Diyarbakır Hasır Bileziği artık tescilli

Diyarbakır Hasır Bileziği artık tescilli
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Kuyumcular Çarşısı’nda gerçekleştirilen 'Coğrafi İşaret Tescili' alan 'Diyarbakır Hasır Bileziği'nin lansman'ı yapıldı.

Neval AKYÜZ/ YENİGÜN HABER- DTSO ve Diyarbakır Kuyumcular Odası ile birlikte toplantı düzenledi. DTSO Meclis Üyesi Serdar Ay, toplantıda konuşmasına Gazze’ye yönelik gerçekleştirilen saldırıları kınadı. Serdar Ay, Diyarbakır Hasır Bileziği’nin hak ettiği değeri bulması için bu çalışmayı yaptıklarını belirtti.

9c6b71e7-beca-4cf1-8577-9d5c7d666596.jpg

Ayrıca bazı etkinlikleri de Gazze’ye yönelik saldırılar nedeniyle iptal etmek durumunda kaldıklarını kaydeden DTSO Meclis Üyesi Ay, şunları söyledi:

“ Diyarbakır, maden sanatı alanında da ilklerin yaşandığı kadim bir kenttir. Yerleşik yaşamın ilk yaşandığı yerlerden olan ilimiz, aynı zamanda Anadolu’da madenden yapılmış ilk takıları kullananların da yurdu olmuştur. İl sınırları içerinde yer alan Çayönü’nde yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen bulgular, bu coğrafyada madeni takıların kullanımının Neolitik Döneme kadar gittiğini göstermiştir.

3d2aba18-1d40-43e9-8cfc-55f7b2c8cb8c.jpg

Özellikle kuyumculuk geçmişte olduğu gibi günümüzde de en önemli el sanatları arasında varlığını sürdürmektedir. Diyarbakır Hasır Bileziği’nin geçmişi 300 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Diyarbakır Hasır Bileziği’ni diğer hasır bileziklerden farklı kılan en önemli özellikleri kısaca sıralamak isterim, Diyarbakır Hasır Bileziği tamamıyla el işçiliği ile yapılan, 180 ile 200 parçadan oluşan, Mezopotamya’yı temsil eden güneş ve gül motifleri ve kilit sisteminin kullanılması onu diğer bütün hasır bileziklerinden ayıran temel özelliklerin başında gelmektedir. Bugün burada sizlerle burada lansman etkinliğini gerçekleştirdiğimiz Diyarbakır Hasır Bileziği gibi, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası olarak ilimizin geleneksel el sanatlarında hak ettiği noktaya gelmesi için çalışmalarımızı devam ettirdiğimizi ve kısa süre içinde Kişnişli Kolye tescilinin de yapıldığı ve kısa süre içinde sonuçlanacağı müjdesini paylaşmak isterim.”

1e147fde-7f9b-4625-8f06-be2e4d10ecdd.jpg

Kuyumcular Odası Başkanı Mehmet Yüksel, Diyarbakır’a özgü Hasır Bileziği’nin acilen seri üretime başlanması gerektiğini vurgulayan Yüksel, şunları söyledi: “Diyarbakır Kuyumcular Odası olarak Hasır Bileziği’nin 2 yıldır tanıtımını, çalışmasını yapıyoruz. Fuarlarda dev firmalarla bir araya gelerek Hasır Bilezik ihracatına ilişkin çalışmalar yaptık. Bu konuda seri üretime acilen geçmenin eksikliğini gördük. Acile seri üretime geçmemiz gerekiyor. İnşallah bunun çalışmasını yaparak dış ülkelere ihracatını yapacağız. Diyarbakır Hasır Bileziği’ni tek Türkiye değil artık dünya da tanıyacak.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.