Tetiği tutan el karanlıkta bırakıldı

Tetiği tutan el karanlıkta bırakıldı
Tahir Elçi, katledilişinin 8’nci yılında Dört Ayaklı Minare önünde anıldı. Burada konuşan Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, tetiği tutan elin karanlıkta bırakıldığını belirterek, “Aradan geçen 8 yıla rağmen failler cezalandırılmadığı, adaletin yerini bulmadığı ve faillerin bulunacağı sözüne rağmen tetiği tutan elin karanlıkta bırakıldığını söyleyen Eren, "Dicle’nin kenarında kurdun kaptığı bir koyunun bile mesuliyetinin kendilerinde olduğunu söyleyenlerin bu sorumlulukla hareket etmediklerine

Ahmet BARAN/YENİGÜN HABER – Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde bulunan tarihi Dört Ayaklı Minare önünde katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, ölümünün 8’inci yıldönümünde düzenlenen yürüyüşle anıldı.

Diyarbakır Adliyesi önünde toplanan kitle Sur ilçesindeki Dört Ayaklı Minare önüne yürüdü. Yürüyüşe, aralarında Tahir Elçi’nin ailesi, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu ve CHP İstanbul eski İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile milletvekilleri, baro başkanları ve insan hakları savunucularının bulunduğu çok sayıda kişi, “Em te ji bir nakin” yazılı pankartının arkasından Elçi’nin katledildiği Dört Ayaklı Minare’ye doğru yürüdü.

tahir-elci-anma-21.jpeg

"Şehîd namirin” ve "Tahir Elçi ölümsüzdür” sloganları atılan yürüyüş sonrası açıklama yapıldı. Ahmet Kaya’nın ‘Diyarbakır Türküsü’nün çalındığı anma töreninde, Elçi'nin katledilmeden önceki sözleri dinletildi: "(…) Diyarbakır ismiyle en çok anılan, en çok sembolize olunan Dört Ayaklı Minare'yi ne yazık ki iki gün önce şuan da gördüğünüz gibi ayağından vurdular. Arkadaşlarımızın elindeki lolipoplardan da gördüğünüz gibi şunu diyoruz; Tarihi Dört Ayaklı Mianre insanlara ‘beni ayağımdan vurdular, ne savaşlar ne felaketler gördüm ama böyle ihanet görmedim’ diyor bize…”

Dinletinin ardından saygı duruşu yapıldı.

'TETİĞİ TUTAN EL KARANLIKTA BIRAKILDI'

Anmada ilk konuşmayı yapan Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, "8 yıldır her 28 Kasım’da burada bir araya gelen kıymetli topluluk, savunduğu, mücadelesini verdiği ve yaşamına mal olan değerlerin ne kadar kıymetli olduğunu göstermektedir. Bu birliktelik her türlü saldırıya, yargı tacizine rağmen, yaşamı savunma cesareti gösterenlerin kararlığı ve eseridir. Üzgünüz; insan hakları rejiminin tesis edildiği, nefretin son bulduğu, Kürt meselesinin demokratik değerler ölçüsünde çözüldüğü bir ülke özlemini halen gerçekleştiremedik. Bölgemizde ve dünyada devam eden savaşlarda binlerce insan katlediliyor. Kültürü ve tarihi dokusuyla şehirler yok ediliyor" dedi.

'DEVLETİN AYDINLATMADIĞI CİNAYET VARDIR'

Aradan geçen 8 yıla rağmen failler cezalandırılmadığı, adaletin yerini bulmadığı ve faillerin bulunacağı sözüne rağmen tetiği tutan elin karanlıkta bırakıldığını söyleyen Eren, "Dicle’nin kenarında kurdun kaptığı bir koyunun bile mesuliyetinin kendilerinde olduğunu söyleyenlerin bu sorumlulukla hareket etmediklerine hep birlikte bir kez daha tanıklık ettik. Tahir Elçi cinayeti 2015’te başlayan o karanlık sürecin yolunu döşemek isteyenlerin siyasi bir operasyonuydu. O sebeple Tahir Elçi suikastının tüm yönleriyle aydınlatılması etkin bir kamu ve siyasi iradenin ortaya konmasıyla mümkün olacaktır. Toplumun içine çekildiği o karanlık girdap ancak böyle bir iradeyle aydınlatabilir. Bu sebeple devletin aydınlatamadığı cinayet yoktur, devletin aydınlatmadığı cinayet vardır" diye konuştu.

'ELÇİ BİZİM EN KIYMETLİMİZDİR'

Verilen sözlere rağmen cinayetin aydınlatılmadığına dikkati çeken Eren, "Bu hukuksuzluğa rağmen yetersiz bir iddianame ile kovuşturma süreci 5 yıl sonra başlatıldı. Yarın, 29 Kasım'da davanın 9’uncu duruşma görülecektir. Maalesef 8 celse boyunca dava dosyasına önemli bir mesafe katledilmemiştir. Cinayet öncesi ve sonrasına yönelik taleplerimiz ısrarla reddedilmektedir. Buradan Tahir Elçi’nin dostları ve meslektaşları olarak tüm yetkililerle bu davanın siyasi ağırlığına ve Tahir Elçi'nin ismine hatırasına yarışır bir şekilde sürdürülmesi ve cinayetin aydınlatılması çağrısında bulunuyoruz" çağrısı yaptı.

"Tahir Elçi bizim en kıymetlimizdir" diyen Eren, "Siyasi irade nasıl bir tutum alırsa alsın, mahkeme kimin gözlerine bakarsa baksın, bizim cinayeti aydınlatma irademizde zerre eksilme yoktur ve olmayacaktır. Son nefesinde bile şiddete karşı barış ve demokrasi savunan ebedi başkanımızın aramızdan alınmasının 8'inci yılında bir kez daha anıyoruz. Barış, demokrasi, insan hakları mücadelesini sürdürme kararlığımızı yineliyoruz. Seni unutmayacağız” dedi.

Daha sonra Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi konuştu.

SAĞKAN: 8 YILDIR YAS TUTAMIYORUZ

TBB Başkanı Erinç Sağkan ise, 8 yıldır aynı sokakta bir araya geldiklerine işaret etti. Sağkan, "8 yıldır buraya gelirken girdiğimiz şu sokağın başından itibaren bir utanç, bütün benliğimi sarıyor benim. Ancak bu utanç bana ait olmamalı. Bu utanç gözlerin önünde, kameraların önündeki bir cinayeti bilerek, isteyerek aydınlatmayanların utancıdır. Benim utancım olmamalıdır. 8 senedir vicdan azabı çekiyorum. Acaba yeterince mücadele ettim mi diye? Acaba elimden gelen her şeyi yaptım mı diye? Bir baro başkanımız kameralar önünde katledildi. Her şeyi yaptım mı acaba diye? Bu vicdan azabı bana ait olmamalı. Bu vicdan azabı 5 yıldır yargılama yapıyormuş gibi tiyatro sergileyenlerin azabı olmalıdır. Biz 8 senedir başkanımızın yasını tutamıyoruz. Buraya anmaya gelemiyoruz. Anmak için gereği yapılmış olmalıdır, maddi gerçek ortaya çıkarılmalıdır. Kişiler en ağır cezalandırılmalıdır. Ancak o zaman anmaya gelebiliriz. Buraya, vazgeçmeyeceğimizi bilsinler diye geliyoruz. Yargılama görünümü adı altında süreci uzatmaya da çalışsalar vazgeçmeyeceğiz. 8 sene değil, 80 sene de geçse Tahir Elçi'nin sorumlularının tamamı ortaya çıkarılıp cezalandırılmadığı müddetçe bu mücadeleyi devam ettireceğiz” şeklinde konuştu.

Anma, konuşmaların ardından sona erdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.