İran'da yeni Mahsa Amini vakası iddiası

İran'da yeni Mahsa Amini vakası iddiası
İran'da 16 yaşındaki Armita Garavand adlı kadının Tahran Metrosu'nda "ahlak polisinin" saldırısına uğradığı öne sürüldü.

İran'da 16 yaşındaki Armita Garavand adlı genç kadın 3 Ekim'den bu yana Tahran Metrosu'nda "ahlak polisi" tarafından uğradığı ağır fiziksel saldırı nedeniyle komada. Şu anda Fecr Hava Kuvvetleri Hastanesinde sıkı güvenlik önlemleri altında tutulmaktadır.

İran'da Kürtlere yönelik insan hakları ihlallerini raporlamak amacıyla kurulan Norveç merkezli Hengaw'ın haberine göre 1 Ekim sabahı, aslen Kirmanşahlı olan ve Tahran'da ikamet eden 16 yaşındaki Armita Garavand, "zorunlu başörtüsü" kurallarına uymadığı gerekçesiyle Tahran Metrosu'nun "Şüheda" istasyonunda yetkililer tarafından fiziksel saldırıya uğradı. Bunun sonucunda ağır yaralandı ve hastaneye nakledildi.

HASTANEYE GİDEN GAZETECİ KISA SÜRELİ GÖZALTINA ALINDI

Hengaw'a konuşan bilgi sahibi bir kaynak, güvenlik güçlerinin Fecr Hastanesi'ndeki yoğun varlığı nedeniyle, şu anda mağdurun ailesi tarafından bile ziyaret edilmesine izin verilmediğini söyledi. Haber hazırlamak üzere hastaneyi ziyaret eden bir gazeteci güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı. Şark gazetesinden Meryem Lütfi ,olayın yayınlanmasından saatler sonra serbest bırakıldı.Hengaw daha sonra kadının hastanede komada olduğunu gösteren bir fotoğraf da yayınladı.

HÜKÜMET YETKİLİLERİ FİZİKSEL MÜNAKAŞA İDDİASINI REDDETTİ

Hengaw'ın aktarımına göre, Armita'nın metro istasyonunda baygın halde taşınırken gösteren görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından İran devletine bağlı tüm medya kuruluşları genç kadına yönelik fiziksel saldırıyı sistematik olarak reddetti ve hükümet yetkilileri herhangi bir fiziksel münakaşa yaşanmadığını iddia etti. Ancak bu iddialar yalnızca trenin dış açısından çekilen kısa ve kırpılmış bir videoya dayanmakta.

DÜŞÜK TANSİYON NEDENİYLE BAYILDIĞI ÖNE SÜRÜLDÜ

Resmi medya Tahran Metrosu yetkililerine atıfta bulunarak Armita Garavand'ın düşük tansiyon nedeniyle bayıldığını iddia ediyor. Ancak Hengaw hastanedeki koşullar, yoğun güvenlik önlemleri ve ziyarete izin verilmemesi göz önüne alındığında, kamuoyunda geçen sene benzer şekilde Tahran'da başörtüsü kurallarına uymadığı için "ahlak polisi" tarafından gözaltına alındığı sırada komaya girerek ölen 22 yaşındaki Jina Mahsa Amini'nin başına gelenleri hatırlattığını vurguladı.

AİLESİNDEN HABER YOK

Hengaw ayrıca son iki gündür Armita Garavand'ın babası Bahman Garavand ve annesi Şahin Ahmadi de dahil olmak üzere ailesinden haber alınamadığını bunun da aile üzerinde yoğun güvenlik kontrolü uygulandığını göstermekte olduğunu iddia etti.

MAHSA AMİNİ'NİN ÖLÜMÜNÜN ÜZERİNDEN 1 YIL GEÇTİ

İran'ın başkenti Tahran'da 13 Eylül 2022'de "ahlak polisi" olarak bilinen İrşat devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Jina Amini 16 Eylül'de ölmüştü. Amini'nin ölümü üzerine memleketi Sakkız'da 17 Eylül 2022'de başlayan gösteriler, ülke geneline yayılarak yönetim karşıtı protestolara dönüşmüştü. Aylarca süren olaylarda 500'den fazla gösterici öldürülmüştü..Mahsa Amini’nin ölmesini protesto eden ve zorunlu kıyafet kuralına karşı çıkan binlerce kişi gözaltına alınmıştı. Toplu gösteriler sona ermesine rağmen, İran'ın bir çok bölgesinde kadınlar kamuya açık alanlar, alışveriş merkezleri, kafe, banka, okul ve sokaklarda başını örtmeyerek tepkisini devam ettiriyor. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.