Diyarbakır Barosu’nun hasarlı binaların yıkımına ilişkin talebi kabul edildi

Diyarbakır Barosu’nun hasarlı binaların yıkımına ilişkin talebi kabul edildi
Diyarbakır Barosu, kentteki hasarlı binaların yıkım işleminin şimdilik durdurulması ve hasar sebebinin tespiti konusundaki taleplerinin Diyarbakır 1’inci...
Diyarbakır Barosu, kentteki hasarlı binaların yıkım işleminin şimdilik durdurulması ve hasar sebebinin tespiti konusundaki taleplerinin Diyarbakır 1’inci Sulh Hukuk Mahkemesi’nce kabul edildiğini duyurdu.

Diyarbakır Barosu, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremlerin sonucunda Diyarbakır’da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün tespit ettiği acil yıkılacak ve hasarlı binaların ileride hukuki ve cezai sorumluluk açısından hak kayıplarına sebebiyet vermemesi için Diyarbakır 1’inci Sulh Hukuk Mahkemesi’nin 2023/16 Değişik İş sayılı dosyası üzerinden delil tespiti yapılacak yapılarda yıkımın tedbiren şimdilik durdurulması ve yapılarda yıkım sebebine ilişkin delil tespiti talebinde bulundu.

Baro, Diyarbakır 1’inci Sulh Hukuk Mahkemesi 23 Şubat tarihli kararıyla taleplerin kabulü ile; Diyarbakır Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İl Müdürlüğü’nce  delil tespiti yapılacak olan yapıların yıkım işleminin tespitler bitinceye kadar tedbiren şimdilik durdurulmasına  ve yapılardaki hasar sebebinin tespiti konusunda tüm hasarlı taşınmazlarda 4 kişilik uzman bilirkişi kurulunca 24 Şubat (yarın) tarihinden itibaren keşif yapılmasına karar verildiğini belirtti.

Kentte hasarlı yapılara ilişkin ileriki süreçlerde cezai ve hukuki sorumluluk açısından hak kayıplarının yaşanmaması için hasar tespitlerinin yapılmasına dair sürecin de baro tarafından yürütüleceği kamuoyuna duyuruldu.  (Haber merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.