İslam ülkelerinin yapamadığını Kolombiya yaptı

İslam ülkelerinin yapamadığını Kolombiya yaptı
Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, Filistinliler için İslam ülkelerinin veremediği tepkiyi vererek takdir topladı.

Geçtiğimiz günlerde Kolombiya Dışişleri Bakanı ile İsrail Kolombiya Büyükelçisinin yaptığı görüşme sonrasında Kolombiya Dışişleri Bakanı İsrail’in Büyükelçisi Gali Dagan’ı ülkeden kovması sonrasında Kolombiya Cumhurbaşkanı Petro, yaptığı açıklamada Filistin'de büyükelçilik açacaklarını bildirdi.

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, İsrail'in ve Filistin'in Bogota büyükelçilikleriyle görüşmesinin ardından Ramallah'ta büyükelçilik açacağını bildirdi.

Petro, sosyal medya hesabı X'teki paylaşımında, İsrail'in Bogota Büyükelçisi Gali Dagan ve Filistin'in Bogota Büyükelçisi Raoulf Almalk ile çekilen fotoğraflarını paylaştı.

Büyükelçilerle görüşmesinden sonra Ramallah'ta elçilik açacağını belirten Petro, "İki bağımsız ve özgür devletin önünü açacak bir uluslararası barış konferansına ulaşma konusundaki tutumumu ifade ettim. Barış içinde yaşaması gereken ve bu haklara sahip İsrailli ve Filistinli çocuklara dayanışmamı vurguladım. Gazze'ye insani yardım taşıyan bir uçak göndereceğiz. Kolombiya, büyükelçiliğini Filistin Ramallah'ta açacak." ifadelerini kullandı.

FİLİSTİN'E DESTEK

Petro, 9 Ekim'de X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İsrail'in Hamas'ın saldırısına cevap verme şeklini eleştirmişti.

İsrail saldırıları sonucu hayatını kaybeden Filistinli çocukların fotoğraflarını sosyal medya hesabından paylaşan Petro, "Filistinli çocukların huzur içinde uyumasının tek yolu, İsrailli çocukların huzur içinde uyumasıdır. İsrailli çocukların huzur içinde uyumasının tek yolu, Filistinli çocukların huzur içinde uyumasıdır." ifadesini kullanmıştı.

Kolombiya'nın Filistin Büyükelçisinin kızı Cumhurbaşkanı Petro'ya mektupla teşekkür etti

Filistin'in Bogota Büyükelçisinin kızı, Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro'ya "Filistin'e yönelik desteği" dolayısıyla teşekkür mektubu gönderdi.

Mektubu X sosyal medya hesabından paylaşan Petro, "En güzel

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.