Diyarbakır Yenigün

Diyarbakırlılar yüz yüze eğitime nasıl bakıyor?

Diyarbakırlılar yüz yüze eğitime nasıl bakıyor?
11 Ekim 2020 - 14:22

Okullarda yüz yüze eğitimde ikinci aşama 12 Ekim Pazartesi günü (yarın) başlayacak. Milli Eğitimi Bakanı Ziya Selçuk’un verdiği bilgiye göre yüz yüze eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen velinin yazılı onayı alınacak ve okula gelmeyen öğrenciler devamsızlık olarak sayılmayacak.  Okulların yeniden açılmasını gazetemize değerlendiren Diyarbakır’daki vatandaşlardan Rojhat Bayram; uzaktan eğitimde eşitsizliğin ortaya çıktığını bundan dolayı da yüz yüze eğitime geçilmesini desteklediğini vurguladı. Ahmet Danış ise çocuğunun EBA’dan tatmin olmadığını, ancak okulların açılması için de şartların yeterince sağlanmadığını savunarak okulların açılmasını istemediğini söyledi.

Şehriban Eleftoz/ Yenigün Özel

YENİGÜN HABER – Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)  yüz yüze eğitimi kademeli olarak başlattı. Bu kapsamda ana sınıf ve 1. sınıflar 21 Eylül’de okullarında derslerine başladı. Milli Eğitimi Bakanı Ziya Selçuk, 12 Ekim Pazartesi (yarın) itibariyle de 2,3,4  ve 8 ile 12 sınıfların da yüz yüze eğitime başlayacağını bildirdi. Yüz Yüze eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen velinin yazılı onayı alınacak ve okula gelmeyen öğrenciler devamsızlık olarak sayılmayacak. Öğrenci uzaktan eğitim yoluyla devam edebilecek.  Koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan okulların yeniden açılıyor olması vatandaşları ikiye böldü. Kimi vatandaşlar, Covid-19 nedeniyle endişe duyduğu için yüz yüze eğitime başlamasını istemiyor, ancak  çocuklarının Eğitim Bilişim Ağı  (EBA)’dan verim alamadığını savunan kimi vatandaşlar ise yüz yüze eğitime geçilmesini istiyor. Biz de Yenigün Haber olarak 12 Ekim Pazartesi günü açılacak olan okulları Diyarbakır’daki vatandaşlara sorduk.

Uzaktan eğitimde eşitsizlik ortaya çıkıyor

Yüz yüze eğitime geçilmesi gerektiğini savunan Rojhat Bayram; “Türkiye’de koronavirüs vakalarının çıkmasından sonra bütün sektörlerde birçok kısıtlamalara gidildi. Eğitimde aynı şekilde. Koronavirüs ile mücadele kapsamında öğrenciler EBA’dan uzaktan eğitim görmeye başladı. İlk etapta Turkiye’nin diğer ülkelere göre bu sistemde başarılı olduğunu düşünüyorum. Uzaktan eğitimde çok güzel bir sistem ortaya çıktı.  Hem öğrenciler açısından hem de veliler açısından Güzel bir sistemdi ancak salgının daha çok yayılması vesilesiyle EBA sisteminde de sıkıntılar çıktı. Okulların tekrardan açılması bir yönden riskli bir yönden de riski azaltıyor. Çocuklar okula gitmese de sonuçta sokakta birbirleriyle karşılaşıyorlar sokakta da virüse yakalanma riski var ancak okulda gerekli önlemler alınırsa okulda yüz yüze eğitimin daha verimli olduğunu düşünüyorum. Bence okulların başlatılması gerekiyor. Uzaktan eğitim, yüz yüze eğitim gibi başarılı olamıyor.  Özellikle bölgemizde bu eşitsizlik ortada.  Bazı köylerde internet dahi yok. İnternet olsa da kullanacak cihazları yok. Diyarbakır’da bazı sivil kuruluşları uzaktan eğitime ulaşamayan öğrencilere kampanyalar başlattı. ‘Haydi bir tablette sen al’ gibi. Bu tarz şeyler öğrencilerimiz açısından bizi sevindiriyor. Bunlar güzel şeyler ancak yeterli değil. Bundan dolayı eğitimin yüz yüze başlatılmasından yanayım” diye kaydetti.

Her yer açıksa eğitim kurumları da açık olmalı

Bir diğer vatandaş ise çocuklarının EBA’dan kısmen yararlanabildiklerini ifade ederek şunları söyledi:

“Çocuklarımdan biri 3.sınıfa diğeri 5. sınıfa gidiyor.  EBA’dan kısmen yararlandı diyebilirim. Şartlar sağlandığı takdirde Okulların açılmasından yanayım. Eğitim kurumları açık olmalı. Hijyen ve sosyal mesafe kurullarına dikkat edilmesini istiyorum. Yüz yüze eğitimi daha verimli buluyorum.  Eğitim kurumlarının kapalı olması bana mantıklı gelmiyor. Düğün salonları, spor salonları açıldı, mevlitler okutuluyor, herkes her yere gidip geliyor. Eğitim kurumlarının açık olması gerektiğini düşünüyorum. EBA’da çocuklar konsantre olamıyor. EBA’nın verimli olduğunu düşünmüyorum.”

‘Tedbirleri yeterli bulmuyorum’

Çocuğunun EBA’dan tatmin olmadığını ancak okulların açılması için de şartların yeterince sağlanmadığı savunan Ahmet Danış; “Çocuğum lise son sınıfa gidiyor. EBA TV birkaç defa girdi ama tatmin olamadı. Okulların yeniden açılması taraftarı değilim. Hijyen ve sosyal mesafe kurallarına göre açılacağını düşünmüyorum. Öğrenciler ikişerli ikişerli oturuyor nasıl mesafe sağlanacak? Hocalar bile bize ne yapacağımız  şaşırdık diyor. Bir veli olarak kaygılarım var. Pandemi süresi boyunca nasıl açıktan okul okunuyorsa okulların bu şekilde yapılmasını isterim. Çocuklar açık öğretim şeklinde devam etsin. İlkokullarda temel eğitim şart ama diğerleri için bu şekilde yapılabilir. Tedbirleri yeterli bulmuyorum o yüzden de okulların açılması taraftarı değilim” şeklinde konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım