Genç nüfusun azaldığı İsviçre’de yüksek maaşla işçi aranıyor

Genç nüfusun azaldığı İsviçre’de yüksek maaşla işçi aranıyor
Vasıflı işçi sıkıntısının çekildiği İsviçre’de yüksek maaşla çalışacak işçi arandığı öğrenildi. Peki, İsviçre’de daha çok hangi sektörlerde çalışan ihtiyacı var. İşte detaylar…

YENİGÜN HABER – Pandemi sonrası artan ekonomik sıkıntılar ve Rusya-Ukrayna savaşı sonrası artan petrol ve gıda fiyatlarından kaynaklı yüksek enflasyon, İsrail-Hamas arasında yaşanan çatışmalar sonrası farklı bir boyut kazandı.
Türkiye’de de fazlasıyla hissedilen ekonomik sıkıntılar artarak devam ediyor. Artan döviz kurları, vergi oranlarında yükseliş ve ÖTV’de büyük artış iğneden ipliğe birçok gıda ürününde artışa sebep olurken, Türkiye’deki vatandaşların alım gücünü de azalttı.
Artan hayat pahalılığı ve işsizlik ile mücadele kapsamında birçok vatandaş, ekonomik düzeyine rahatlatmak için alternatifler aramaya başladı.
Türkiye’deki asgari ücret ve emekli maaşları vatandaşların alım gücünü azaltırken, özellikle genç kesim için yurt dışına açılmak refah düzeyi iyi olan olanaklar aramaya devam ediyor.

Bunun için dolgun maaşlı iş bulmak isteyenler, iş ilanları üzerinden araştırma yapmaya devam ediyor. Bu noktada gençler için yurtdışı iş ilanları gençlerin ilk odak noktası.
Birçok kişi söz konusu ilanlara başvuruda bulunurken, İsviçre’den gelen iş alımları bir anda ilgi odağı oldu. Genç nüfusun azaldığı İsviçre’de, yüksek maaşlarla çalışacak işçi arandığı öğrenildi.

8 BİN ÇALIŞANA İHTİYAÇ VAR
İsviçre Federal Konseyi'ne göre, 2023 yılında çalışma amacıyla İsviçre'ye gitmesine izin verilecek üçüncü ülkelerden kalifiye işçi sayısına ilişkin karar, 23 Kasım'da yapılan bir toplantıda alındı.
Federal Konsey, "İsviçre şirketlerinin önümüzdeki yıl AB/EFTA dışındaki ülkelerden ihtiyaç duydukları vasıflı işçileri almaya devam edebilmeleri için Federal Konsey, 2022'deki maksimum sayılarla aynı kotayı serbest bırakmaya karar verdi."
İsviçre Federal Konseyi, çalışma amacıyla İsviçre'ye kabul edilecek üçüncü ülke vatandaşlarının toplam sayısından 4 bin 500 üçüncü ülke vatandaşının B oturma izni ile ve 4 bin kişinin de kısa süreli L oturma izni ile işe alınabileceğini söyledi. Ülkeye toplamda 8 bin 500 işçi alımı yapılacak.
Federal Konsey ayrıca, 90'ın üzerinde ve 120 güne kadar bir dağıtım süresi boyunca İsviçre'de kalmasına izin verilen azami AB/EFTA hizmet sağlayıcı sayısının da değişmeyeceğine işaret etti.

isci-calisan.jpg

SEKTÖRLERE GÖRE MAAŞLAR NE KADAR?
Söz konusu sektörlerde maaşların ise 103 bin liradan başladığı, 200 bin liraya kadar çıktığı belirtildi.
Yaklaşık 9 milyon nüfusa sahip ülkede özellikle de ülkede doktor sıkıntısı yaşandığı ifade edildi. Bu noktada yaşlı bakımı ve hastanelerde çalıştırılmak üzere hemşire alımlarının yapıldığı belirtildi. İsviçre’de şu anda 85 bin vasıflı işçi açığı yaşanırken, bu seviyenin yıl sonuna kadar artacağı tahmin ediliyor.

saglik-calisani-doktor-hemsire.jpg

NASIL GİDİLİR?
İsviçre’ye çalışmak için gitmek isteyenlerin DynaJobs ve Adecco gibi kurumlara başvuruda bulunması gerekiyor. Ayrıca davet üzerine İsviçre’ye gidecek olanların öncelikle belli bir seviyede dil bilmesi gerekiyor. Ayrıca gidecek kişilerin, devlet yardımı olmadan İsviçre’de yaşayabileceğini kanıtlaması gerekiyor. Bir de kişiden ikamet edebileceği bir evinin olması isteniyor.

isvicre.jpg

İSVİÇRE HAKKINDA
Resmî adı İsviçre Konfederasyonu olan ülkede Batı, Orta ve Güney Avrupa'nın kesişme noktasında bulunan bir ülke. Başkent sayılan merkezi otoritesi Bern ile birlikte 26 kantondan oluşan İsviçre’nin kuzeyinde Almanya, batısında Fransa, güneyinde İtalya, doğusunda Avusturya ile Lihtenştayn yer alıyor.

Fransızca, Almanca, İtalyanca ve Reto-Romanca’nın konuşulduğu ülkede asgari ücret şehirlere göre değişkenlik gösterir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.