Sektör sancılı bir süreçten geçiyor

Sektör sancılı bir süreçten geçiyor
GÜNTİAD Yönetim kurulu Başkanı Sezai Ayas, Diyarbakır’da 20 bin kişinin istihdam edildiği tekstil sektöründe krizin derinleştiğini ifade etti.

Diyarbakır Sur ilçesinde bir kafede basın mensuplarıyla bir araya gelen Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İş İnsanları Derneği (GÜNTİAD) Yönetim Kurulu Bakanı Sezai Ayas, tekstil sektörüne ilişkin, bünyelerinde bulunan 203 üyenin istihdam ettiği çalışan sayısının 20 bin olduklarını belirtti.

Bölgedeki pazara ilişkin olarak ellerinden gelen çalışmaları yaptıklarını ifade eden Ayas, tekstilin çok sancılı ve dar boğazdan geçtiğini aktardı.

“ EKONOMİK PAKET BEKLİYORUZ”

Dernek olarak yoğun uğraşlar verdiklerini söyleyen Aras, “Biz çok ciddi anlamda personel çalıştırıyoruz. Yine bunun dışında son zamanlarda artan işçilik, enerji, ham madde, lojistik maliyetleri arttığı için Dünya genelindeki pazarda maliyetlerden dolayı geri planda kalıyoruz. Bundan birkaç yıl önce sattığımız ürünlerde 12 ay boyunca önümüzü gördüğümüz zamanlar oluyordu. Son zamanlarda bu gittikçe düştü. Şu anda biz mevcut durumu korumaya çalışıyoruz. Dünya tekstil anlamında bir sorun oldu mu, ilk biz etkileniyoruz. O yüzden de biz, pozitif ayrımcılık anlamında tekstili rahatlatacak bir ekonomik paket bekliyoruz. Keza biz, Türkiye’de tekstil çalışanları konusunda sayımızı 18 bin işçiden 21 bin işçiye çıkardık. Baktığınızda Diyarbakır’ın tekstil çalışanları 3 bin kişi artmış.” dedi.

GÜNTİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Ayas'ın yaptığı konuşmanın ardından derneğin yönetim kurulu üyeleri taksitle sektörüne ilişik yürüttükleri faaliyet ve projelere dair bilgiler aktardı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.