‘Devlet okulu içerisindeki özel sınıflara özel öğretmen veriliyor’

‘Devlet okulu içerisindeki özel sınıflara özel öğretmen veriliyor’
Diyarbakır’daki devlet okullarında ‘özel’ sınıflar oluşturulması ile ilgili konuşan Diyarbakır Eğitim Sen Şubesi Eşbaşkanı Zülküf Güneş, çarpıcı açıklamalarda bulundu.Diyarbakır,

Diyarbakır Eğitim Sen Şubesi Eşbaşkanı Zülküf Güneş Diyarbakır’daki bazı devlet okullarında ‘özel sınıflar' bulunduğunu, çocuklarını bu sınıflara göndermek isteyen velilerden okul idaresi tarafından ücret alındığını söyledi.

EN BAŞARILI ÖĞRETMENLER VERİLİYOR
Özellikle ilk ve ortaokul düzeyinde eğitim veren devlet okullarının bazılarıda ‘özel’ sınıflar bulunduğunu belirten Güneş, “Devletin bütün okullara ve sınıflara ayrımsız sağlaması gereken projeksiyon, perde, klima, akıllı televizyon, yeni masa ve sıralar ile hijyenik ortam bu sınıflarda sağlanırken, normal sınıflarda ise bu koşullar bulunmuyor. Ancak tek fark bu değil. Özel sınıflarda, okuldaki en başarılı öğretmenler ders veriyor, bu sınıflara ‘özel deneme sınavları’ yapılıyor” dedi.

egitim-sen-diyarbakir-zulkuf-gunes.jpg

PARALAR NERELERE YATIRILIYOR?
Çocuklarını bu sınıflara göndermek isteyen velilerin okul idaresinin belirlediği yöntemle ücreti yakındaki bir esnafa ya da okul aile birliğinin hesabına yatırdığı belirtilirken, GazeteDuvar’a açıklamalarda bulunan Güneş, “Devlet okullarında okuyan öğrencilerden özel okul ücreti talep edilmesi yasal bir uygulama değil. Eğitimde fırsat eşitsizliği oluşturacak uygulamalara izin verilmemesi gerekiyor” dedi.

YENİ SİSTEM İLE ÖNÜ AÇILDI
2012 yılında 4+4+4 sistemine geçilmesiyle beraber bu tarz uygulamaların önünün açıldığını belirten Güneş, “O dönem özel sektör teşvik edildi ve beraberinde ciddi anlamda eğitimde özelleşmeye doğru gidildi. Diyarbakır’da özel okul sayısında da ciddi anlamda artış yaşandı. Bir dönem çocukların özel okula yönlendirilmesi için teşvikler verildi. Hala da meslek liselerinin bazı kısımlarında bu devlet teşviği devam ediyor. Eğitimi özelleştirmeye doğru yönlendiren bu sistem, aynı zamanda devlet okullarında da çeşitli uygulamalarla yer edindi. Bütçesi çocuğunu özel okula göndermeye yetmeyen velilerimiz, devlet okulunda da özel koşullar aramaya başladı. İktidar ve bakanlık üzerine düşen yükümlülüğü yerine getirmediği için ortaya çıkan boşlukları okul idarecileri velilerin sırtından doldurmaya başladı” dedi.

ÇOCUKLARDA TRAVMA YARATABİLİR
Bu tarz uygulamalarla okulda ayrımcılığa maruz kalan çocukların, pedagojik anlamda travma süreciyle karşı karşıya kalabileceğini söyleyen Güneş, okul idarecilerine bu tarz uygulamalara son verilmesi ve eğitimin fırsat eşitliği çerçevesinde yapılması gerektiği çağrısında bulundu. “Bu sorun öncelikle hükümetin ve bakanlığın sorunudur” diyen Güneş, “Bütün öğrencilerimizin eşit koşullarda eğitim görmeleri gerektiğini söylüyoruz. Bakanlık gereğini yerine getirmediği için okul idareleri böylesi durumlara tenezzül ediyor. Bakanlık bu okulların ihtiyaçlarını karşılamadığı için bu gibi uygulamalara gidiliyor. Bakanlığın bir an önce bu konuda çözüm bulması gerekiyor” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum