Yangınlarda “sabotaj” ihtimali göz ardı edilmemeli

Yangınlarda “sabotaj” ihtimali göz ardı edilmemeli
Diyarbakır-Mardin il sınırındaki yangında amca kızını kaybeden Anadolu Demokratlar Federasyonu Başkanı yazar Devran Sinanoğlu, “Bu durum sistematik bir hal aldı. Yetkililer sabotaj ihtimalini göz ardı etmemeli.” çağrısında bulundu.

YENİGÜN HABER – Diyarbakır-Çınar ve Mardin/ Mazıdağı köylerinde meydana gelen yangın nedeniyle 15 kişinin öldüğü, 70'ten fazla insanın yaralandığı, yüzlerce hayvanın telef olduğu ve binlerce hektarlık tarım arazisinin kül olduğu yangınla ilgili konuşan Demokratlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcı (Strateji Geliştirme Başkanı) ve Anadolu Demokratlar Federasyonu Başkanı yazar Devran Sinanoğlu bölgenin, "Afet Bölgesi" ilan edilmesi için hükümette çağrıda bulundu.

Yangında vefat eden amca kızı Kerime Erdemli olmak üzere hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dilediğini belirterek, “Bölgemiz daha önce hiç böyle bir afetle karşılaşmadı. Topraktaki börtü böcekten tutunda, havadaki kuşa kadar arş ile ferş arasındaki bütün canlılar etkilendi.” dedi.

“Sabotaj ihtimali göz ardı edilmemeli”

Başta Diyarbakır köyleri olmak üzere bölgede birçok köyde meydana gelen resmi kayıtlara göre 300'ün üzerindeki yangınların bölgede daha önce bu şekilde görülmediğini belirterek, şunları söyledi:

“Her gün bir kaç köyde yangın haberi geliyor. Bu durum sistematik bir hal aldı. Yetkililer sabotaj ihtimalini göz ardı etmemeli, araştırmalarını bu minval de sürdürmeliler.

Birçok insanımızı kaybettiğimiz bu felakette, hükümet biran önce bölgede afet ilan etmelidir. Çiftçilerimizin binlerce dönümlük tarım arazileri köle döndü, hayvancılık ile uğraşan köylülerimizin yüzlerce hayvanı telef oldu. Köylülerimizin maddi ve manevi zararı karşılanmalıdır.

“Devletimiz vatandaşlarına eşit davranmalı”

Doğu ile batı, kuzey ile güney arasına fark koymadan devletimiz vatandaşlarına eşit davranmalı, bölgeyi kucaklamalıdır.

Sosyal medyada kendini bilmez, insanlıktan nasibini almamış, bazı insan müsvedlisi kişilerin yapmış oldukları paylaşımlar mide bulantıcıdır. Ölümden keyif almak insanlık dışı bir davranıştır. Buradan o kişiliksiz, kişilere sesleniyorum Kürtler insanlığın zekatını verse size yeter de artar bile. Kininiz de nefretiniz de boğulun. Başkasının acısından keyif alıyorsanız, insanî değerlerinizi kaybetmişsiniz demektir. Bu da sizin aciz ve zavallı olduğunuzu gösterir,"

Kaynak:HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.