Diyarbakır’da 48 kişinin öldüğü soruşturmada takipsiz kararı

Diyarbakır’da 48 kişinin öldüğü soruşturmada takipsiz kararı
Diyarbakır’da depremde 48 kişinin öldüğü Sözel Apartmanı’yla ilgili yürütülen soruşturmadan takipsizlik kararı çıktı.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde tamamen yıkılan Diyarbakır'ın merkez Yenişehir ilçesindeki Sözel Apartmanı'yla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı Deprem Suçlarını Soruşturma Bürosunca takipsizlik kararı verildi. 48 kişinin ölümü, 21 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan olayla ilgili İzmir 9 Eylül Üniversitesi'nden alınan bilirkişi raporunda, binanın ekli projelere uygun yapılmadığı, mevcut beton özelliklerinin onaylı statik betonarme projede öngörülen beton sınıfını sağlamaması nedeniyle bina müteahhidinin sorumlu olduğu ifade edildi.

Sözcü Gazetesi’nde yer alan habere göre, binanın zemin artı 4 kat olarak ruhsatlandırılmış olmasına rağmen belediye onaylı iki ayrı onaylı mimari projesi olduğu ve sonradan 12 kat olarak inşa edildiği belirtildi. Raporda, 1993 yılında yapımına başlanan Sözel apartmanıyla ilgili Belediye Makine İkmal Şube Müdürlüğünce onaylanan makine tesisat projesinde, “Zemin+4 kat için tesisat ve kalorifer geçerlidir. Fazla kat için sorumluluk kabul etmeyeceğiz” notunun düşüldüğü arşiv kayıtlarında yer aldı. Buna rağmen binanın 12 kat inşa edildiği kaydedildi.

PROJEDE GÖRÜNEN PERDE KOLON HİÇ YAPILMAMIŞ
TS500 standartlarına uygun betonda her boyutta kum ve çakıl bulunması gerekirken, alınan karot örneklerinde standartların üzerinde çok daha büyük 56-67 mm ölçülerindeki boyutlarda standart dışı çakıllar olduğu vurgulandı. Onaylı betonarme projesine göre yapılması gereken SP1 perde kolonun yerinde bulunmadığının tespit edildiği belirtilen raporda, bu perde kolonun onaylı projeye aykırı olarak binanın ilk inşa süresinde hiç yapılmadığı sonucuna varıldığı bildirildi. Temel seviyesinde yapılan incelemede bodrum katta su deposu olduğu değerlendirilen bir bölgeye rastlanıldığı, ancak bu deponun gerek mimari, gerekse betonarme projede yer almadığı belirtildi.

YETERSİZ İŞÇİLİK VE UYGULAMA HATALARI
Kolonların onaylı proje ile uyumlu olduğu, binanın birinci katında faaliyet gösteren dershanedeki kolonların de yerinde olduğu ve kolon kesilmesine dair bir bulguya rastlanılmadığı bildirildi. Binanın onaylı statik ve mimari, betonarme projelerine uygun inşa edilmediğinin altı çizilen raporda, malzeme özelliklerindeki yetersizlikler, uygulama ve işçilik hataları, fenni mesuliyet kapsamındaki yapım denetimindeki yetersizlik nedeniyle yıkıldığı sonucuna varıldığı ifade edildi.

MÜTEAHHİT KUSURLU BULUNDU
Binanın ruhsata tamamen aykırı biçimde inşa edilmesine izin verilmesi, binanın imar durumuna uygunluğunun kontrol edilmemesi, binanın yapı kullanım izin belgesi düzenlenmeden iskâna açılması nedeniyle belediyenin imar ve iskân müdürlüğündeki ilgili kişilerin de sorumlu olduğu anlatıldı. Aynı şekilde binanın ruhsat eki projelere uygun olarak yapılmaması, mevcut beton özelliklerinin onaylı statik betonarme projede öngörülen beton sınıfını sağlamaması nedeniyle müteahhidin sorumlu olduğu ifade edildi. Bu rapor üzerine mahkeme aralarında kolon kestikleri iddiasıyla haklarında soruşturma yürütülen işyeri sahiplerinin bilirkişi raporunda kusurlu olmadıkları için, aynı binanın enkazında hayatını kaybeden müteahhidin ise kusurlu olması nedeniyle 6 şüpheli hakkında takipsizlik kararı verildi. Gerekli denetim ve kontrolleri sağlamayarak görevi ihmalden dönemin yerel yöneticileri hakkında ise ayrıca soruşturma yürütülüyor. (Haber merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.