Diyarbakır Deva İl Başkanı Ülsen’den gözaltı eleştirisi; Hukuksuzluk endişe verici boyutlarda

Diyarbakır Deva İl Başkanı Ülsen’den gözaltı eleştirisi; Hukuksuzluk endişe verici boyutlarda
YENİGÜN HABER - Deva Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı, kentte gerçekleştirilen Newroz kutlamalarında yaşanan gözaltı ve uygulamalara ilişkin basın...

YENİGÜN HABER - Deva Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı, kentte gerçekleştirilen Newroz kutlamalarında yaşanan gözaltı ve uygulamalara ilişkin basın açıklaması yaptı. Başta 5 yaşındaki ikiz çocuklara gözaltı ve yakalama işlemi uygulaması ile keyfi uygulamaların ve hukuksuzluğun endişe verici boyutlara ulaştığı belirtilen açıklamada, birçok hak ve hürriyet ihlali yaşandığı belirtildi.

Deva Partisi Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen tarafından yapılan açıklamada, Diyarbakır’da gerçekleştirilen Newroz kutlamalarında yaşanan hukuksuzluklara ilişkin başta Diyarbakır Barosu olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu tarafından açıklama ve raporlar yayımlandığı belirtilerek, “Ancak üzülerek ifade etmek gerekirse idari ve adli merciler nezdinde kamuoyunu aydınlatan açıklamaların yapılmadığını müşaade ettik. Bundan dolayı Diyarbakır Deva olarak vahim derecesindeki yaşanan bu hukuksuzluklara ilişkin açıklama yapmak gereği hasıl olmuştur.” denildi.

Açıklamada, 21 Mart tarihinde gerçekleştirilen Newroz kutlamalarına katılım göstermek isteyen yurttaşların kontrol noktalarında alana girmeleri engellenmiş akabinde katılımcılara orantısız müdahaleler de bulunulduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

‘HUKUKSUZLUK ENDİŞE VERİCİ BOYUTLARA ULAŞTI’

“Bu müdahaleler sonucu 74’ü çocuk olmak üzere 298 kişi gözaltına alınmıştır. İlimiz Bismil ilçesinde gerçekleştirilen Nevroz kutlamalarında ise 5 yaşındaki ikiz çocuklara gözaltı ve yakalama işlemi uygulanmış, soğuk havaya rağmen çocukların üzerindeki yöresel kıyafetler zor kullanılarak çıkarttırılmış, parmak izleri alınmıştır.  Yasada 12 yaşın altındaki çocuklara gözaltı ve yakalama işlemi yapılamayacağı açık olmasına karşın gözaltı ve yakalama işlemi yapılması keyfi uygulamaların ve hukuksuzluğun endişe verici boyutlara ulaştığını bir kere daha gözler önüne sermektedir.

‘BİRÇOK HAK VE HÜRRİYET İHLAL EDİLMİŞTİR’

Barışçıl toplanma hakkı kapsamında bir araya gelenlere uygulanan keyfi uygulamalar, suç şüphesi olmadan gözaltı işlemi yapılması, ifadeleri alınanların gözaltı uygulaması sonlandırılmayarak hürriyetlerinden yoksun bırakılması, alana girişlerin engellenmesi ile toplantı ve gösteri hakkı, yetersiz nezarethane koşulları ile kötü muamele yasağı gibi birçok hak ve hürriyet ihlal edilmiştir.

‘KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL’

Deva Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı olarak bu hukuksuzluğun kabul edilebilir olmadığı kanaatindeyiz. Yaşan bu hukuksuzluğun sorumluları hakkında bir an önce gerekli adli ve idari soruşturmaların açılmasını talep ediyoruz. Temel hak ve hürriyetlere müdahalenin olmadığı günlerde iktidarımızı barışçıl koşullar altında sürdüreceğimizi bildiririz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.