Alökmen: Yaşamı savunuyoruz

Alökmen: Yaşamı savunuyoruz
DAKP tarafından İstasyon Meydanı’nda  8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla miting düzenlendi. Büyük bir coşkunun hakim olduğu mitingte kadınlar,...

DAKP tarafından İstasyon Meydanı’nda  8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla miting düzenlendi. Büyük bir coşkunun hakim olduğu mitingte kadınlar, seslendirilen şarkılar eşliğinde halaylar çekti. Mitingte konuşan HDP’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Hülya Alökmen Uyanık, açlık grevlerine dikkat çekerek, “Kadınlar olarak grevdeyiz. Bıkmadan usanmadan yaşamı savunuyoruz” dedi. HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir ise “8 Mart direniş günüdür. Kadınlar binlerce yıldır özgürlüğü için direniyor” diye konuştu

Norşin ÖNCEL

DİYARBAKIR YENİGÜN - 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Dicle Amed Kadın Platformu’nun (DAKP) tarafından Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda “Kadınlar özgürlük için direnişte, kadınlar grevde” sloganıyla miting düzelendi. Mitinge, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, HDP milletvekilleri Semra Güzel, Ebru Günay ve Saliha Aydeniz ile birlikte, HDP’nin kadın eşbaşkan adayları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Mitingde konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, kadınların gününü kutladı. Taşdemir, 8 Mart’ın kadın mücadelesi ile bugünlere ulaştığını vurguladı.

“8 Mart direniş günüdür”

DTK Eş Başkanı Leyla Güven’i selamlayan Taşdemir, “Direnişin adı Leyla’dır, 8 Mart Leyla’ya armağan olsun. Barış, demokrasi ve özgürlük için direniyor. Leyla kadınlara öncülük ediyor. Leyla tecridin anlamını iyi biliyor. Tecrit savaştır, savaş kadınların yaşamını baskı altına alıyor. Tecrit kırılmayana kadar kimse özgür olamaz, kadınlarda özgür olamaz. Tecrit kırılmayana kadar direnişimizi sürdüreceğiz” dedi.  Kadınların özgürlüğü için mücadele ettiğini vurgulayan Taşdemir, "8 Mart direniş günüdür. Kadınlar binlerce yıldır özgürlüğü için direniyor. Bugün dünyanın dört bir yanında kadınlar tek adamlara karşı, faşizme karşı mücadele ediyor ve yeni bir yaşam inşa ediyor. Bu yaşamda huzur ve barış var” ifadelerini kullandı.

“Kadınlar olarak grevdeyiz”

HDP’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Hülya Alökmen Uyanık ise Leyla Güven ve cezaevlerinde açlık grevi eylemini sürdüren kadın tutukluları selamlayarak, “Tecritten en fazla zarar gören kadınlardır. Kayyum politikalarıyla kadınlara ciddi baskılar uygulanmaktadır. Ancak 31 Mart’ta kadınlar kayyumlara gereken cevabı verecektir. Kadınlar olarak tarihi bir sürece tanıklık ediyoruz. Ölümlere, savaşlara rağmen yaşamı yeniden inşa edenlerin zamanında geçiyoruz. Her şeye rağmen biz kadınların susmadığı direndiği bir çağdan geçiyoruz. Zor ama bir o kadar da direnişe tanıklık ediyoruz. Erk zihniyet tarafından cezasızlığın dayatıldığı bir süreçten geçiyoruz. 1980 darbesini nasıl kadınlar dağıttıysa; bugün de bu süreci de kadınların direnişi dağıtacak. Kadınlar olarak grevdeyiz. Bıkmadan usanmadan yaşamı savunuyoruz” diye konuştu.

“Belediyeleri gerçek sahiplerine teslim edeceğiz”

“Gültan Kışanak gibi bizler de direneceğiz” diyerek konuşmasına devam eden Uyanık, “Cezaevleriyle, ölümlerle, savaşlarla bu kesintisiz direnişimizi durdurmak istediler. Bin defa daha katletseler de buradayız işte buradayız. Nenelerimiz, analarımız buradaydı, biz buradayız ve yarın çocuklarımız da burada olacak. Binlerce kadın iktidarın politikalarına net cevap veriyorlar. Amed bizim, Kürdistan bizim, şehirler bizim ve gitmiyoruz burada kalacağız. Bu seçim biz kadınlar için çok önemlidir. Çünkü kayyumlar ilk iş olarak kadın çalışmalarına saldırdı. Fakat bizim için her sokak ve her semt kadın mücadelesi alanıdır. Kurumlarımızı kapatsalar da zihnimize kilit vuramadılar. Yine umutta yine şiirde yine direnişteyiz. Size söz olsun daha önemli çalışmalara imza atacağız. Kayyum atayacaklarını söyleyenler unutmasınlar ki biz o koltuğu Gültan Kışanak’tan devralacağız, kayyumlardan değil. Gültan Kışanak gibi bizler de direneceğiz. 1 Nisan’da kadınlarla birlikte belediyeleri açıp gerçek sahiplerine teslim edeceğiz” diye belirtti.

“Barışın bayrağını asla yere indirmeyeceğiz”

KESK Kadın Sözcüsü Gülistan Atasoy da kadınları selamlayarak, şunları söyledi:

“8 Mart’ı direnişleriyle yeniden bu ülkede barış iklimi oluşsun diye bedenini açlığa yatıran Leyla Güven ve tüm kadınlara selam olsun. Sevgili kadınlar erkek egemenliğinin hüküm sürdüğü bir dünyada barış olamaz. Bizim örgütlü mücadelemize 8 Mart’ta bile tahammül edemeyen zihniyeti kınıyoruz. Banu arkadaşımız ve onun gibi tüm kadınların yanında olacağız. Bunu neden yaptıklarını çok iyi biliyoruz. Kadınların direnişinden korkuyorlar. Bizlerin kamudan istihdamda yer lamamızı istemiyorlar. Onların istediği şekilde yaşamımızı, gülmemizi, çocuk yapmamızı istiyorlar. Şimdiler de tutturmuşlar susun, korkun, itaat edin diyorlar. Biz bu alanda bize ‘itaat edin’ diyen tüm erk zihniyetlere diyoruz ki; biz sizin gerçek yüzünüzü gördük. Tecavüzü nasıl meşrulaştırdıklarını, annelerin çocuklarının bedenlerini nasıl buzdolaplarında sakladıklarını, Kürt sorununa sunduğunuz çözümsüzlüğün katliamlarını gördük. Ancak siz direnen kadınları görmediniz. Onca baskıya rağmen özgürlüğün, barışın bayrağını asla yere indirmeyeceğiz. Sizin bekanız için değil özgür yarınların bekası için direneceğiz. Yaşasın kadınların örgütlü mücadelesi. Vardık varız var olacağız.”

“Kadınlar Kürt Ulusal Birliğinin temelini atmıştır”

HDP ile yerel seçimler kapsamında ittifak kuran partiler adına konuşan İnsan ve Özgürlük Partisi üyesi Menice Gülmez, “Bu topraklar, bu şehirler çok acı ve sefalet gördü. Şehirlerimiz talan edildi. İradelerimiz ellerimizden alındı. Bu acıyı ve gözyaşını bitirmek için bir araya geldik. 31 Mart’ta irademize el oyanları hep birlikte geri göndereceğiz. Bu halk katliamlar, faili meçhullere, sürgünlere maruz kaldı. Ancak haklı davasından hiçbir zaman vazgeçmedi. Biz inisiyatifler olarak bu haklı mücadeleyi güçlendirmek amacıyla bir araya geldik. Kürt halkının haklı mücadelesini parçalamak isteyenlere karşı Kürt ittifakı olarak sizin gücünüzün üstünde bir güce sahibiz dedik. Kadınsız hiçbir parti, STK başarıya ulaşamaz. Biz de diyoruz ki; bu ittifakın en büyük bileşeni kadınlardır. Kadınlar birlik olduğu sürece Kürt halkının sırtı yere gelmeyecektir. Bu meydan da görüyoruz ki kadınlar Kürt Ulusal birliğinin temelini çoktan atmıştır. Kürt halkı kendi kaderini kendisi tayin edecektir” dedi. Mitingde sanatçı Nurcan Değirmenci sahne aldı. Değirmenci, ezgileri DTK Eş Başkanı Leyla Güven ve açlık grevi eylemcileri için seslendirdiğini söyledi. Sur Ritim Topluluğu ile sanatçı Devrim Demir’in sahne aldığı mitingde kadınlar halay çekti. Renkli görüntülerin yaşandığı mitin olaysız bir şekilde sona erdi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.