Diyarbakır’ı Türkiye Şampiyonası’nda temsil edecekler

Önceki gün gerçekleştirilen Diyarbakır Kulüpler Satranç Şampiyonası İl Yöre Yarışmaları’nda Ümit Satranç Spor Kulübü büyük bir başarıya imza atarak Diyarbakır’ı Türkiye Şampiyonası’nda temsil etmeye hak kazandı.

Diyarbakır’ı Türkiye Şampiyonası’nda temsil edecekler

Ufuk Çimen/YENİGÜN HABER – Diyarbakır Kulüpler Satranç Şampiyonası İl Yöre Yarışmaları gerçekleştirildi.

Büyük heyecana sahne olan ve Diyarbakır’dan 4 takımın katıldığı şampiyona Diyarbakır merkez Yenişehir İlçesinde bulunan Seyrantepe Spor Salonunda gerçekleştirildi.

3-4 Haziran tarihlerinde gerçekleşen Diyarbakır Kulüpler Satranç Şampiyonası İl Yöre Yarışmalarında her takımda 6 sporcu yarıştı.

Şampiyonada Ümit Satranç Spor Kulübü bütün maçlarını kazanarak Şampiyon olurken, Denizli’de düzenlenecek olan Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı.

KENTTE SATNRANCA YOĞUN İLGİ VAR

Şampiyona hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan Ümit Satranç Kulüp Başkanı ve satranç hocası Ümit Maçin, kentte satranca yoğun bir ilgi olduğunu belirterek, “Çok iyi satranç sporcularımız var ve çok iyi sporcular yetişmekte. Bizler de kulüp olarak kentimizi satrançta daha ileri bir seviyeye taşımak istiyoruz. Bu nedenle sporcularımızın ülke çapındaki organizasyonlarda yer alması için elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

satranc-sampiyonasi.jpg

KİŞİLİĞE, KAREKTERE OLUMLU KATKILAR SUNAN BİR SPOR

Satrancın kişiler üzerinde düşünme yetisini geliştirdiğini belirten Maçin, “Satranç, hızlı ve doğru bir şekilde analiz yapma, karar verme gibi yetenekleri geliştiren bir spor. Planlı hareket etmenin insan yaşamına katkısı kadar önemini ve gerekliliğini zamanla kavratır. Süratli, doğru ve çabuk düşünebilmeye yardımcı olur, olaylara doğru yorumlarla yaklaşabilme yeteneklerini geliştirir. Tüm bunlarla beraber, Kişiliği ve karakteri olumlu yönde etkiler ve geliştirir. Ve zamanla kendine güven duygusu aşılar ve kişisel gelişime olumlu katkılar sunar. Tüm bu olumlu yönleriyle satranç çok iyi bir beyin sporudur diyebiliriz” dedi.

“DİYARBAKIR’I EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL ETMEYE ÇALIŞACAĞIZ”

Diyarbakır’da şampiyon olarak Denizli’de düzenlenecek olan Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonası’na gitmeye hak kazandıklarını dile getiren Maçin, şunları söyledi:

“Öncelikle turnuvaya katılım gösteren tüm kulüpleri ve sporcuları tebrik ediyorum. Bu bizim için bir övünç kaynağı. Denizli’deki turnuvaya tahmini kulüp katılımının 70 civarında olması bekleniyor. Diyarbakır’ımızı, Ümit Satranç Spor Kulübü olarak Denizli’de gerek oyunumuzla gerekse sportmenliğimizle iyi bir şekilde temsil etmeye çalışacağız.

Geçtiğimiz Nisan ayında Ümit Satranç Spor Kulübü olarak İzmir de düzenlenen Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Satranç Şampiyonasına 3 takım 10 sporcu ile katıldık. Çalışmalarımızla Diyarbakır’ın satrançta görünür olmasını sağlayacağız.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.