Diyarbakır İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’ndan maske açıklaması; Bireysel tedbir yeterli!

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Vali Ali İhsan Su başkanlığında yaptığı toplantıda Covid-19 salgınına karşı bireysel korunmanın yeterli olacağı kararı aldı. Kararda, toplu taşıma araçlarında maske takma zorunluluğuna ilişkin uygulamaya son verildiği belirtilirken, sağlık kuruluşlarında ise maske kullanım uygulamasına devam edileceği vurgulandı

 

Diyarbakır İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Vali Ali İhsan Su başkanlığında toplandı. 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 23. Maddesine göre yeniden düzenlenen İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, dün Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su başkanlığında kurul üyelerinin katılımıyla toplandı.

“Covid-19 salgınına karşı bireysel koruma yeterli”

Toplantıda alınan kararlara ilişkin Valilikten yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan kentinde ortaya çıkarak tüm dünyayı etkisi altına alan Covid­19 salgınına dair tüm gelişmeler yakından takip edilmiş olup salgının ülkemize girişi tüm sivil hava meydanları, limanlar ve sınır kapıları teyakkuza geçirilerek olabildiğince geciktirilmiştir. Ülkemizde ilk vakanın görülmesiyle birlikte Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tavsiyeleri ışığında Kabinede kararlaştırılan tedbirler ve bu tedbirlere yönelik denetimler İçişleri Bakanlığı Genelgeleri marifetiyle ilgili kurumlara iletilmiştir. Gelinen aşamada Covid­19 salgını kamu güvenliğinin bir parçası olan toplum sağlığını tehdit eden bir unsur olmaktan uzaklaşmış, bilumum sektöre ve vatandaşlarımıza yönelik tedbirler yerine bireysel korunmanın yeterli olacağı değerlendirilmiştir.

Toplu taşımada maska zorunluluğu kaldırıldı

27.04.2022 tarih ve 29420 sayılı İçişleri Bakanlığı Genelgesinde “toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarının kapalı alanlarında yeni bir karar alınıncaya kadar (günlük vaka sayısı 1000’in altına düşmesi halinde) maske kullanma zorunluluğuna devam edilmesi” belirtilmişti. Sağlık Bakanlığının İçişleri Bakanlığına göndermiş olduğu 30.05.2022 tarih ve E­13588366­149 sayılı yazısında; son 3 günde ülkemizdeki vaka sayılarının 1000’in altında olduğu ifade edilerek toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğun kaldırılması ancak sağlık kuruluşlarında maske kullanımına devam edilmesi istenilmektedir. Bu çerçevede ve İçişleri Bakanlığının 30.05.2022 tarihli ve 30939 sayılı Genelgesi kapsamında, toplu taşıma araçlarında maske takma zorunluluğuna ilişkin uygulamaya son verilmesine, sağlık kuruluşlarında maske kullanım uygulamasına devam edilmesine Valiliğimiz ve Kaymakamlıklarımızca salgının seyrinin dikkatle takibi ile lokal seviyede ihtiyaç duyulabilecek tedbirlerin İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca gerekli kararlarının ivedilikle alınmasına ve uygulamada herhangi bir aksaklığa mahal verilmemesine; Oy birliğiyle karar verilmiştir.” (Valilik Basın Birimi)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Diyarbakır İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’ndan maske açıklaması; Bireysel tedbir yeterli!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin