TOKİ’nin indirim kampanyası başlıyor; Kimler, nasıl faydalanacak?

TOKİ borcunu erken ödeyip tapusunu hemen almak isteyenlere yönelik her yıl yapılan indirim kampanyasının ikincisine başlayacağını duyurdu. Kampanya ne zaman başlıyor? Son başvurular ne zaman? İndirim oranı ne olacak? Ayrıntılar haberimizde…

TOKİ’nin indirim kampanyası başlıyor; Kimler, nasıl faydalanacak?

AHMET BARAN/YENİGÜN HABER – Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından borcunu erken kapatarak tapusunu almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarından gelen talep nedeni ile geri ödemeleri devam eden gayrimenkuller için yapılan indirim kampanyasının ikincisini başlatacak.

BAŞVURULAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Kampanyadan yararlanmak isteyen vatandaşlar, 21 Eylül -19 Ekim 2023 tarihleri arasında başvurularını yapabilecek. Borcunu peşin ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcıları için yüzde 25 oranında indirim yapılacak.

SON BAŞVURU 19 EKİM 2023

Kampanyadan yararlanmak isteyen konut ve iş yeri alıcıları 21 Eylül- 19 Ekim 2023 tarihleri arasında ilgili bankaya başvuruda bulunabilecek. Bu tarihten sonra yapılacak borç kapatmalarında söz konusu indirim oranından yararlanılması mümkün olmayacak.

BÜTÜN BORCUNU KAPATAMAYANLARA DA İMKAN TANINACAK

TOKİ, yüzde 25 indirim kampanyasından bütün borç bakiyesini kapatamayacak vatandaşların da yararlanabileceğini açıkladı. Borcun tamamını kapatamayacak vatandaşlar borç bakiyesinin yüzde 25’inden az olmamak şartıyla yaptıkları peşin ödemelerde yüzde 25 indirim kampanyasından faydalanabilecek.

KAMPANYADAN YARARLANMA ŞARTLARI

İndirim uygulaması kapsamına alınan projelerdeki konut ve iş yeri alıcılarının başvuru tarihi itibarıyla öncelikle borç kapatmanın yapıldığı aya ait taksit ödemelerini yapmış olması zorunluluğu bulunuyor. Ayrıca geriye dönük taksit ve emlak vergisi borcu bulunmaması gerekiyor.

Kampanyadan geri ödeme taksitleri en geç 2022 yılı haziran ayı sonuna kadar başlamış olan konut ve iş yerleri alıcıları yararlanabilecek. Taksit sayısı 12 ay ve daha az kalan konut ve iş yeri alıcıları indirim kampanyasından yararlanamayacak.

Kampanyadan faydalanmak isteyen konut ve iş yeri alıcıları Gayrimenkul Satış Sözleşmesini imzalamış oldukları aracı bankalardan konut kredisi kullanabilecekler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.