Diyarbakır Büyükşehir’den İçişleri Bakanlığı’na çağrı

Diyarbakır Büyükşehir’den İçişleri Bakanlığı’na çağrı
Diyarbakır büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları ile TÜM BEL-SEN Diyarbakır Şubesi Yeni Şafak gazetesinin iddiaları ile ilgili açıklama yaptı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Doğan Hatun, İçişleri Bakanı’nı belediye mevzuatına uymaya davet etti.

Mahsum KARA/YENİGÜN HABER – Yeni Şafak Gazetesi’nin “PKK tarafından ‘eş başkan’ sistemiyle yönetilen DEM Partili belediyelerden Diyarbakır’da paralel yönetim oluşturdu. Tüm daire başkanlıkları da PKK gölgesi altında. Terör örgütü, belediyenin tüm kaynaklarında söz sahibi” şeklindeki haberine karşı tepkiler sürüyor.

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜMBEL-SEN) Diyarbakır Şubesi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Serra Bucak ve Doğan Hatun ile meclis üyeleri, Yeni Şafak Gazetesi’nin belediye hakkında ortaya attığı iddialara ilişkin belediye önünde açıklama yaptı.

“İDDİALARA ŞAŞIRMIYORUZ”

TÜM BEL-SEN Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Mehmet Candar, Yeni Şafak Gazetesinin üst üste yaptığı asılsız ve gerçek dışı haberlerle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerinde çalışan üyelerine yönelik iftiralarda bulunduğunu belirtti.

Hakkari Belediyesi’ne yönelik kayyım uygulamasının ardından siyasi iktidar talimatlı yandaş medya aracılığıyla diğer belediyelere de kayyum için algı operasyonları yapıldığını belirten Candari, “Belediyeleri kriminalize ederek kayyum atanmasına zemin hazırlamaya girişen gazetesinin, geçmişte kayyımların atandıktan sonra ilk hedef seçtiği sendikamız ve üyelerimizi asılsız, gerçek dışı haberlerine konu edip, hedef haline getirmeye çalışmasına çok şaşırmıyoruz” dedi.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUYORUZ”

Candar, kayyımların amacının belediyeleri halktan uzaklaştırmak olduğunu ifade ederek, kayyımların bir diğer amaçlarının yolsuzluklara karşı duran emekçileri belediyeden uzaklaştırmak olduğuna söyledi. Asılsız iddialarla kayyımların meşrulaştırılmak istendiğine dikkat çeken Candar, “Demokrasiye darbe yapılmasına bahane yaratmaya çalışmak için asılsız ve gerçek dışı haberler yapan bu gazeteyi kınıyoruz. Sendikamız ve üyelerimiz hakkında yapılan bu yalan haberleriyle, bilinçli olarak halkı yanıltmaya çalıştıkları için suç işleyen bu gazete hakkında hukuki işlem yapılması için suç duyurusunda bulunuyor, adaletten yana gerçek hakimleri göreve davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

HATUN’DAN İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NA ÇAĞRI

Ardından konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Doğan Hatun, kayyımla halkın iradesinin yok sayıldığını belirterek, şunları söyledi: “Belediyelerimizi kriminalize ederek, seçilmiş arkadaşlarımızı zan altında bırakarak, kayyım atama çabası olduğunu biliyoruz. Neredeyse bütün bürokratlarımız yıllardır burada hizmet üretiyor. Her yönetim kendi kadrosuyla çalışmak ister. Bu bizim en doğal hakkımız. Kayyım döneminde çalışan hiçbir bürokratla çalışmak istemedik. Çünkü onlar bütün usulsüzlüklerin mimarıdır. Bu halk, programımızı beğendiği için ve sözlerimize inandıkları için bize oy verdi. Sizler kayyım atayasınız diye değil. Diz çökmemizi istiyorsunuz ama bizi halk seçti ancak halkın önünde diz çökeriz. Haberleri yapan kişi hakkında haberleri yapan gazeteci hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. İçişleri Bakanı’nı belediye mevzuatına uymaya davet ediyorum. Bu siyasi kararlar halk nezdinde size zarar veriyor, bize değil. Sizi anayasaya uymaya davet ediyoruz”

Kaynak:MAHSUM KARA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.