Diyarbakır Yenigün

DTO Başkanı Demir: Tedirginliğe gerek yok!

DTO Başkanı Demir: Tedirginliğe gerek yok!
04 Şubat 2020 - 14:03

Diyarbakır’da yaşanan koronovirüs ve domuz gribi iddialarını Yenigün’e değerlendiren Diyarbakır Tabip Odası Başkan Şerif Demir, söz konusu iddialarının asılsız olduğunu vurguladı. Kentteki hiçbir hastanede ne domuz gribinden ölen birinin, nede koronavürüs şüphesinin olmadığını belirten Demir, herhangi bir tedirginliğe gerek olmadığının altını çizdi

Şehriban ELEFTOZ/Yenigün Özel

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır’da bir vatandaşın domuz gribinden yaşamını yitirdiğini, bir vatandaşın ise koronavürüs taşıdığı şüphesiyle Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisine başvurduğu iddiası kentte tedirginliğe neden oldu. Özellikle domuz gribi konusunda yapılan iki ayrı açıklama vatandaşların kafalarında soru işareti oluşturdu. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, Diyarbakır’da bir kişinin domuz gribi nedeniyle hayatını kaybettiğini açıklarken, Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin ise kentte domuz gribinden herhangi bir ölüm vakasının bulunmadığını kaydetti.

‘Haberler gerçeği yansıtmıyor’

Biz de kentin gündemine düşen virüs vakalarını ve yaşanan kafa karışıklıklarını gidermek amacıyla Diyarbakır Tabip Odası (DTO) Başkanı Şerif Demir ile konuştuk.  Yenigün’e açıklamalarda bulunan Demir, Diyarbakır’ da domuz gribinden kaynaklı ölen bir kişinin olmadığını söyledi. Hiçbir hastanede de domuz gribinden ölen bir kişinin kaydı bulunmadığını vurgulayan Demir, “Domuz gribinden bir kişinin yaşamını yitirdiği haberlerinin gerçeği yansıtmamaktadır. Yaşamını yitirdiği denilen kişi 1,5 aydır yoğun bakımda yatan akciğer ve kalp rahatsızlığı olan bir hastadır. Gribal enfeksiyona yakalanmış, domuz gribiyle ilgili bir durum yoktur” dedi.

‘Hasta tedbir amaçlı takip ediliyor’

Tabip Odası Başkanı Demir, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki Koronovirüs şüphesi iddialarına da değindi.  Demir, “Epideminin görüldüğü bölgeye 13 gün önce seyahati olan ancak herhangi bir şikayeti koronavirüse ait semptrom ve bulgusu olmayan bir hastanın başvurusu üzerine ‘Diyarbakır Gazi Yaşargil EAH koronavirüse rastlandığına’ dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bölgeye seyahati nedeniyle anksiyete yaşayan hastadan gerekli sürüntü ve örnekler alınmış olup, vaka tedbir amaçlı gözlem altında takip edilmektedir. Bunun dışındaki diğer bilgilere itibar edilmemelidir” diye konuştu. Demir, son olarak Diyarbakır’ da yaşanan virüs iddialarının asılsız olduğunu altını çizerek, Diyarbakır halkının tedirgin olmaması gerektiğini vurguladı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım