Diyarbakır’dan Cumartesi Anneleri’ne ‘Barış, Dostluk ve Demokrasi’ ödülü

Diyarbakır’dan Cumartesi Anneleri’ne ‘Barış, Dostluk ve Demokrasi’ ödülü
Diyarbakır Tabip Odası’nca her yıl düzenlenen ‘Barış, Dostluk ve Demokrasi’ ödülü Cumartesi Anneleri’ne verileceği kararlaştırıldı.

Mesut ASLAN/YENİGÜN HABER - 1996 yılından Diyarbakır Tabip Odası tarafından verilen ‘Barış, Dostluk ve Demokrasi’ ödülü bu yıl, İstanbul’da 27 Mayıs 1995'ten bu yana kayıp yakınları için eylem yapan Cumartesi Anneleri’ne verileceği belirlendi. Diyarbakır’daki meslek ve hak örgütlerinden oluşan jüri tarafından belirlenen ödül, 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenecek törenle Cumartesi Anneleri’ne verilecek.

Ödüle ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, sağlığın olmazsa olmazı barış ve demokrasi olduğu bilinciyle bunun çabasını sarf edenleri unutmamak, barış ve demokrasi mücadelesini yürütenleri bir araya getirmek amacıyla “Barış, Dostluk ve Demokrasi” ödülünün verildiğini söyledi. Bu yılki ödülü engellemelere rağmen kayıp yakınları için eylemlerini sürdüren Cumartesi Anneleri’ne verileceğini ifade eden Turan, “Aday kişi ve kurumlar içerisinden daha ayrıntılı gerekçelerini kararı veren ödül belirleme jurisi tarafından daha sonra yapılacak tören sırasında açıklanacağı bu yılki ödül, büyük bir azim ve kararlılıkla keyfi ve hukuk dışı engellemelere rağmen adalet beklentilerinden ve yakınlarının akıbetlerini sormaktan vazgeçmeyen; zorla kaybetme ve faili meçhullerde onarıcı adalet yaklaşımı gözetilerek hakikatle yüzleşmenin sağlanması, yargı makamlarının cezasızlık pratiğinin sonlandırılması ve faillerin insanlığa karşı suçlar kapsamında yargılanması taleplerinde ısrara eden, 27 Mayıs 1995'ten bu yana her cumartesi günü Galatasaray Meydanı'nda barışçıl bir şekilde sürdürdükleri eylemleri nedeniyle Cumartesi Anneleri’ne verilmesi kararlaştırılmıştır” dedi.

Turan, ödülün 14 Mart Tıp Bayramı’nda verileceğini belirterek, “Bizlere kararlı ve direngen mücadeleleri ile onarıcı adaletin sağlanması, barışın inşası, hakikatle yüzleşmenin sağlanması taleplerinde ısrarcı olan Cumartesi Annelerine/insanlarına Barış, Dostluk ve Demokrasi ödülü vermekten onur duyuyoruz. 14 Mart Tıp bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenecek tören ile verilecek olan ödülün eşitlik, özgürlük, barış ve demokrasi mücadelesi yürütenleri daha fazla cesaretlendirmesini umuyoruz” diye konuştu.

Kaynak:Mesut ASLAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.