Tanrıkulu: Çocuklar Türkiye'de işkence görüyor

Tanrıkulu: Çocuklar Türkiye'de işkence görüyor
CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Dünya çocuk hakları günü nedeniyle yaptığı açıklamada çocuklar Türkiye'de işkence görüyor dedi.

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Dünya çocuk hakları günü dolayısıyla rapor yayınladı.

GAZZE'DE SUÇ İŞLENİYOR

Tanrıkulu raporda “Evet, nedir durum? Dünyada nedir Türkiye'de nedir? Yani başımızda Filistin'de Gazze'de insanlığa karşı suçların hüküm sürdüğü bir savaş devam ediyor. Gazze’nin nüfusu 2 milyon iki yüz bin. Bunun yaklaşık yarısı yani yüzde kırk yediye yakını çocuk. Şimdiye kadar toplam 4 bin 237 çocuk bu savaşta yaşamını yitirdi. En az bin üç yüz elli çocuk ise maalesef enkazın altında, cesetlerine ulaşılamadı. Böyle bir faciayla böyle bir vahşetle karşı karşıyız Dünya Çocuk Hakları gününde.

Tabii bu savaştaki çocukların beslenme ve diğer ihtiyaçlarını ve sağlık ihtiyaçları ise hiçbir şekilde karşılanmıyor. Barınma ihtiyaçlar da karşılanmıyor. Bir zulümdür. İnsanlığa karşı suçlar, Gazze de çocuklar için devam ediyor.” dedi.

ÇOCUKLAR TÜRKİYE'DE İŞKENCE GÖRÜYOR

Tanrıkulu ayrıca Türkiye'de de durumun çok kötü olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü.

"Peki, Türkiye de ne durumda? Türkiye'de de çocuklar yetersiz besleniyor’ diyen Sezgin Tanrıkulu, şu ifadeleri kullandı;

“Yaklaşık yüzde ikisi akut olarak yetersiz besleniyor. Yaklaşık yüzde altı ise çocukların beslenme imkânından yoksun ve çocuklara okullarda beslenmeyle ilgili herhangi bir yardım yapılmıyor. 2024 yılında başlanacağı ifade edilen bu yardımlar maalesef 2026 yılına ertelendi. Geçtiğimiz eylül ayında yapılan bir yönetmelik değişikliğiyle… Çocuklar barınma imkânlarından yoksun, çocuklar Türkiye'de işkence görüyor. Geçtiğimiz yıl en az on dokuz çocuk Erkekler tarafından öldürüldü. Yine en az yüz on kız ve erkek çocuk, istismara uğradı."

ÇOCUKLAR İÇİN MÜCADELEMİZ SÜRECEK

Tanrıkulu son olarak çocuklar için mücadele etmeye devam edeceklerini belirterek şunları söyledi.

"Çocuklar cezaevindeler, Türkiye'de yaklaşık 2 bin 510 çocuk cezaevlerinde, maalesef yükümlü ve tutuklu olarak bulunuyor. Yine çocuklar işkence ve kötü muameleye maruz kalıyorlar. 2023 yılının ilk on ayında en az yirmi altı çocuk güvenlik güçleri tarafından kötü muamelelere ve işkenceye maruz kaldı. Evet, çocukların emekleri sömürülüyor ve çocuklar çalışınca ölüyorlar. Geçtiğimiz yani bu yılın ilk on ayında tam 47 çocuk iş cinayetiyle yitirdi. Böyle bir ağır tabloyla karşı karşıyayız. Çocuk hakları gününde, çocuk hakları bakımından. Hem Dünya’da hem de Türkiye'de maalesef çocuklar ağır bir biçimde yoksulluğu yaşıyor; eğitimden uzaklar. Barınma imkânından yoksunlar, istismara uğruyorlar. Ve açlar. Yine de bütün dünyada ki çocuklar için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.