6'ncı Arjen Arî Şiir Yarışması başvuruları başladı

6'ncı Arjen Arî Şiir Yarışması başvuruları başladı
Kürt şair Arjen Arî adına düzenlenen 6'ncı Arjen Arî Şiir Yarışması için başvurular başladı. Yarışma kapsamında birinci gelen kişinin eserleri...

Kürt şair Arjen Arî adına düzenlenen 6'ncı Arjen Arî Şiir Yarışması için başvurular başladı. Yarışma kapsamında birinci gelen kişinin eserleri kitap olarak basılacak

DİYARBAKIR - Modern Kürt edebiyatının temsilcilerinden biri olan Arjen Arî adına düzenlenen şiir yarışmasının bu yıl 6’ncısı düzenlenecek. Arjen Arî’nin ailesi ve Sor Yayınları (Weşanên Sor) tarafından düzenlenen yarışmaya ilişkin Diyarbakır Eğitim Sen 1 Nolu Şubede basın açıklaması yapıldı. 30 Ekim 2012 yılında yaşamını yitiren Arjen Arî anısına 2014’te bu yana yapılan yarışma ile Arî’nin yaşamı boyunca emek verdiği Kürt dili, edebiyatına ve sanatın evrensel değerlerine sahip çıkmak amacıyla düzenleniyor. Yarışmanın jürisinde ise şu isimler yer alıyor: "Berken Bereh, Necla Arî, Îrfan Amîda, Mem Bawer ve  Zülküf Ergün."  Açıklamada konuşan Evrensel Basım Yayın Diyarbakır Temsilcisi Reşo Ronahî, son bir yılda birçok Kürtçe dergi, gazete ve televizyonun kapatıldığına dikkat çekerek, Kürt diline tahammülsüzlüğün devam ettiğini ileri sürdü. Ronahî, Kürt dili ve edebiyatının yüksek örneklerinin yayın dünyasına kazandırılması ve Arî’nin sanatını yaşatmak adına düzenlenen yarışmada birinci olan eserler kitaplaştırılacağını belirtti.  Kürtçenin Kurmancî lehçesi ile yazılmış eserlerin yarışacağı şiir yarışmasında dosya kabul tarihi 23 Aralık 2018 - 1 Nisan 2019 tarihleri olarak belirlendi.

“Narin yüklerin ödülü geri alınmayacak”

Bir süre önce 4'üncü yıl ödülü ile ilgili soysal medyada çıkan iddialara değinen Ronahi şunları belirtti:

“İddiaların sahipleri yarışmanın 4'üncü yılında ödül alan Narin Yükler’in şiir dosyasını Kürtçe değil, Türkçe yazdığı ve daha sonra bu dosyanın Kürtçeye çevrildiği yönündeydi. Bu yarışmayı düzenleyen kurumlar ve Arjen Arî’nin ailesi olarak bu iddialarla ilgili bazı adımlar attık. Öncelikle dosyalar yarışmanın koordinasyonuna ulaştıktan sonra, tasnif edilip jüri üyelerine gönderilmiştir. O zamanki jüri Kawa Nemir, Gulîzer, Çiya Mazî Necla Arî ve Berken Bereh’ten oluşmuştur. Bu beş jüri üyesinden Berken Bereh özel sorunlarından dolayı değerlendirme sürecinde yer alamamıştır. Geriye kalan dört jüri üyesinden her biri değerlendirme aşamasında birer dosya seçip ödüle layık görmüşlerdir. İlk seçime göre her bir jüri üyesi birbirinden farklı bir dosyayı ödüle layık bulmuşlardır ve bunların içerisinde Narin Yükler’in dosyası yer almamıştır. Takdir edersiniz ki yarışmanın kuralları gereği jüri değerlendirme ve seçim aşamasında dosyaların kime ait olduğunu bilmemektedir. Maalesef bu seçimden sonra ödülü kazan kişi netleşmemiştir. Bu nedenle koordinasyon, jüri üyelerinden kendilerine göre en iyi 3 dosyayı seçip 1’den 10’a kadar puanlamalarını istemiştir. Bu dört jüri üyesi 3 dosya seçip puanlamışlardır. Bu puanlama sonrası Narin Yükler’in dosyası en yüksek puanı alıp birinci olmuştur ve bu nedenle ödülün geri alınmasına gerek olmadığına kanaat getirmiştir” diye belirtti.  Ronahî'nin açıkladığı yarışmanın katılım koşulları şu şekilde:

“ * Ödül Kürtçe’nin Kurmancî lehçesi ile yazılmış eserlere verilecektir.

* Yarışmanın ödülü olarak kazanan eser, yarışmanın düzenleyicisi olan Sor Yayınları tarafından kitaplaştırılacaktır.

* Yarışma kapsamında jüri, Arjen Arî’nin ailesi ve Sor Yayınları’nın birlikte belirleyecekleri, Kürt dili ve edebiyatının var olma mücadelesine destek olup emek vermiş bir kişiye ‘onur ödülü’ olarak plaket verilecektir.

* Yarışma daha önce şiir kitabı yayınlanmamış olan her yaştan şaire açıktır.

* Daha önce herhangi bir kurumdan, yarışmadan ödül almış eserler yarışmaya katılamaz.

* Yarışmaya katılacak eserlerin Latin Alfabesi ile yazılmış olması gerekmektedir.

*Yarışmada ödül kazanan eserin basıma hazırlanması sırasında jürinin eser üzerinde düzenleme yapma hakkı bulunmaktadır.

* Jürinin ödüle layık eser bulmaması halinde ödül verilmeyecektir.

* Yarışmaya gönderilecek dosyaların bir kitap oylumunda, 64 sayfa (4 forma) olması gerekmektedir.

* Dosyalar, A4 formatında, 5 (beş) ayrı nüsha olarak dosyalanarak gönderilmelidir.

* Dosyanın tamamını içeren bir adet CD’yle birlikte gönderilmelidir.

* Bilgisayar dizgisi olmayan ve içine CD konulmayan hiçbir dosya işleme alınmayacaktır.

* Dosyanın ve kaydedilmiş CD’nin herhangi bir yerinde eser sahibinin açık kimliğini belli edecek isim, işaret, mahlas gibi olmamalıdır.

* Yarışmaya katılacak şairler özgeçmişlerini ve iletişim bilgilerini kapalı bir zarfın içinde göndereceklerdir.

* Yarışmanın sonucu Kürt Dil Bayramı’nın ikinci günü, yani 16 Mayıs 2019’da açıklanacak; ödül töreni ise sonrasındaki bir tarihte yapılacaktır.

* Arjen Arî Şiir Yarışması’nın seçici kurul üyeleri oy verdiği dosyanın kime ait olduğunu sonuçlar belirlendikten sonra öğrenecektir.” (MA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.