Diyarbakır’da mahalleli uyuşturucuya karşı örgütlendi

Diyarbakır’da mahalleli uyuşturucuya karşı örgütlendi
Uyuşturucuya karşı örgütlenen Diyarbakır’ın merkez Kayapınar İlçesi’ndeki Peyas Mahallesi sakinleri, dernekleşerek mücadelelerini kent geneline yayacaklarını vurguladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Çocuk Komisyonu’nun 9 Ağustos’ta açıkladığı ‘Diyarbakır Çocuk Raporu’na göre kentte bağımlılık yaşı 9’a kadar düştüğü belirlendi. Diyarbakır Barosu’nun 15 Eylül’de açıkladığı “Madde Kullanımıyla Mücadele” raporunda ise 12 yaşından küçük çocuklara ilişkin kayıtlarda, yüzde 100 artış olduğuna dikkat çekildi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan haber göre, Diyarbakır’da yaygınlaşan uyuşturucu madde kullanımının önüne geçmek için Kayapınar ilçesine bağlı Peyas mahallesi sakinleri harekete geçti. Mahalle sakinleri örgütlenerek, 30 Eylül’de Peyas Taziye Evi’nde “uyuşturucuya dur de" sloganıyla halk toplantısı düzenledi. Toplantıya mahallelilerin yanı sıra Yeşilay ve Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi’nden (AMATEM) psikolog, sosyolog, sosyal hizmet uzmanları ve kanaat önderleri katıldı. Toplantıya katılan mahalle sakinleri, mahallelerinden başlayarak tüm kentte farkındalık çalışma yapacaklarını belirterek, kamuoyuna da duyarlılık çağrısı yaptı.

MAHALLELİ UYUŞTURUCUYA KARŞI ÖRGÜTLENDİ
Madde kullanımını mahallede bitirmeyi amaçladıklarını ifade eden Mehmet Tokkoç, “Amacımız düzenleyeceğimiz toplantılarla daha geniş kitlelere ulaşarak, dernek aşamasına gelip aileleri bilinçlendirmek. Daha sonra uyuşturucu kullanımının önüne geçerek önce mahalledeki daha sonra Diyarbakır genelinde bu maddeyi satan ve kullananlar için caydırıcı projeler düzenlemektir. Ama bunu biz tek başımıza yapamayız. Bunu sivil toplum kuruluşlarıyla, psikolog, sosyolog ve ebeveynlerin yardımıyla yapabiliriz. Bu konuda ilgili kurumlardan gerekli yardımı istiyoruz” dedi.

DERNEKLEŞME ÇALIŞMASI BAŞLAYACAK
Uyuşturucu maddeye karşı bir dernek kurmak istediklerini belirten Peyas Mahalle Muhtarı Mehmet Çoban, gençleri uyuşturucudan kurtarmayı hedeflediklerini söyledi. Çoban, “Gençlere iş alanı yaratılması gerekiyor. Bu mahallede yaşayan ailelerden yüzde 60'ının çocuğu ya da yakını uyuşturucu kullanıyor. Bizim oluşturmayı düşündüğümüz dernek gençleri uyuşturucudan uzak tutmayı amaçlayacak bu konuda desteğe ihtiyacımız var” diye belirtti.

DEVLET POLİTİKASI DEVREDE
33 yıldır Peyas Mahallesi’nde yaşayan Ömer Baran (69), yıllarca mahalle meclislerinde uyuşturucu maddeye karşı mücadele ettiğini söyleyerek, 10 yıl önce mahallede uyuşturucu kullanımının neredeyse bitiğini söyledi. “Son yıllarda uyuşturucu kullanımı arttı” diyen Baran, “Peyas Mahallesi'nde benim bildiğim 600 ev varsa, 600 evden 400'ünün çocuğu madde kullanıyor” dedi.

Uyuşturucu kullanımının bilinçli bir şekilde önüne geçilmediğini dile getiren Baran, “Devletin burada amaçladığı şey gençlerin artık siyasetle bir bağının kalmaması. Kültürlerinden, Kürtlüklerinden uzaklaşmalarını istiyorlar. Sadece uyuşturucu değil, fuhuşun ve gaspın da önünü açmış durumdalar. Bu devlet sadece Türklerin devleti değil, Edirne'den Kars'a tüm halkındır. O nedenle bu çocuklara sahip çıkmaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘UYUŞTURUCU HAYATIMI MAHVETTİ’
5 yıl boyunca uyuşturucu madde kullanan ve mahalle sakinlerinin çabasıyla 5 yılın ardından kullanıma son veren Devran T. (31), “Yaklaşık 5 yıl önce başladım. Büyüklerimin desteği sayesinde 40 gün önce bıraktım. Büyüklerimiz bana destek çıkarak, beni bu pislikten kurtardı. Evliyim iki çocuk babasıyım hayatım mahvolmuştu. Öyle bir iletki kullandığında kendini kaybediyorsun. Ancak bıraktığın zaman her şeyin farkına varıyorsun. Şuan rahatım, çocuklarımla ailemle güzel zaman geçirebiliyorum. Kısacası hayatın farkına vardım” ifadelerinde bulundu.

10 YIL SONRA UYUŞTURUCUYU BIRAKTI
10 yıl boyunca uyuşturucu kullanan ancak bir yıl önce bağımlılıktan kurtulan Yılmaz U. (32), uyuşturucunun etkilerine değindi. Bilinçsiz bir yaşam sürdüğünü ve bu nedenle uyuşturucuya daha kolay yöneldiğini ifade eden Yılmaz U., “Yanlış arkadaş ortamı, düzensiz bir yaşam, bilinçsizlik başlamama neden oldu. Uyuşturucu gerçekten insanın hayatını bitiriyor. Bıraktıktan sonra kendimle barıştım. Uyuşturucu kullanırken kalbin yok, gözün yok, hiçbir şeyin yok, hiçbir şey hissetmiyorsun hiçbir şey anlamıyorsun bedenini de bitiriyor beynini de bitiriyor” dedi.

Yılmaz U., devlet politikasına da değinerek, şu çağrıda bulundu: “Devlet uyuşturucunun önüne geçmek istemiyor. Devlete çağrım uyuşturucu ile mücadele edin.” (Haber merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.