DİERG: KPSS ile mülakat puanları eşdeğer tutulmamalı

Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi, MEB’in KPSS ile mülakat puanlarını eşit değere getirmesine açıklama yaptı.

DİERG: KPSS ile mülakat puanları eşdeğer tutulmamalı

Açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığının sözleşmeli öğretmen alımında mülakatın ağırlığını KPSS düzeyine getirdiği ifade edilerek, “KPSS ve mülakat birbirinden farklıdır ve eşdeğer görülmemelidir. Mülakat birkaç dakikalık selamlaşma, sohbet içeriklidir. Bakanlığın açıkladığı sistem mülakat değil sözlü ve yazılı sınavdır.

img-2437-jpeg.webp

Eğitim Fakültesi mezunlarının lisans ortalaması ve staj performansını kriter olarak değerlendirmeyen, Eğitim Fakültelerinin bilimselliğini ve çabalarını dikkate almayan Bakanlığın bu kararı, KPSS sınavı ve puanının ağırlığını azaltmaya neden olabilir. Bu sistem, KPSS’den daha yüksek mülakat puanları verilmesine neden olabilir. Türkiye’de devlet kurumlarının personel alımında yaşanan tartışmalar değerlendirme sisteminin ve sonuçlarının eşitlikçi, adil, şeffaf, adayların sisteme ve uygulanışına güvendiği, denetlenebilir, hesap verebilir olmamasından kaynaklanmaktadır. Mülakat adı altında yapılacak sözlü ve yazılı sınav puanını KPSS düzeyine getirmek sistemin ve uygulanışının daha tartışmalı hale gelmesine neden olacaktır” denildi. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.