Diyarbakır’da ‘Fırın Ustaları Kurultayı’

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’da düzenlenen Fırın Ustaları Kurultayı’nda konuşan Fırın Ustaları Dernek Başkanı Şahin Demirel, “İşverenlerimizin ekmek teknesini ayakta tutacağı çözümlerde uzlaşmaya hazırız” dedi.

Diyarbakır Fırın Ustaları Derneği (DİFUD) Yenişehir ilçesindeki Sezai Karakoç Kongre ve Kültür Merkezinde Fırın Ustaları Kurultayı düzenledi. Dağkapı Meydanı’nda 14 Ocak günü yaptığı eylemleri sonuç vermesi üzerine kurdukları (DİFUD), Fırın Ustaları Kurultayı düzenledi. Kurultaya çok sayıda fırın ustası, sivil toplum kuruluşu ve kentteki parti yöneticileri de katıldı.

‘HAKKIMIZI SAVUNUYORUZ’

Hakkını arayan herkese örnek olmak istediklerimi söyleyen Fırın Ustaları Derneği Başkanı Şahin Demirel, “Ustalar ve işverenler arasında çözüm odaklı bir ilişki kurmak istiyoruz. Hakkımızı savunmak için teşkilatlanıyoruz. Ekmek yoğurduğumuz gibi fikirlerimizi yoğuracağız. Çünkü artık sadece yönetilmek değil yönetim de söz sahibi de olmak istiyoruz, artık haksızlık karşısında susmak istemiyoruz. Biliyoruz ki haksızlık karşısında susarsak, hakkımızla birlikte onurumuzu da kaybederiz. Biz susmadık, susmadığımızı herkes gördü. Düşük yövmiyeyle çalıştırılmaya karşı meydanlara çıktık, hakkımızı aradık. Yüzlerce fırının olduğu Diyarbakır’da başlattığımız mücadele Türkiye çapında etki uyandırdı. Kısmi başarılar da elde ettik. Gördük ki hakkımızı aramaya başladığımız anda şuan yetersiz de olsa hakkımızı alıyoruz. Hakkınızı aradığınız için, susmadığınız için hepinizi can-ı gönülden tebrik ediyorum” dedi.

‘SİGORTASIZ ÇALIŞMAK İSTEMİYORUZ’ 

Ekmek teknelerinin kapanmasını istemediklerini belirten Demirel, “Düşük ücretlerle geçinmek, kaş yaparken göz çıkarmak, sendikasız, örgütsüz bırakılmak da istemiyoruz. İşverenlerimizin ekmek teknesini ayakta tutacağı çözümlerde uzlaşmaya hazırız. Yıkıcı değiliz yapıcıyız. Üretmek ve çalışmak istiyoruz. Hakça paylaşmak da istiyoruz. Bizim sorunumuz işverenlerimizle değil. Biz onlara düşman değiliz. Bizim çözümümüz onlarla birlikte. Fırınlar ayakta kalsın. Fırıncılar, fırın ustasıyla birlikte olursa ekmeğimiz bereketli olur. Biz onları da bu mücadeleye davet ediyoruz. Çözümü yöneticilerimizden, hükümetimizden ve belediyemizden bekliyoruz. Bu mücadeleyi tek bir çatı altında yürütmek için hep birlikte Diyarbakır Fırın Ustaları Derneği’ni kurduk. Fırın ustalarının çalışma koşullarıyla ilgili ilk teklifimizi Fırıncılar Odası Başkanımıza da ilettik. Onların teklifimizi ivedilikle incelemesini ve bize bir yanıt vermelerini bekliyoruz, gerekirse Cumhurbaşkanı’na kadar gideriz” diye konuştu.

‘MUTLAKA KAZANACAKSINIZ’

Basın açıklamasından sonra konuşan Gıda-İş Sendikası Genel  Başkanı Seyit Aslan ise, şunları söyledi:
“Biz buradaki bütün fırın işçisi arkadaşlarımızı bu mücadeleye çağırıyoruz. Sendikal örgütlenmenin bir parçası olmalarını istiyoruz ve mutlaka bu mücadelenin sendikal örgütlenmeyle taçlandırarak Diyarbakır’da fırın işverenleriyle, fırıncılar odasıyla bir toplu iş sözleşmesi yaparak talepleri bir sözleşmeyle güvence altına alarak bunun bir kazanım olarak da fırın işçilerinin tarihine yazılmasını istiyoruz. Bunu da yapacak olan bu salondaki işçi arkadaşlarımızdır. Sizin örgütlü gücünüzdür. Başka türlü olma şansı yok. Biz DİSK olarak, GIDA-İŞ Sendikası olarak Diyarbakır’daki bütün fırın işçisi arkadaşlarımızı kucaklamaya birlikte mücadele etmeye, yan yana durmaya, sorunlarımızı ortak tartışmaya her işçi arkadaşımızın söz sahibi olduğu bir sendika kurmaya varız. Hep birlikte bu mücadeleyi sonuna kadar başarıya ulaştıracağız.” (MA)

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Diyarbakır’da ‘Fırın Ustaları Kurultayı’
Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin