Mecliste 'en düşük emekli maaşları' için yoğun mesai

Mecliste 'en düşük  emekli maaşları' için yoğun mesai
En düşük emekli maaşında iyileştirme için meclis mesaiye kalacak. En düşük emekli aylıklarının artırılması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın çalışma sında sona gelindi…

AK Parti Meclis Grubu kapalı grup toplantısında bir araya gelerek yasama gündemini ve Meclis takvimini değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Amerika'da olması sebebiyle toplantıya Grup Başkanı Abdullah Güler başkanlık etti.

2023/10/25/meclis-oylama.jpg

MECLİS 31 TEMMUZ'A KADAR ÇALIŞACAK

GazeteDuvar’dan Ceren Bayar’ın haberine göre, toplantının ana gündeminde Meclis yaz arası vermeden önce görüşülerek yasalaşacak olan teklifler vardı. Grup Başkanı Abdullah Güler ve grup başkanvekillerinin bilgilendirme yaptığı toplantıda bekleyen ve sunulacak tüm kanun tekliflerinin görüşmelerinin tamamlanması için Meclis'in 31 Temmuz'a kadar çalışması planlandı. Görüşmelerin tamamlanmaması halinde 31 Temmuz'dan sonra da çalışmaya devam edileceği kaydedildi.

2023/12/03/para-2023.jpg

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞININ YÜKSELTİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA YAPILIYOR

Toplantının gündemleri arasında 10 bin lira ve altında olan emekli maaşlarının artırılması ve bu konuda yapılması planlanan yasal düzenleme de vardı. Toplantıdan sonra gazetecilere bilgilendirme yapan AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, en düşük emekli maaşının yükseltilmesine dönük çalışma başlatıldığını ancak henüz bu çalışmanın sonuçlanmadığını söyledi.

En düşük emekli aylıklarının artırılması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın çalışma yürüttüğünü belirten Güler, yapılacak her artışın, bütçede karşılığının olması gerektiğini belirterek "Değişik rakamlar konuşuluyor ama sonlanmış bir çalışma yok" dedi.

2023/10/22/emekli1-c2dc-cover.webp

'TÜM EMEKLİLERİN MAAŞININ İYİLEŞTİRİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL'

Tüm emeklilerin maaşında iyileştirme yapılmasının söz konusu olmadığını kaydeden Güler, artışın sadece 10 bin liranın altındaki en düşük emekli maaşları için yapılabileceğini ifade ederek emekli maaşlarına seyyanen zam düzenlemesine ihtimal vermediğini söyledi.

Güler, 10 bin liranın üzerinde emekli maaşı alanlara iyileştirme yapılmamasının adaletsizlik yaratacağı yönündeki eleştirileri haklı bulduğunu ifade ederek "Sistemi bozmayacak bir düzenlemeyi çok iyi hesaplayarak yapmak gerekiyor. İleriye dönük de emeklilik sistemine dair bir düzenleme olmalı” dedi.

KURMAYLAR EMEKLİ MAAŞLARI ÇALIŞMASINI ELE ALMAK ÜZERE BİR ARAYA GELECEK

Güler, emekli maaşlarının iyileştirilmesine ilişkin çalışmaları önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mehmet Şimşek, AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile yapacakları toplantıda ele alacaklarını belirtti. Düzenlemenin çerçevesinin bu toplantıda belirlenebileceğini kaydeden Güler, Meclis tatile girmeden düzenlemenin Genel Kurul'da görüşülebileceğini ifade etti.

ASGARİ ÜCRETE ZAM YOK

Asgari ücrete ara zammın söz konusu olmadığını da ifade eden Güler, “Asgari ücretle ilgili ara zam çalışmamız yok. Böyle bir beklenti olmasın" dedi.

AK Parti'nin kapalı grup toplantısında halen görüşmeleri devam eden Öğretmenlik Meslek Kanunu tamamlandıktan sonra, sokak hayvanlarına ilişkin teklif, Tasarruf Tedbirleri Paketi, 9'uncu Yargı Paketi ve Vergi Paketi'nin gündeme alınacağı belirtildi.

Kaynak:HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.