Diyarbakır Yenigün

Efe’yi ezen polisten ‘kamera bozuk’ savunması

Efe’yi ezen polisten ‘kamera bozuk’ savunması
15 Eylül 2020 - 14:45

Diyarbakır’da 5 yaşındaki Efe Tektekin’i zırhlı araçla ezen polis memuru İ.A., aracın kameralarının bozuk olduğunu iddia etti. Ancak baba Ahmet Tektekin, “Polislerin kaza anını gösteren görüntüleri izlediğini gördüm, bayıldım” dedi

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır Bağlar ilçesi Emek Caddesi üzerinde 11 Eylül 2019’da karşıdan karşıya geçmeye çalışan 5 yaşındaki Efe Tektekin’e, sürücüsü olduğu zırhlı araçla çarparak ölümüne sebep olan polis memuru İ.A. hakkında, “taksirle ölüme neden olma” suçundan Diyarbakır 9. Asliye Ceza Mahkemesinde açılan davanın 3’üncü duruşması görüldü. Sanık polis ve avukatı, polis koruması eşliğinde duruşma salonuna gelirken, duruşmada Tektekin’in annesi Nazime ve babası Ahmet Tektekin ile avukatı Sedat Çınar hazır bulundu.

Baba: Araçta kaza görüntülerini izledim

Duruşmada söz alan baba Ahmet Tektekin, olaydan hemen sonra olay yerine gittiğini söyledi. Baba Tektekin, “Polisler beni kazayı yapan zırhlı araca bindirdi. Polislerin kaza anını gösteren görüntüleri izlediğini gördüm ve bayıldım. Daha sonra aynı zırhlı araçla beni hastaneye götürdüler” diyerek sanıktan şikayetçi oldu. Anne Tektekin de sanıktan şikayetçi olduğunu ve davaya katılma talebinin olduğunu söyledi.

Sanık: Kamera çalışmıyor

Sanık İ.A., baba Tektekin’in beyanlarını kabul etmeyerek, 2017’den beri kullandığı zırhlı aracın kamera sisteminin çalışmadığını iddia etti. Zırhlı araçta silah bulunması sebebiyle bir sivilin araca bindirilmesinin imkansız olduğunu ileri süren sanık İ.A., olaydan sonra ambulans gelene kadar 45 dakika olay yerinde beklediğini söyledi.  Sanığın ambulansın olay yerine geldiği şeklindeki ifadesine tepki gösteren baba Tektekin, “‘Ambulansı bekledim’ diyor, arkadaşım oğlumu zırhlı aracın altından çekerek taksisi ile hastaneye götürdü. Ambulans ne zaman nasıl geldi?” diye sordu.

Avukat: Deliler karartıldı

Soruşturma kapsamında araç kaydı, sanığın ehliyeti, görüntü kaydı gibi taleplerinin halen yerine getirilmediğini kaydeden Tektekin ailesi avukatı Sedat Çınar, “Deliller hem karartıldı hem de toplanmadı. İşaret ettiğimiz deliller tek tek dosya arasına alınmasını talep ediyorum. Tanıklarımız var, onlarında dinlenilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Duruşma 12 Ocak’a erteledi

Sanık avukatı ise müvekkilinin bilirkişi raporunda tali kusurlu gösterilmesine karşın kusursuz olduğunu ileri sürdü. Sanığın Elazığ’ın Sivrice ilçesinde görevine devam ettiğini aktaran avukatı, müvekkilinin duruşmalardan vareste tutulmasını istedi. Sanık avukatı ayrıca müvekkiline ait hafif zırhlı araç kullanma sertifikasını da mahkemeye sundu. Sanığı duruşmalardan vareste tutan mahkeme, varsa araç içinde bulunan görüntü kayıtları, MOBESE kayıtlarının dosya arasına alınmasına karar vererek, duruşmayı 12 Ocak’a erteledi. (Mezopotamya Ajans)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım