‘4 mevsim Zerzevan’ için denklanşöre basılacak

‘4 mevsim Zerzevan’ için denklanşöre basılacak
‘4 Mevsim Zerzevan’ temalı bir çalışma başlatan Diyarbakır Foto No 21 Fotoğraf Derneği, Zerzevan Kalesi’ni dört mevsim boyunca fotoğraflayıp Zerzevan...

‘4 Mevsim Zerzevan’ temalı bir çalışma başlatan Diyarbakır Foto No 21 Fotoğraf Derneği, Zerzevan Kalesi’ni dört mevsim boyunca fotoğraflayıp Zerzevan fotoğraf sergisi açacak.  Diyarbakır Foto No 21 Fotoğraf Derneği Başkanı Mehmet Kılıçoğlu, “Zerzevan kalesini mevsim değişkenlerine göre farklı tarihlerde fotoğraflayarak görsel bir bellek oluşturmayı planlamaktayız” dedi

Mehmet Uğur ÇAKIL/Yenigün Özel

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde bulunan tarihi Zerzevan Kalesi’nde çalışmalar sürüyor. Doğu Roma İmparatorluğu’nun askeri üs olarak kurduğu Zerzevan Kalesi’ne yerli ve yabancı turistler de büyük ilgi gösterdi. Yetkililerden yapılan açıklamalara göre 2018 yılında Zerzevan Kalesi’ni 500 bine yakın kişi ziyaret etti. Kentin turizmi için parlayan yıldız niteliği kazanan Zerzevan Kalesi için Diyarbakır Foto No 21 Fotoğraf Derneği de ‘4 Mevsim Zerzevan’ temalı çalışma başlattı. Çalışmalarına ilişkin bilgi veren dernek başkanı Mehmet Kılıçoğlu, Zerzevan Kalesi’ni yılın dört mevsimi boyunca fotoğraflayıp çeşitli tekniklerle çekecekleri fotoğraflardan ‘4 Mevsim Zerzevan’ temalı bir fotoğraf sergisi açacaklarını vurguladı.

 “Görsel bir bellek oluşturmayı amaçlıyoruz”

“Zerzevan Kalesi’ni mevsim değişkenliklerine göre farklı tarihlerde fotoğraflayarak görsel bir bellek oluşturmayı planlamaktayız” diyen Mehmet Kılıçoğlu sözlerini şöyle sürdürdü; “Kurulduğundan buyana 20 yakın sergi açan derneğimiz de temalar genellikle Diyarbakır olarak seçildi. Diyarbakır’ın tarihi ve turistik mekânlarını anlatmanın yanı sıra tarihe notlar düşecek belgeler hazırlamak ve bunları isteyen herkes ile ücretsiz olarak paylaşacak bir platform kurma yolunda ilerliyoruz. Çınar’da bulunan Zerzevan kalesi için de dernek olarak “4 Mevsim Zerzevan” temalı bir çalışma başlattık. Zerzevan Kalesi’ni mevsim değişkenlerine göre farklı tarihlerde fotoğraflayarak görsel bir bellek oluşturmayı planlamaktayız.  Diyarbakır’ın fotoğraf açısından çok zengin mekânlar barındırır. Tarihi ve kültürel yapıları, mesire alanları, doğal güzellikleri, kendine has yemek kültürü ve Hevsel Bahçeleri Fotoğraf severlerin uğrak mekânları ve genel anlamda ortak konularını oluşturur. Böylesi büyük bir platform da konu seçmek ya da mekân belirlemek gerçekten çok zor. Zerzevan kalesi son dönem kazı çalışmaları ve bu çalışmalar ile ortaya çıkardığı miras hazineleri ile Diyarbakır’ın yükselen değeri. Zerzevan kalesini seçmemizin en önemli kriteride bu bence. Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde bulunan Zerzevan Kalesi şu anda dünyanın her yerinden ziyaretçi ağırlamakta. Zerzevan için Diyarbakır’ın parlayan yıldızı da diyebiliriz.”

Farklı mevsim koşullarında çekim yapılacak

Zerzevan Kalesi’nde çekimlere başladıklarını vurgulayan Kılıçoğlu, “Zerzevan Kalesi gündoğumu ve günbatımı fotoğrafları içinde oldukça uygun. Diyarbakır Mardin karayolunun s çizen karayolunda yapılan çekimler, kalenin kalıntıları ve kazılar sonucu yeni yeni ortaya çıkarılan eserler, yapılar da eklenince çek çek bitmeyen devasa bir fotoğraf stüdyosuna dönüşüyor.  Zerzevan Kalesi Kazı ekibi başkanı Dr. Öğretim Üyesi Aytaç Coşkun beyefendinin fotoğraf çekimlerine verdiği destek de çok önemli. Bu vesile ile kendilerine çok teşekkür ederiz.Zerzevan kalesinin şu anki durumunun belgelenmesine yönelik çekimlere başladık. Bunun ile birlikte Yıldız Pozlamaları, Işıkla Boyama Teknikleri ve çeşitli mizansenler ile yapacağımız çalışmaların bir kısmını da drone ile fotoğraflayacağız. Farklı açılar ve farklı mevsim koşullarında yapmayı planladığımız çekimlerin, kurgu çalışmaları ile birlikte daha zengin görseller oluşturacağını düşünmekteyiz. Şu an için bir tarih belirtmek istemiyoruz. Fakat çekeceğimiz fotoğraflardan bir kolaj yapıp ‘4 Mevsim Zerzevan’ fotoğraf sergisi gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.