DİERG’den ‘Beyaz Önlük’ tepkisi

DİERG’den ‘Beyaz Önlük’ tepkisi
Milli Eğitim bakanlığının öğretmenlerin , 'rol model olmaları bakımından' beyaz önlük giymeye teşvik edilecek açıklamalarına DİERG’den tepki geldi.

NEVAL AKYÜZ / YENİGÜN HABER- Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yeni eğitim öğretim yılında hayata geçecek uygulamaları duyurmuştu. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2023-2024 eğitim öğretim yılına ilişkin illere yazı gönderdi. Öğretmenlerin , 'rol model olmaları bakımından' beyaz önlük giymeye teşvik edilecek açıklamalarında bulundu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, öğretmenlerin okulda beyaz önlük giymeleri konusunda valiliklerin gerekeni yapmasını istedi. Ayrıca açıklamada öğretmenlerin okullarda, bir eğitimciye, bir öğretmene yakışır şekilde giyinmesi gerekir sözlerine tepki gösterdi.

Yapılan açıklamada bakanlığın önlük genelgesi ile şapka kanunu ya da kılık kıyafet yönetmeliği arasında bir fark olmadığını ve derslere önlükle girip girmeyeceğine öğretmenin kendisi karar vermesi gerektiği vurgulandı.

Açıklamanın devamı ise şöyle;

‘’Bakanlığın önlük önerisine itiraz eden bazı öğretmenler ise öğretmenler kurulu kararı ile her yıl öğrencilere kıyafet zorunluluğu getirmeye devam etmektedir. Özellikle özel okullarda öğrenciler serbest giyinememektedir.

Kılık kıyafet zorunluluğunu bireye, yaşam tarzına açık müdahale olarak hisseden öğretmenler, Öğretmenler Kurulu Kararı ile öğrencilere kılık kıyafet zorunluluğu getirilmesine bu yıl karşı çıkmalıdır.

DİERG, okul içinde ve derslikte giyilecek kıyafet konusunda öğretmeni, öğrencisi ve okul idaresinden oluşan okul bileşenlerine ortak bir görüş olarak ‘kimsenin bir başkasının kıyafetine karar vermemesini, müdahale etmemesini’ önermektedir.

Bu tartışmalar, kıyafete müdahaleyi doğal bir hak sayan ve bunu yasalarla dayatmayı görev bilen her türlü ideolojik ve inançsal militarizmin hala canlı olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Öğrenciyi ve öğrencisine saygı ve sevgi duyan öğretmeni toplum içinde değerli kılan kıyafeti ve fiziksel durumu değil; çalışkanlığı, ciddiyeti, hakkaniyetidir.’’

.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.