Ünlü karikatürist kovuldu

Ünlü karikatürist kovuldu
The Guardian karikatüristi 'Steve Bell kovuldu.

İngiliz gazetesi The Guardian için 40 yıldan uzun süredir karikatür çizen karikatürist Steve Bell çalışmalarının "Yahudi düşmanı" (antisemitist) olduğu suçlamalarının ardından gazete tarafından fiilen işten çıkarıldığını söyledi. The Telegraph gazetesinin aktardığına göre Bell, gazetenin artık karikatürlerini yayınlamayı reddettiğini, ancak Nisan 2024'e kadar kendisini istihdam etmeye devam edeceğini söyledi. Sanatçı kararın kendisini "biraz şoke ettiğini" belirtti.

TARTIŞMA YARATAN KARİKATÜRDE NETANYAHU'YU ÇİZMİŞTİ

Tartışmaların odağındaki karikatüründe Bell, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu boks eldivenleri içinde kendi gövdesi üzerinde ameliyata hazırlanırken resmetmiş ve bedeni üzerinde Gazze Şeridi'nin şeklini çizmişti. Karikatürün altı yazısı şöyle: "Gazze sakinleri, hemen dışarı çıkın."

Telegraph'ın haberine göre karikatür bazı kesimler tarafından İngiliz yazar William Shakespeare'in "Venedik Taciri" adlı eserindeki Yahudi tefeci Shylock'a bir gönderme olarak yorumlandı. Bir Muhafazakâr milletvekili de karikatürü "son derece saldırgan" olarak nitelendirdi.

steve-bell-netanyahu.jpg

Bell ise karikatürünü savunarak, "yanlış bir şekilde 'antisemitst mecazlar' kullanmakla suçlanmadan The Guardian için bu konuyu çizmenin artık imkansız olduğunu" söyledi. Bell, çiziminin Amerikalı karikatürist David Levine'in 1960'larda çizdiği ve dönemin ABD Başkanı Lyndon B. Johnson'ı gövdesinde Vietnam haritası şeklinde bir yara iziyle gösteren bir karikatüre gönderme yaptığını söyledi. Bell ayrıca Shakespeare göndermesinin siyasi bağlamda işe yaramayacağını ve karikatürdeki odak noktasının Netanyahu'nun "boks eldivenleri giymesi" olduğunu da sözlerine ekledi.

Karikatürist ilk kez antisemtist imgeler kullanmakla suçlanmıyor. İşçi Partisi lideri Keir Starmer'ı partinin eski lideri, Jeremy Corbyn'in kafasını bir tabakta tutarken gösteren 2020 tarihli bir çizim, bazıları tarafından Vaftizci Yahya'nın kafasının Yahudi Kralı Herod'un kızı Salome'ye sunulmasına bir gönderme olarak yorumlanmıştı.

GUARDIAN: SÖZLEŞMESİNİ YENİLEMEMEYE KARAR VERDİK

Bir Guardian sözcüsü ise Telegraph'a yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Steve Bell'in sözleşmesinin yenilenmemesine karar verilmiştir. Steve Bell'in karikatürleri geçtiğimiz 40 yıl boyunca Guardian'ın önemli bir parçası olmuştur. Kendisine teşekkür ediyor ve en iyi dileklerimizi sunuyoruz."

BELL: ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ KORUMAK DAHA DA İMKANSIZ HALE GELİYOR

Karikatürist Bell İngiltere merkezli Morning Star'a verdiği demeçte Guardian'ın "son zamanlarda gelen çizilmemiş karikatürler için bile yeni bir içerik inceleme süreci" olduğunu söyledi. Bell demecinde "Karikatürist olmak için ihtiyaç duyduğunuz özgürlüğü korumak giderek daha da imkansız hale geliyor. Bu gazetede 42 yıldır çalışıyorum ve bu tür sorunlar ancak son zamanlarda ortaya çıktı. Eskiden haftada üç editöryel karikatür yapardım. Bunu ayda üçe indirdiler ve şimdi tamamen kaldırdılar. Hayatımın geri kalanında yapabilseydim çizmekten mutlu olurdum" dedi. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.