Dolar 16,7696
Euro 17,4931
Altın 974,34
BİST 2.443,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 37°C
Açık
Diyarbakır
37°C
Açık
Cts 36°C
Paz 36°C
Pts 36°C
Sal 38°C

DTSO Başkanı Mehmet Kaya’dan Vali Su’ya çağrı; Spora destek verilsin!

DTSO Başkanı Mehmet Kaya’dan Vali Su’ya çağrı; Spora destek verilsin!

Diyarbakır Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Olağan Genel Kurulu seçimleri tek liste halinde gerçekleştirildi. Genel Kurulda mevcut başkan Remzi Dayan 7. kez güven tazeledi. Kongrede konuşan DTSO Başkanı Mehmet Kaya ise kentin spor kulüplerine yerel yönetimler tarafından destek verilmemesini eleştirdi. Kulüplere gerekli desteklerin sağlanması konusunda Diyarbakır’ın yeni Valisi Ali İhsan Su’ya çağrıda bulunan Kaya, konunun aciliyetine dikkat çekti. Kaya, spor kulüplerinin desteklenmesinin kentin temsiliyeti noktasında çok önemli olduğunu da vurguladı

 

 

Nurullah Ergün /YENİGÜN ÖZEL – Diyarbakır Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKFA) Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. DSİ 10 Bölge Müdürlüğü Konferans Salonun’da yapılan genel kurula, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, Amedspor Kulübü Başkanı Selahattin Yıldırım, TES-İŞ Sendika Başkanı Şükrü Kaçmaz, Diyarbakır Kültür, Turizim ve Musikî Derneği (DİKTUM-DER) Başkanı Kenan Aksu, TFF Bölge Müdürü Serkan Bayhan, Cumhuriyet Başsavcısı Özel Kalem Müdürü Metin Özkan, İl Hakem Kurulu Başkanı ile yönetim kurulu üyeleri, TFF Bal Ligi Kulüp  Başkanları ve kentin spor camiasından isimler katıldı.

‘Kulüplerin desteklenmemesi duyarsızlığın göstergesidir’

Seçim öncesi konuşan DTSO Başkanı Mehmet Kaya, kentin spor kulüplerine yerel yönetimler tarafından destek verilmemesini eleştirdi. Şehirdeki yöneticilerin duyarsızlığından dem vuran Kaya, “Bir kentin amatör spor kulüpleri lige katılma ile ilgili destek almak zorunda kalarak Ticaret Sanayi Odasından destek alıyorsa bu kentin yerel yönetimlerinin kayyum bile olsa orayı yöneten yöneticilerin bu kadar önemli bir konu hakkında ne kadar duyarsız olduklarının bir göstergesidir.  Biz ticaret sanayi odası olarak kentimizin ekonomisinin gelişmesi, sanayisinin gelişmesi, turizminin gelişmesi için yoğun çalışmalar içerisindeyiz ana işimiz budur bizim” dedi.

‘Kentte ortak akıl yaratılmak zorunda’

Kentte ortak akıl oluşturulması konusunda yaşadıkları sıkıntıları dile getiren DTSO Başkanı Kaya, “Biz bunları yaparken de en çok karşılaştığımız sorunlardan biri de kentte ortak aklı oluşturma sıkıntısıdır. Sadece kentin bir tek kurumu kendi sorununu bile tek başına aşamaz. Kentte ortak bir akıl yaratmak zorundadır. Kentin gelişimi ile ilgili sorunları ortak akılla çözmek için yoğun çalışma yapıyoruz.  Biz de sizin gibi sorunlarla karşılaşıyoruz ortak akıl oluşturma noktasında çünkü bu kentin belediyeleri yani seçilmiş bürokratları ve vilayeti ile birlikte hareket etmezseniz sorunları aşma noktasında büyük sıkıntılar yaşarsınız. Özellikle son iki yıldır maalesef bu sorun daha da derinleşmiştir” diye konuştu.

‘Kentte spor yoksa temsiliyet konusu eksiktir’

Kentin ekonomisi ve turizminin gelişimini sağlarken unutulmaması gereken konuların başında sporun geldiğinin altını çizen Kaya şunları söyledi;

“Eğer kentte sporunuz yoksa kent ne kadar zenginleşirse zenginleşsin temsiliyet konusunda en önemli ayağı eksiktir.  Bizde Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu eksiği her zaman önümüzde tutuyoruz. Kentte sporu geliştirmek içineler yapabiliriz ve tür katkılar sağlayabiliriz diye bunu meclisimiz ve spor komisyonumuzla sürekli tartışıyoruz.  Sınırlı bütçelerle çalışan bir yapıyız. Biz bu konuda profesyonel takımlarımız Amedspor, Diyarbekirspor ve diğer liglerdeki kulüplerimiz ile birlikte amatör spor kulüpleri ile ilgili elimizden geldiğince çaba sarf etmeye çalışıyoruz.  Son iki yıldır gerek bu kulüplere ve amatör spor kulüplerine kentten herhangi bir katkı yapılamıyorsa ki bunu da belirtmekte fayda var yerel yönetimlerin bütçelerinde amatör spor kulüplerine yönelik tanımlanmış bütçeler vardır. Yani bu sadece o yöneticinin keyfiyeti ile verilip verilmeyeceğine karar verilen bir bütçe değildir. Bunu yasalar belirlemiş yerel yönetimleri özellikle amatör spor kulüplerine destek verme zorunlulukları vardır.  Artık bu desteklerin sadece bir malzeme yardımını aşıp gerçek ihtiyacı karşılayacak desteğin verilmesini bekliyoruz.”

Vali Su’ya çağrı

Şehrin yerel yönetimleri tarafından kulüplere gerekli desteklerin sağlanması konusunda Diyarbakır’ın yeni Valisi Ali İhsan Su’ya çağrıda bulunan DTSO Başkanı Mehmet Kaya, konunun aciliyetine dikkat çekti.  Kaya, “Buradan özellikle yeni atanan Diyarbakır Valimize bu konuda hem valilik anlamında hem büyükşehir belediyesi anlamında hem de alt kademe belediyeler anlamında özellikle amatör spor kulüpleri ve kentimizin profesyonel kulüplerine yardım etmesini çok önemli ve acil olduğunu belirtmek istiyorum.  Gerçekten eğer bu yapılmazsa sadece amatör spor kulüplerine bir veya iki kez yardımlar yapılırsa onlarında sürekli olarak bir başarı elde etme imkanı yoktur. Profesyonel spor kulüplerimize sporcu yetiştirmekte de büyük sorunlar yaşayacaktır. Onun için her yıl amatör spor kulüplerimize katkıda bulunup kentimizin tanıtımına katkıda bulunan profesyonel takımlarımıza sporcu yetiştirme desteğinin devam etmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘Bütçe sadaka misali değil hak olarak verilmeli’

Kentin spor kulüplerine verilen bütçenin bir sadaka misali değil hak olarak görülmesi gerektiğini vurgulayan Kaya, “Bu kentin bir bütçesi olarak yerel yönetimlere gelen bir bütçe olarak açık, şeffaf, herkes tarafından bilinen her yıl arttırılarak o bütçenin kulüplere verilmesi ve futbol taban birliklerine paylaştırılması gerekiyor. Bunu yapacağız ki amatör spor kulüplerimiz kendilerine verilen bir sadaka misali katkı değil hakkı olanı alarak kendilerince bir bütçe oluştursunlar. Bunu yapmazsak arkadaşlar bizim amatör spor kulüplerimizden başarıyı yakalama imkanımız yoktur” şeklinde konuştu.

Remzi Dayan 7. Kez güven tazeledi

Yapılan konuşmaların ardından seçime geçildi. Abdulsamet Karakaş’ın divan başkanlığı yaptığı kongrede divan katipliğini Muzaffer Ensarioglu ile Vedat Gönel üstlendi.  Yapılan oylama sonucunda mevcut başkan Remzi Dayan 7. kez güven tazeledi.  Kürsüye çıkarak bir teşekkür konuşması yapan Dayan, desteklerinden dolayı genel kurul delegelerine teşekkür etti. 18 yıldır başkanlığını yaptığı federasyona 7.kez başkan seçildiğini kaydeden Dayan, “Bundan böyle de yeni seçilen genç ve dinamik yönetimimizle sorunların çözümü konusunda elimizden geleni yapacağız. Beni destekleyen ve desteklemeyen bütün delegelerimize teşekkür ediyorum. Hizmetimize kaldığımız yerden devam edeceğiz” dedi.

‘Diyarbakır’daki takımlarımız yardımlardan mahrum kaldı’

Amatör spor camiasının yaşamış olduğu sıkıntılara da değinen Dayan şunları söyledi;

“Çok ağır olan pandemi dönemi travmasını atlatırken ne bir belediyeden ne de valilikten kulüplerimiz hiçbir destek almadı. Türkiye’nin 80 ilinde amatör kulüplerine verilen bir takım desteklere maalesef Diyarbakır’da ki kulüplerimiz bu yardımlardan mahrum kaldı. Defalarca gidip başvurmamıza rağmen spor daire başkanı, belediye başkan vekili, kayyum başkan bize tamam ihale aşamasına geldik ödeme yapacağız desteklerde bulunacağız dendi.  Bu konuda aracılık yaparak bizim adımıza valilikle konuşan Ticaret Sanayi Odası başkanımız oldu ancak ona da aynı şeyler söylendi.

‘Kulüplerimiz katılım bedelleri konusunda büyük zorluk çekti’

Kulüplerimiz bu ağır travmayla liglere girecekti. Bazı kulüplerimiz liglere katılım paylarını yatırmakta gerçekten zorluk çekti. Oluşturduğumuz bir heyetle gidip Ticaret Sanayi Odasını ziyaret ettik. Onlara kulüplerimizin durumunu izah ettik. Onlara liglere katılım bedellerinin Ticaret Sanayi Odaları tarafından isim sponsorluğu adı altında kendilerinin üstlenmelerini ve bir destekte bulunmalarını izah ettik. Onlarda bizim bu önerimizi kabul ettiler ve isim sponsorluğu adı altında kulüplerimizin süper amatör küme ve birinci amatör kümeye katılan bütün kulüplerimizin ASKF katılım bedelleri ve TFF katılım bedelleri ve bir de antrenör katılım bedelleri kendileri tarafından ödendi. Bizde bu yardımlarından dolayı teşekkür ediyoruz.

‘Amatör spor camiası vefalı bir camiadır’

Amatör spor camiası vefalı bir camiadır. İyilikleri de kötülükleri de unutmaz. Bunun için zor zamanımızda yanımızda olan Mehmet Kaya ve ekibine bize olan yardımları için çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca genel kurulumuza gelerek bize destek veren tüm delege arkadaşlarımıza ve kentimizin spor camiasına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.”

Mehmet Kaya’ya plaket

Genel kurulda ASKF Başkanı Remzi Dayan, Diyarbakır Amatör Spor kulüplerine ve sporculara maddi ve manevi destek veren Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya’ya teşekkür ederek plaket takdim etti. Genel kurul çekilen aile fotoğrafıyla son buldu.

ASFK’nin yeni yönetimi

ASKF’nin yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu; Başkan Remzi Dayan, Genel Sekreter Veysi Koyun, Yönetim Kurulu Üyeleri; Kenan Aksu, Faruk Beytar, Teyfur Dolan, Şeyhmus Kızılaslan, Burhattin Atalay, Ekrem Senvar, Aslan Umut Bakır, Bahattin Ar, Metin Kale, Adnan Zengin, Abdurahman Felek, Orhan Çoban, Osman Özkan ,Şirin Uslu, Ekrem Öker, Edip Tatlı, Abdul latif Doğan.  Denetleme Kurulu üyeliğine ise Muzaffer Ensarioğlu, Zeki Sain ve Osman Ergün seçildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.