4.500 Yıllık Köpeğin Yüzü Canlandırıldı

İlk defa bir köpeğe uygulanan adli rekonstrüksiyon çalışması ile 4.500 yıl önce Orkney’de yaşamış bir köpeğin kafası yeniden canlandırıldı. DİYARBAKIR...

4.500 Yıllık Köpeğin Yüzü Canlandırıldı

İlk defa bir köpeğe uygulanan adli rekonstrüksiyon çalışması ile 4.500 yıl önce Orkney’de yaşamış bir köpeğin kafası yeniden canlandırıldı.

DİYARBAKIR YENİGÜN - Bu köpek 4,500 yıl önce evcilleştirilmişti. Bu köpek, Neolitik çağda İskoçya takımadalarında evcilleştirilmişti, ancak yine de büyük bir Collie cinsi köpek büyüklüğündeydi ve kurt benzeri özellikler taşıyordu. Köpeğin suratının yeniden canlandırılması çalışmalarını, İskoçya Tarihi Çevre ve İskoçya Ulusal Müzesi birlikte gerçekleştirdi. Orkney’in Anakarası’ndaki özenli bir tünel mezar olan Cuween Tepesi’nde arkeologlar tarafından ortaya çıkartılan 24 köpek kafa tasından biri, suç mahalli araştırmacılarınınkine benzer teknikler kullanarak adli bir sanatçı tarafından yeniden yaratıldı.

Bu köpek kafataslarına yapılan radyokarbon tarihleri, MÖ 2.500 yılına ait olduklarını göstermişti. Söz konusu mezar, kendisinden 600 yıl önce inşa edilmiş Maeshowe Anıtı’nınkine benzer bir şekilde karmaşık bir teknikle inşa edilmişti ve insanların gömülmesi için yapılmıştı. Ancak daha sonraları buraya neden köpek kalıntılarının yerleştirildiği gizemini koruyor. İskoçya Ulusal Müzesi’nden Alison Sheridan, “İnsanlar, alışılmadık bir şekilde tek bir mezarda çok fazla köpek kalıntısı bulunması gerçeğinin bir tür totemik şey olduğunu öne sürüyor.” diyor. Orkney’deki diğer iki mezarın da benzer garip hayvan kalıntılarına sahip olduğu bulundu. Birinde, Güney Ronaldsay adasında, yerel bir çiftçi, deniz kartallarına ait çok sayıda kemik ve pençe bulundu. Diğerinde ise 36 kırmızı alageyiğin kemikleri bulundu. İskoç tarihi ve arkeolojisi bölümünde arkeolojik araştırma küratörü olan Sheridan, “Belki de o sırada Cuween Hill bölgesinde yaşayan insanlar kendilerini ‘köpek insanı’ olarak görüyordu.” diyor. Sheridan, diğer mezarların etrafında yaşayan grupların ise diğer hayvan türleriyle özdeşleşmiş olabileceğini söylüyor. Steve Farrar, Orkney’in çok sayıda Neolitik anıtının ve onları inşa edenlerin arkasındaki hikayeleri canlandırmaya yönelik bir girişimin bir parçası olarak köpeğin yeniden canlandırıldığını bu şekilde belirtiyor: “Bizi kim olduklarına yaklaştırmak ve belki de inandıklarına dair biraz ipucu vermesi için yaptık. Neolitik bir köpeğe baktığınızda, bir şekilde insan ilişkilerini bize gösteriyor ve bununla bağ kurabiliyorum. Yetenekleri ile Orkney’i bu kadar önemli bir yer yapan insanlarla empati kurabiliyorum.” (Arkeofili)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.