını inceleyecek.

AYM'nin gündeminde Cumhuriyet gazetesi davası kapsamında hapis cezasına çarptırılan Murat Sabuncu, Akın Atalay, Kadri Gürsel, Ahmet Şık ve Önder Çelik'in başvuruları da var.

Cezaları onanmıştı

Cumhuriyet gazetesi davası kapsamında Çelik'e verilen 3 yıl 9 ay ile Gürsel'e verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası istinaf mahkemesince Şubat ayında onanmıştı. Onama kararının ardından Çelik, 26 Nisan'da yeniden cezaevine girmişti. Gürsel ise tutuklu kaldığı süre göz önünde bulundurulduğundan yeniden cezaevine konulmamıştı. Aynı dava kapsamında yargılanıp 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verilen Atalay ile 7 yıl 6'şar ay hapis cezası verilen Sabuncu ve Şık'ın dosyaları ise Yargıtay'a gönderilmişti.

Gazeteci Murat Aksoy ise kamuoyunda "FETÖ medya davası" olarak bilinen dava kapsamında "üye olmaksızın örgüte yardım" suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası almıştı. Aksoy'un avukatlarının 2016'da yaptığı başvuru üç yıl sonra incelenecek.

2016'dan beri cezaevindeler

Ahmet Altan ise, 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında 10 Eylül 2016 tarihinde gözaltına alınmış, ardından çıkarıldığı sulh ceza hakimliğince tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Altan adına 8 Kasım 2016 tarihinde yapılan bireysel başvuru, 4 Temmuz 2018 tarihinde görüşülerek AYM Genel Kuruluna sevkine karar verilmişti.

Mehmet Altan ile birlikte yargılandığı dava kapsamında cezaevinde bininci gününü geçtiğimiz hafta sonu dolduran Nazlı Ilıcak'ın AYM başvurusu da 2016 yılından bu yana AYM önünde bekliyordu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.