“Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” etkinliği düzenlendi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında farkındalık oluşturmak amacıyla etkinlik...

“Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” etkinliği düzenlendi
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında farkındalık oluşturmak amacıyla etkinlik düzenledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığınca Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinlik, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

 “İslam, kadınlara çok değer verir”

Programın açılış konuşmasını yapan Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Ayşe Yıldırım, İslam’ın kadına çok değer verdiğini söyledi. Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in kadınlarla ilgili hadislerine değinen Yıldırım, şunları aktardı:  “Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimseler değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür. Hanımını döven, Allah’a ve Resûlüne asi olur. Kıyamette onun hasmı ben olurum. Ey insanlar! Kadınların haklarına riayet ediniz! Onlara şefkat ve sevgi ile muâmele ediniz! Onlar hakkında Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah emâneti olarak aldınız; onların namuslarını ve iffetlerini Allah adına söz vererek helâl edindiniz!"

 “Kadınların yüzde 27’si şiddet mağduru”

Kadına yönelik şiddetin boyutuna dikkat çeken Yıldırım, şunları dile getirdi:  “İstatistiklere göre 15-49 yaş aralığındaki kadınların yüzde 27’si, yani 3’te 1’i, eşi ya da bir yakını tarafından şiddet görüyor. Dünyanın dört bir yanını saran bir şiddet yangınından bahsediyoruz. Bildiğiniz gibi, dünyada savaşlar göç hareketliliğini tetikliyor. Kadınlar, gerek savaş ve çatışmalarda, gerekse doğal afet ve iklim değişikliği gibi haller karşısında en kırılgan grubu oluşturuyor. Dolayısıyla, sığınmacı kadınların, tüm dünyada, şiddete daha açık hale geldiği biliniyor. İnsanları dil, din, ırk gibi unsurlara ayırmadan, insan haklarını her koşulda korumak şuuruyla adaletli bir yaklaşımda bulunmamız gerekir.”

 “Kadına saygı çok büyük bir öz değerdir”

Kadına değer verilmesi gerektiğini vurgulayan Yıldırım, şunları dile getirdi:  “Sosyal medyada, kadınlara yöneltilen şiddet dili ise, işin mutlaka ele alınması gereken diğer önemli bir bölümüdür. Kadına saygının çok büyük bir öz değer olduğu sayfalarını tekrar tekrar okumamız gereken büyük bir kitaptır. Toplumumuzun çekirdeği olan aile, tüm gücümüzle korumamız gereken en önemli değerimizdir. Hiçbir kadının şiddet görmediği, ruha habis bir ur gibi yapışan şiddetin olmadığı bir dünya diliyorum.” Yıldırım, konuşmasını Şair Deniz İnan’ın "Karşı evin annesi" isimli şiiri ile tamamladı. Program, kadına yönelik şiddeti konu alan Kübra Bal yönetmenliğinde Diyarbakır’da çekilen “İz” adlı kısa filmin gösterimi ile devam etti.Etkinlikte, Büyükşehir Belediyesi Kent Konservatuarı Orkestrası ve Solist Songül Yılmaz sahne alarak sevilen eserleri seslendirdi. Programa Vali Ali İhsan Su’nun eşi Zeliha Su, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi’nin eşi Meryem Çiftçi, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. (DBB Basın Birimi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.