Diyarbakır eski Baro Başkanına hapis cezası

7 yıl 6 ay hapis cezası “eksik inceleme” nedeniyle bozulduğu için yeniden yargılanan eski Diyarbakır Barosu Başkanı Gümüş’e hapis cezası verildi.

Diyarbakır eski Baro Başkanına hapis cezası

Eski Diyarbakır Barosu Başkanı Fethi Gümüş’e, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) organlarında yer aldığı iddiasıyla verilen 7 yıl 6 ay hapis cezası Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi tarafından “eksik inceleme” nedeniyle bozuldu.

Gümüş’ün Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Karar duruşmasına Gümüş ve avukatları Ahmet Özmen, Cihan Aydın, Abdullah Cager ile Sidar Gümüş, hazır bulundu. Bir önceki celsede ceza istemiyle verdiği mütalaasını tekrarlayan iddia makamı, istinaf mahkemesinin bozma ilamına değinmedi.

GÜMÜŞ: DTK İLLEGAL BİR YAPI DEĞİL

Hakkındaki iddialara yanıt veren Gümüş, DTK’nin illegal bir yapı olmadığını, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk’ün milletvekili seçildiğini, DTK’nin de açık olduğu ve faaliyetlerine devam ettiğine işaret ederek, kendisinin de legal olarak faaliyetlerini sürdürmekte olan DTK’den dolayı “illegal örgüt üyesi olmaktan” yargılandığına söyledi. DTK’de yapılan aramalarda el konulan bir listede 480 kişinin ismi olduğunu, bu kişiler hakkında yargılamaların sürdüğünü, kendisinin isminin o listede bulunmadığını, iddia makamının bunu bilmesine rağmen bu listeyi dosyaya koymadığına dikkati çekti.

BERAAT KARARI TALEP EDİLDİ

DTK dosyasındaki gizli tanık için mahkemenin yazdığı müzekkereye “öyle bir gizli tanığın bulunmadığı” yönünde yanıt verdiğini belirten Gümüş, istinaf mahkemesinin bozma kararında, kendisinin eylemlere katılıp katılmadığının tespit edilmesinin istendiği, emniyetin yaptığı araştırmada, kendisinin herhangi bir eyleme katıldığına dair belgenin bulunmadığı yanıtı verdiğini hatırlattı. Bozma kararından önce ve sonrasında hukuki sonuç doğurabilecek gelişmelerin kendi lehine geliştiğine işaret eden Gümüş, bu gelişmeler doğrultusunda hakkında beraat kararı verilmesini istedi.

Mezopotamya Ajans’ta yer alan habere göre, avukatlar da dosyadaki çelişkiler ve istinaf mahkemesinin bozma ilanına işaret ederek, müvekkillerinin beraatını istedi. Mahkeme ise, bozma ilamı öncesi verdiği kararını uygulayarak, Gümüş’e 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.